'WSP werkt nog niet naar behoren' Donderdagploeg is de motor van Oranjeplaat Interesse Emergis voor voormalig internaat Kortgene De tekst moet op het bord passen m SPZC Dinsdag 7 oktober 2008 25 Zeeuws-Vlaams servicepunt krijgt wel mensen aan het werk. TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen slaagt er beter in dan de rest van Zeeland om kansarmen aan een betaalde job te helpen. Het vorig jaar opgerichte werkgeversservice punt (WSP) Zeeuws-Vlaanderen (een netwerk van gemeentelijke sociale diensten, cwi, werkgevers- en werknemersorganisaties, bedrij ven en scholen) slaagde er tussen november 2007 en nu in om bijna 400 mensen met een achterstand op de arbeidsmarkt aan een betaal de baan te helpen. In de andere Zeeuwse regio's wer ken de servicepunten nog niet naar behoren, meldde staatssecre taris Aboutaleb van Sociale Zaken en Werkgelegenheid tijdens de tweede Zeeuws-Vlaamse regionet- werktop in Terneuzen. De bewindsman mocht Zeeuws-Vlaanderen dan compli menteren met de inzet, tegelijker tijd gaf hij ook aan dat de regio met het verbeteren van de arbeids participatie nog een hele weg te gaan heeft. Simpelweg omdat de participatie in de streek nog zeker Staatssecretaris Aboutaleb: 'Het kabinet komt binnenkort met een pakket aan maatregelen die grensarbeid een stuk makkelijker moeten maken.' zes procent onder het landelijk ge middelde van 74 procent ligt. Vooral 55-plussers zitten in Zeeuws-Vlaanderen hoofdzakelijk thuis, slechts drie op de tien heeft nog een volledige baan. Ook onder de nuggers (de niet-uit- keringsgerechtigden) scoort Zeeuws-Vlaanderen matig. Ge meenten zullen meer moeten doen om die mensen aan de slag te krijgen. Gebeurt dat niet - Aboutaleb geeft ze nog een jaar - dan komt de staatssecretaris met voorstellen om die taak over te hevelen van de gemeenten naar de markt (uit zendbureaus). Tijdens de regiowerktop werd ook het Voorlichtings-en Opleidings centrum (VOC) voor de glastuin bouw in Terneuzen ten doop ge houden. Via het centrum moeten vijftienhonderd kansarmen uit Zeeuws- en Noord-Vlaanderen aan een baan in het glastuinbouw- complex worden geholpen. Met het oog op een deel van de toekomstige grensarbeiders vroeg wethouder Maria le Roy van de ge meente Sluis Aboutaleb om regel geving die het hen makkelijker zou maken om in de kassen aan de slag te geraken. Aboutaleb wilde van Zeeuws-Vlaanderen geen proefge bied maken, maar beloofde wel dat het kabinet binnenkort met een pakket aan nieuwe regelgeving komt voor grensarbeiders - Pand biedt ruimte voor uitbreiding capaciteit begeleid wonen. door Rob Paardekani KORTGENE - Zorginstelling Emergis heeft interesse in het betrekken van voormalig internaat De Vliet- hoeve in Kortgene. Sanien met wo ningcorporatie RWS onderzoekt ze de mogelijkheden om er een vorm van begeleid wonen aan te bieden. Het gebouw aan de Galgendijk is vrijgekomen nu de stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland (AZZ) al le behandelplaatsen heeft opgehe ven. De particuliere eigenaar heeft het pand te koop gezet, waarop de RWS interesse heeft getoond. Volgens RWS-directeur Maarten Sas is Emergis de belangrijkste ge gadigde om het internaat te gaan betrekken. Ook de organisatie die een afkickkliniek wil beginnen in Wolphaartsdijk schermt met het internaat als mogelijke alternatieve locatie. „Maar ik heb gewoon geen idee hoe serieus dat is", zegt Sas. „Ook 't Gors heeft wel eens laten weten interesse te hebben, maar De donderdagploeg, v.l.n.r. Cor Reijtenbach, Rob de Witte, Hans van der Haven, Piet de Klerk, Piet Wuis, Joost de Feijter, Chris bij de Vaate en Ad Wanjon. foto Ruben Oreel ze ondernemen op dit moment geen actie, omdat ze weten dat we met Emergis bezig zijn." De meest logische variant is dat de RWS het gebouw koopt en ver bouwt om het daarna aan de in stelling voor geestelijke zorg te ver huren. „Maar als Emergis mogelijk heden ziet om het pand zelf aan te kopen, is dat ook prima", zegt Sas. „Wij hoeven dat gebouw niet per se in bezit te hebben." Sas ver wacht dat er binnen enkele weken duidelijkheid komt. Volgens een woordvoerster van Emergis zit haar instelling met een groeiend aantal cliënten dat bege leid wil wonen. „Wij verwachten dat de vraag naar deze vorm van wonen in de toekomst alleen maar zal toenemen", zegt ze. „Daar spe len we op in. Het is niet zo dat we op dit moment al een groot tekort aan plaatsen hebben, maar als we niets doen, kan dat in de toekomst wel het geval zijn." Het voormalige internaat in Kort- gene wordt binnenkort