Bedrogen door Stefan Schumacher Karttitel voor Oostburger Li Jiao leidt Oranje naar finale van EK Blatter hoopt op steun van de Europese Unie Matthé Pronk brengt routine in bij Vacansoleil-Batavus 34 Dinsdag 7 oktober 2008 PZC Tafeltennisvrouwen stuiten op taaie Hongaarsen. SINT-PETERSBURG - De Nederlandse tafeltennissters hebben gisteren in Sint-Petersburg het beste resultaat ooit op een Europees kampioen schap geëvenaard. Het team van kopvrouw Li Jiao plaatste zich dankzij een overtuigende 3-0-over- winning op Roemenië voor de eindstrijd. Het is zestien jaar geleden dat een Nederlands tafeltennisteam zich plaatste voor een EK-finale. Des tijds werd in Stuttgart onder lei ding van Bettine Vriesekoop zilver veroverd. Nu staat een andere uit zonderlijke speelster aan de basis van het oranje succes: Li Jiao. De Europees kampioene verloor tot nu toe nog geen enkele wedstrijd en leidde daarmee haar team naar de finale. De 35-jarige Heerhugowaardse is van vitaal belang voor het Neder landse team. Wanneer de kop vrouw een nederlaag lijdt, slinken de winstkansen van Oranje met een drastisch. Zet Li Jiao haar eer ste partij wél in winst om, dan krij gen haar teamgenotes Li lie en Ele na Timina juist wat extra lucht waardoor ze meteen een niveau beter tafeltennissen. „Maar de druk is hier voor mij wat lager dan bij de Spelen", gaf ze maandag aan. „Op dit niveau kan ik me in een wedstrijd nog een, twee foutjes permitteren. In Pe- door Ad Pertijs ROOSENDAAL - Matthé Pronk (34) is de elfde Nederlandse renner die door manager Daan Luijkx is vast gelegd voor de nieuwe pro-conti nentale wielerploeg Vacanso- leil-Batavus. De Noord-Hollander komt over van Collstrop, dat ploeg leider Van der Schueren en de ren ners Bozic, Mercato en Lagoetin zag vertrekken naar Vacansoleil. Van Pronk, voormalig Rabo- bank-renner, wordt verwacht dat hij een grote bijdrage levert in de opleiding van de jongere coureurs. Luijkx: „Zeg niet dat wij jongeren king werd dat meteen afgestraft." In het duel met Roemenië opende Li Jiao met een overwinning op Daniela Dodean. Toen Li Jie vrij verrassend het talent Elizabeta Sa mara versloeg, was de overwin ning al bijkans veiliggesteld. Elena Timina maakte het karwei in de derde partij vakkundig af door Ma riana Stoian met 3-2 te verslaan. Gisteren versloeg Oranje al Spanje in de kwartfinale (3-0). In de eind strijd stuit de ploeg van bonds coach Pieke Franssen op Honga rije. Een zeer geduchte tegenstan der aangezien de Balkanploeg goed uit de voeten kan tegen ver dedigsters als Li Jie en Elena Timi na. „Het wordt een lastige wed strijd", voorspelde Franssen, die hoopt dat kopvrouw Li Jiao haar ongeslagen status in Sint-Peters burg nog even verlengt. „En dan denk ik dat de ontmoeting tussen Li Jie en de Hongaarse Georgina Pota het sleutelduel wordt." Het bereiken van de EK-finale was voor Nederlandse tafeltennissters een revanche voor de vroege uit schakeling op de Olympische Spe len. Al voelt Li Jiao dat niet zo: „Ik baal nog steeds van de Olympi sche Spelen. Dat zit nog steeds in mijn hoofd. Dat poets je niet zo maar weg. De pijn van Peking zit nog steeds in mijn hart." Voor het eerst sinds zestien jaar bereiken de Nederlandse tafelten nisvrouwen de finale van het EK. Het is een opsteker na de vroege uitschakeling op de Spelen. geen kans geven. Met Reinier Ho nig, Wouter Mol, Wout Poels, Thijs van Amerongen, Johnny Hoogerland, Lieuwe Westra en Ar- noud van Groen laten we zeven Nederlandse renners prof worden. Het is lang geleden dat dat in die getale is gebeurd." Volgens Luijkx moeten die jongeren omringd wor den met ervaren renners. „Daar voor hebben we mannen als Björn Leukemans, Wim de Vocht en Pronk in huis gehaald. We willen ook in grotere koersen als de Ron de van Vlaanderen steeds één of twee jongeren opstellen." Geschiedenis Tour moet weer herschreven worden. door Edward Swier DEN HAAG - Het ziet er naar uit dat de geschiedenis van de Tour de France van 2008 opnieuw moet worden herschreven. "IWeevoudig etappewinnaar Stefan Schuma cher wordt verdacht van epoge- bruik tijdens de Ronde van Frank rijk. Schumachers teammanager Hans-Michael Holczer heeft de Ge- rolsteiner-coureur per direct ge schorst. Schumacher bestempelt al le berichten als „onzinnig." Er is weliswaar nog geen officieel bericht vanuit het laboratorium van