Garantie op spaartegoed gaat omhoog Vadertje staat Aegon is grootste verliezer Kosten gevangenis en Automobilist rijdt in rechtbank fors omhoog op verkeersregelaar Bewoners Spijkenisse na brand weer thuis In 2005 voor 10 miljard euro aan erfenissen 'Conflictverlof helpt tegen ziekteverzuim' Belasting op kauwgom tegen overlast op weg 4 Dinsdag 7 oktober 2008 pzc EU-ministers Financiën willen overheidsbeleid gelijktrekken. brussel - De staatsgarantie op spaartegoeden gaat omhoog, maar een garantie van 100 procent zit er voor Nederland niet in. De minis ters van Financiën van de vijftien landen die de euro voeren werden het er gisteren in Luxemburg over eens dat de overheidsgaranties in de lidstaten zo veel mogelijk gelijk getrokken moeten worden. De ministers kwamen in Luxem burg in crisissfeer bijeen nadat de beurzen wereldwijd met procen ten tegelijk omlaag waren gedui keld en overheden met verregaan de garanties nerveuze spaarders probeerden te sussen. Vandaag gaat het overleg verder en zijn ook de twaalf niet-eurolanden erbij. Volgens minister Wouter Bos van Financiën ligt het in de rede dat het Nederlandse garantiebedrag voor spaartegoeden (maximaal 38.000 euro) wordt verhoogd, zij het niet tot 100 procent. In het NOS Journaal bezwoer premier Jan Peter Balkenende gisteravond dat spaarders die hun geld op Ne derlandse banken hebben staan zich geen enkele zorgen over hun geld hoeven te maken. Welke nieuwe EU-norm voor Europa is nog verdeeld over het verlenen van garanties op spaar tegoeden door de overheid. EU-ministers zijn in spoedberaad bijeen over de kredietcrisis. staatsgaranties op spaartegoeden men op het oog heeft, kon Bos gis teravond nog niet zeggen, 'maar er komt in elk geval een gemeen schappelijke Europese benade ring'. Van een groot Europees red dingsplan voor de financiële sector zal volgens Bos geen sprake zijn. Hij beklemtoonde het niet wense lijk te vinden de garantie op spaar tegoeden.in Nederland tot 100 pro cent op te trekken, zoals onder meer Ierland, Griekenland, Duits land en Oostenrijk hebben ge daan. Er was in de vergadering vooral forse kritiek op Ierland, dat vorige week niet alleen de spaarte goeden volledig garandeerde maar ook de andere schulden van de Ier se banken. Dat gaat de andere lid staten veel te ver en leidt tot con currentievervalsing. De Amsterdamse beurs noteerde gisteren voor de tweede opeenvol gende maandag het grootste ver lies sinds de beurskrach van-1987. De AEX, graadmeter van de be langrijkste fondsen, dook 9,14 pro cent in de min en kwam met 312 punten uit op de laagste slotstand sinds het najaar van 2004. De beur zen in Parijs, Londen en Berlijn gingen alle met 6 procent of meer onderuit. De angst voor ineenstorting van het financiële stelsel in Europa bleek de grote aanjager tot de beursval. In Duitsland, de econo mische motor van Europa, kon al leen een miljardeninjectie van de regering en een bankenconsor- tium de ondergang van hypotheek reus Hypo Real Estate voorkomen. PETER Kwart beurswaarde van verzekeraar verdampt op bloedrood Damrak. den haag - Aegon was gisteren de verliezer van de dag. In al het beursgeweld zag de Nederlandse verzekeraar in één klap een kwart van zijn beurswaarde verdampen. Het aandeel Aegon ging direct bij het openen van de Amsterdamse beurs hard omlaag en wist zich in de loop van de dag niet meer te herstellen. Uiteindelijk sloot het aandeel 24,18 procent lager op 4,91 euro. Aegon zit al maanden in de hoek waar de rake klappen vallen. Het aandeel verloor in een maand tijd 42 procent van zijn waarde. De ver klaringen die analisten geven voor het gigantische verlies van gisteren lopen uiteen van 'Aegon is aange wezen als het nieuwste slachtoffer in de kredietcrisis' tot 'Er is geen specifiek nieuws over het aandeel bekend, maar de omzetten zijn ook niet bijzonder hoog'. Het is een feit is dat Aegon de afge lopen jaren steeds meer voet aan de grond heeft gekregen in de Ver enigde Staten. Het concern is daar zelfs zo snel gegroeid dat Aegon twee derde van zijn omzet uit Amerika haalt, onder meer met Transamerica. Op 19 september gaf Aegon nog een verklaring uit waarin topman Alex Wijnaendts benadrukte dat Aegon gezond is en dat aandeelhouders zich geen zorgen hoeven te maken. De forse koersval moet volgens sommigen gezocht worden in een opmerking van Harry Reid. De De mocratische senator wist vorige week namelijk te vertellen dat een grote verzekeraar mogelijk op de rand van een faillissement staat. Reid