wellicht betrokken door Emergis. De in stelling onderzoekt de mogelijk heden samen met de RWS. Jachthaven draait grotendeels op vrijwilligers. door Theo Giele ARNEMUIDEN - Negen uur, half tien komt de donderdagploeg bij elkaar in het clubhuis. Bakje koffie erbij, even bijpraten en dan gaan de mannen aan het werk in jachtha ven Oranjeplaat. Er is altijd wel wat te doen. Van daag roeien ze met een sloep van steigerpaal naar steigerplaal om er een nieuw wit kapje op te zetten. Soms moet er een steigerplank ver vangen worden of ergens een lamp ingedraaid. De donderdagploeg is een begrip bij watersportvereniging Arnemui- den. Er is één beroepskracht, ha venmeester Maarten Goeree, die vanuit het havenkantoor annex woning de haven beheert. Voor on derhoud, kleine en grotere klussen kan hij een beroep doen op de le den van de vereniging en dan voor al op de donderdagploeg. Een vas te kern van acht tot tien zestigplus sers die de haven als hobby heb ben. „Ze zijn de motor van de ha ven", legt Goeree uit. „En doen het helemaal belangeloos. Als er een hek scheef staat, hoef ik het maar te zeggen en het komt in orde." De haven kwam elf jaar geleden in handen van de vereniging, die voor het beheer en de exploitatie een coöperatie oprichtte. Sinds dien is er veel werk verzet. Alle stei gers werden voorzien van water en elektriciteit, het parkeerterrein werd geasfalteerd, vorig jaar werd 'Nieuwe leden moeten binnen een straal van 75 km van de haven wonen' er een toilet- en douchegebouw ge plaatst. Voor gespecialiseerd werk, zoals baggeren en de plaatsing van de 'poepslurper' (die het 'afvalwater' uit boten pompt) worden specialis ten van buiten ingehuurd. De inzet van vrijwilligers drukt de kosten. Dan moeten alle leden wel bereid zijn om hun steentje bij te dragen. „Nieuwe leden moeten daarom ook binnen een straal van 75 kilometer van de haven wo nen", zegt Rob de Witte, een van de mannen van de donderdag ploeg. Het gaat niet alleen om on derhoud van de haven. Er moet ook gezorgd worden voor een Sin terklaasfeest, er worden EHBO-cur- sussen gegeven en iemand moet de havenmeester kunnen vervan gen als Goeree een dagje vrij heeft. Tegen half vier houdt de donder dagploeg het voor gezien en wordt in het clubhuis nog een biertje ge dronken. Dat brengt het gesprek op de volgende grote klus: vervan ging van dat houten clubhuis. Dat is hoognodig. De Witte wijst naar de rotte kozijnen en de vochtplek- ken in het plafond. Het clubhuis staat er al 25 jaar. Ooit was het een noodsecretarie van de gemeente Borsele. Aan de wand hangen de tekeningen van de nieuwbouw die in glas en hout zal worden uitgevoerd. De bouw wordt door een aannemer gedaan. De donderdagploeg kan veel, maar een twee verdiepingen tellend ge bouw neerzetten, is wel erg veel ge vraagd. Informatieborden vernieuwd op wegen rondom Oosterschelde. door Harmen van der Werf COUJNSPLAAT - Dat automobilisten moeite hebben met de nieuwe in formatieborden op wegen rondom de Oosterschelde, kan Chris Roze- boom van Rijkswaterstaat directie Zeeland zich voorstellen. „Maar", denkt hij, „het is een kwestie van gewenning." Gistermiddag zijn de borden bij Colijnsplaat officieel in gebruik genomen. 'Eraan wennen', veel meer zit er niet op. „Oosterscheldekering is zo'n lang woord, dat kun je onmo gelijk volledig op zo'n bord vermel den", geeft Rozeboom als voor beeld. Automobilisten zullen het moeten doen met de afkorting 'Osk'. „De teksten moeten op de borden passen", verklaart Wies Vonck, directeur wegen en verkeer bij Rijkswaterstaat Zeeland. „Ze mogen ook niet te lang zijn, om dat bestuurders er anders voorbij zijn, voordat ze de tekst hebben kunnen lezen." Ter controle heeft Rijkswaterstaat de nieuwe informatieborden nog voorgelegd aan een klantenpanel. Vijftien weggebruikers zitten in dat panel, verspreid over verschil lende doelgroepen. „Vrachtwa genchauffeurs, mensen die voor woon-werkverkeer veel reizen en toeristen", legt Rozeboom uit. „Het opvallende was dat panel leden aangaven moeite te hebben met de informatieborden, maar uit een proef kwam naar voren dat de meest complexe teksten goed scoorden." Hoé dan ook, de oude informatie borden rond de Oosterschelde wa ren na ruim twintig jaar 'op'. Er moest iets nieuws komen, in to taal 33 informatiepanelen die een investering vergden van 2,5 mil joen euro. Gedeputeerde Toine Poppelaars is blij met de borden. Hij wil uiteindelijk het systeem aanbrengen op de belangrijkste we gen in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59