Donderdagploeg motor van Oranjeplaat 'Meer kansarmen aan werk helpen' j [kuikenbouten mDmiEFSTUK 1/2 KILO SLA BLINDE VINKEN 1 KILO MAGERE RUNDERLAPPEN iKIL0 45 J3PZC Dinsdag 7 oktober 2008 25 Jachthaven Arnemuiden draait grotendeels op vrijwilligers. door Theo Giele ARNEMUIDEN - Negen uur, half tien komt de donderdagploeg bijeen in het clubhuis. Bakje koffie erbij, even bijpraten en dan gaan de mannen aan het werk in jachtha ven Oranjeplaat. Er is altijd wel wat te doen. Van daag roeien ze met een sloep van steigerpaal naar steigerplaal om er een nieuw wit kapje op te zetten. Soms moet er een steigerplank ver vangen worden of ergens een lamp worden ingedraaid. De donderdagploeg is een begrip bij watersportvereniging Arnemui den. Er is één beroepskracht, ha venmeester Maarten Goeree, die vanuit het havenkantoor annex woning de haven beheert. Voor on derhoud, kleine- en grotere klus sen kan hij een beroep doen op de leden van de vereniging en dan vooral op de donderdagploeg. Een vaste kern van acht tot tien 6o-plussers die de haven als hobby heeft. „Ze zijn de motor van de haven", 'Nieuwe leden moeten binnen een straal van 75 kilometer wonen' legt Goeree uit. „En doen het hele maal belangeloos. Als er een hek scheef staat, hoef ik het maar te zeggen en het komt in orde." De haven kwam elf jaar geleden in handen van de vereniging, die voor het beheer en de exploitatie een coöperatie in het leven riep. Sindsdien is er bergen werk verzet. Alle steigers werden voorzien van water en elektriciteit, het parkeer terrein kreeg een asfaltlaag en vo rig jaar werd er een toilet- en douchegebouw neergezet. Voor gespecialiseerd werk, zoals baggeren en de plaatsing van de 'poepslurper' (die het 'afvalwater' uit boten pompt) worden specialis ten van buiten ingehuurd. De inzet van vrijwilligers drukt de kosten. Dan moeten alle leden wel bereid zijn om hun steentje bij te dragen. „Nieuwe leden moeten daarom ook binnen een straal van 75 kilo meter van de haven wonen", zegt rr£;':'.v7 S L De donderdagploeg, van links naar rechts Cor Reijtenbach, Rob de Witte, Hans van der Haven, Piet de Klerk, Piet Wuis, Joost de Feijter, Chris bij de Vaate en Ad Wanjon. foto Ruben Oreei Rob de Witte. Het gaat niet alleen om onderhoud van de haven. Er moet ook gezorgd voor een sinter klaasfeest, er worden EHBO-cur- sussen gegeven en iemand moet de havenmeester kunnen vervan gen als Goeree een dagje vrij heeft. Tegen half vier houdt de donder dagploeg het voor gezien. Dan groept ze samen in een clubhuis, waar nog een biertje wordt gedron ken. Dat brengt het gesprek op de de volgende grote klus: vervanging van dat houten clubhuis. Dat is hoognodig. Rob de Witte, een van de mannen van de donderdag ploeg, wijst naar de rotte kozijnen en de vochtplekken in het plafond. Het clubhuis staat er al 25 jaar. Ooit was het een noodsecretarié van de gemeente Borsele. Aan de wand hangen de tekenin gen van de nieuwbouw die in glas en hout zal worden uitgevoerd. De bouw wordt door een aannemer gedaan. De donderdagploeg kan veel, maar een twee verdiepingen tellend gebouw neerzetten, is wel veel gevraagd. Het ontwerp ziet er veelbelovend Jachthaven Oranjeplaat uit. Beneden komen douches en toiletten, boven het clubhuis met uitzicht over de haven. 250 gr. P-P- De jachthaven telt 400 ligplaatsen. Coörporatie Jachthaven Oranjeplaat exploiteert en beheert de haven. Watersportvereniging Arnemuiden beheert het clubhuis en organiseert wedstrijden en evenementen. De vereniging telt zo'n 600 leden; 150 leden staan op de wachtlijst voor een ligplaats. Leden met een ligplaats zijn ook lid van de coöperatie. Webadres, www.jachthavenoranjeplaat.nl. overige reclames zie in de winkels www.maros.nl I Reclames geldig GROOTHANDELSKORTING 10 a 20%, bij afname van 3 kg per vers vleessoort excl. reclames TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen slaagt er beter in dan de rest van Zeeland om kansarmen aan een betaalde job te helpen. Het vorig jaar opgerichte werkservicepunt Zeeuws-Vlaanderen (een netwerk van gemeentelijke sociale dien sten, cwi, werkgevers- en werkne mersorganisaties, bedrijven en scholen) slaagde er sinds novem ber 2007 in om bijna 400 mensen met een achterstand op de arbeids markt aan een betaalde baan te helpen. In de andere Zeeuwse regio's wer ken de servicepunten nog niet naar behoren meldde staatssecreta ris Aboutaleb van Sociale Zaken en Werkgelegenheid tijdens de tweede Zeeuws-Vlaamse regionet- werktop in Terneuzen. De bewindsman mocht dan de re gio complimenteren met de inzet, tegelijkertijd gaf hij ook aan dat Zeeuws-Vlaanderen met het verbe teren van de arbeidsparticipatie nog een hele weg. te gaan heeft. Simpelweg omdat de participatie in de streek nog zeker zes procent onder het landelijk gemiddelde van 74 procent ligt. Vooral van de 55-plussers in Zeeuws-Vlaanderen heeft nog slecht 3 op de tien een volledige baan. Tijdens de regio- werktop werd ook het Voorlich- tings-en Opleidingscentrum (VOC) voor de glastuinbouw in Terneuzen ten doop gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49