zou dat van een betrouwbare partijgenoot hebben gehoord. Is het Aegon? Reid weigerde te zeg gen om welke maatschappij het gaat, maar elke snipper speculatie draagt deze dagen bij aan het wan trouwen van beleggers. De kredietstorm zorgt voor paniek onder spaardersjn heel Europa. Terwijl banken dreigen om te vallen springen regeringsleiders in de bres voor het spaarvarken van de particulier. „Bij elke crisis wordt de garantieregeling verhoogd." door Thomas Olivier en Gert van Harskamp Eind 2005 worden Neder landse spaarders wakker geschud. Wat zij tot dan toe voor onmogelijk hiel den, wordt waarheid. Een Neder landse bank valt omdat toezicht houder De Nederlandsche Bank (DNB) weigert het chique Van der Hoop Bankiers overeind te hou den. Na ruim een halfjaar sparte len, gaat de kleine bank voor wel- gestelden roemloos ten onder. De oorzaak is acute geldnood. De penibele situatie bij Van der Hoop lijkt in veel opzichten op de problemen waar banken vandaag de dag mee kampen. Negatief nieuws stapelt zich op, het vertrou wen sijpelt weg, spaarders kiezen een veilig heenkomen waarna de stabiliteit nog verder afbrokkelt. Maar er is ook een belangrijk ver schil: dit keer gaat het niet om één kleine bank voor rijke Nederlan ders, maar zitten steeds meer gro te Europese financiële instellingen in de penarie. Van Riga tot Lissabon en van Du blin tot Athene trekken Europese regeringen alle registers open om te voorkomen dat spaarders mas saal weglopen. De Duitse bonds kanselier Angela Merkel kondigde dit weekeinde aan voor 100 pro cent garant te staan voor de spaar tegoeden als Duitse banken omval len. Denemarken, Oostenrijk en Grie kenland volgden gisteren. Eerder kondigde Ierland en België al aan volledig garant te staan. Emotie-econoom en hoogleraar fi nanciële planning aan de Universi teit van Tilburg Henriette Prast kijkt niet op van de reacties van Europese overheden. Zij deed in 2004 onderzoek naar de Neder landse garantieregeling. Prast: „Bij elke crisis wordt de garantierege ling verhoogd. Voormalig minister van Financiën Gerrit Zalm heeft het bedrag ook al verdubbeld toen Van der Hoop failliet ging." Staatssecretaris De Jager van Finan- voorburg - De overheid heeft in 2007 2,3 miljard euro uitgegeven aan gevangenissen, huizen van be waring en tbs-instellingen. Het CBS meldt een stijging van 12 pro cent ten opzichte van 2006. Ook de rechtspleging, onder meer rechtbanken en Openbaar Ministe rie, kostte vorig jaar meer: 2,2 mil jard euro. Dat is bijna 6,5 procent meer dan in 2006, aldus het CBS. breda - Een automobilist uit Bre da is zondag ingereden op een ver keersregelaar tijdens een hardloop wedstrijd in het centrum van Bre da. De regelaar, een 17-jarige meis je, versperde hem de weg. Na een woordenwisselling gaf de man vol gas. Hij raakte het meisje aan haar knie. De man wordt beschuldigd van poging tot doodslag dan wel zware mishandeling. SPIJKENISSE - De bewoners in Spij kenisse die zondag werden geëva cueerd na een brand in een winkel centrum, zijn weer thuis. De brand aan de Vlinderveen ver woestte in de nacht van zondag op maandag een vestiging van su permarktketen C1000 en zeven kleinere winkels. Ook een sport hal vatte vlam. Circa negentig hui zen zijn ontruimd. voorburg - Overledenen hebben in 2005 ruim 9,6 miljard euro aan vermogen nagelaten. Er zijn grote verschillen in de omvang van de nalatenschappen. Ongeveer twee derde van de erflaters laat minder dan 50.000 euro na. Ruim 10 pro cent laat meer dan 200.000 euro na. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een op de zes erfenissen bevat een aanzienlijke hypotheekschuld. delft - Bij een conflict tussen werkgever en werknemer moet er ruimte zijn voor een conflictver lof Dat is een afkoelingsperiode van twee weken die als bijzonder verlof wordt geldt. Dat zegt Peter-Jan Smits van de ar- bodienst Arboduo in Onderne men!, het blad voor MKB Neder land. Het verlof voorkomt volgens hem dat werknemers zich onno dig (lang) ziek melden. rijssen - De gemeente Rijssen-Hol- ten in Overijssel is de aanblik van uitgespuugde kauwgom in de stra ten meer dan zat. Zij overweegt een belasting op kauwgum in te voeren. Rijssen stelde eerder hoge- drukreinigers ter beschikking aan ondernemers om kauwgom op straat te verwijderen. Die blijken amper gebruikt te worden. De win keliers vinden dat de gemeente de schoonmaak moet betalen. 2 o koaa ft TocH nooit IW nE Hé/MEL ,DC>chi£

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4