Chatenay-Malabry, maar het lijkt haast wel zeker dat Schuma cher - die eerder in zijn carrière al enkele keren de dans ontsprong - nu tegen de lamp is gelopen. Zijn urinestalen leken schoon, bloed monsters hebben anders aange toond. Gerolsteiner-voorman Holc zer, een groot strijder tegen do- pinggebruik, heeft de berichten be vestigd. „Ik heb het gehoord van Tourdirecteur Christian Prudhom- me. En ik heb geen twijfel dat het klopt", aldus een gedesillusioneer de Holczer. „We zijn allemaal be drogen door deze mens. Ik zal met alles proberen hem civielrechter- lijk aan te klagen." Schumacher won in de voorbije Tour twee individuele tijdritten. In enkele andere (berg)ritten smeet de Duitser - die ook nog twee dagen in de gele leiderstrui reed - met zijn krachten, maar kwam het niet tot een succes. Schumacher zou, net als onder an deren Ricco en Piepoli, betrapt zijn op cera, een epovariant waar van de coureurs dachten dat deze nog niet op te sporen viel. Conti nuous Erythropoiesis Receptor Ac tivator (cera) zorgt net als andere epo voor de aanmaak van rode bloedlichaampjes. Het middel had - in tegenstelling tot oude epo-middelen - een lange wer- Stefan Schumacher kan een ver- volg van zijn wielerloop vergeten als blijkt dat hij in de Tour de France van dit jaar cera heeft ge- bruijkt. king, waardoor het ruim voor de Tour geïnjecteerd kon worden. De 27-jarige Schumacher, voorma lig winnaar van onder meer de Amstel Gold Race, is overigens niet van onbesproken gedrag. Zijn naam werd in het fluistercircuit al jaren met dopinggebruik in ver band gebracht, hij werd al eens ge waarschuwd vanwege verdachte bloedwaarden. Team Deutsche Te lekom stuurde hem al op jonge leeftijd weer weg. Bij het Neder landse Shimano presteerde Schu macher in 2005 sterk, maar werd hij wel betrapt op het gebruik van cathine. Dit middel zou in hooi- koortspillen hebben gezeten. Hij kreeg die pillen nota bene voorge schreven door zijn moeder, een arts. Ook werd Schumacher na het WK van 2007 aangehouden omdat hij een ongeluk had veroorzaakt met teveel alcohol op. Bovendien werden toen sporen van amfetami nen in zijn bloed aangetroffen. „Ik moet een beter voorbeeld zijn voor de jeugd", zei hij nadien. Bij Quick Step, waar Schumacher onlangs een nieuw contract teken de, wilde men gisteravond nog niet reageren. Het lijkt aanneme lijk dat manager Patrick Lefevere zijn handen niet wil branden aan de kwestie en af zal zien van een verbintenis met de Duitser. In het uiterste geval zou dat kun nen betekenen dat Paolo Bettini alsnog bij de Belgische ploeg blijft. Voor Bettini was er geen plaats en/of geld meer toen Schumacher werd aangetrokken. De Italiaan kondigde daarop zijn afscheid aan, maar lijkt in zijn hart nog niet klaar voor pensionering. Gisteren is ook gebleken dat de Ita liaan Leonardo Piepoli in de Tour van dit jaar tot twee keer toe is be trapt op doping. Piepoli, die reed voor Saunier Duval, is zowel op 4 als op 15 juli positief bevonden. Hij gebruikte vermoedelijk ook cera. Piepoli wordt vrijdag ver hoord. De wielertoekomst van Stefan Schumachter ziet er somber uit nu hij is be trokken bij een dopingaffaire. foto Gero Brelour/ANP 6+5-regel moet vooral kleinere competities bescherming bieden. BRUSSEL - Voorzitter Joseph Blatter van de wereldvoetbalbond Fifa wil nog steeds dat voetbalclubs vanaf 2012 nog maar vijf buitenlanders mogen opstellen. Hij verklaarde gisteren tijdens een bijeenkomst in Brussel dat de zogenaamde 6+5-regel alleen kans van slagen heeft als de Europese Unie zijn plannen steunt. „Ik wil namelijk niet in strijd met de wet hande len." De bij de Fifa aangesloten landen stemden vorig jaar oktober tijdens een congres in Sydney massaal voor de 6+5-regel, die vooral be scherming biedt aan kleine compe tities zoals de Nederlandse eredivi sie. Nederlandse talenten zullen namelijk langer bij hun club blij ven voetballen als rijke dubs uit Engeland of Spanje nog maar vijf buitenlanders mogen opstellen. Blatter vernam na afloop van het congres dat de 6+5-regel in strijd is met het vrije verkeer van werkne- -mers in Europa. Daarom verklaar de hij dat zijn initiatief alleen kans van slagen heeft met steun van de EU. Vooral het feit dat rijke inves teerders in Engeland zich bijna al les kunnen permitteren is Blatter een doorn in het oog. Nederlands kampioen ïn klasse DD2 van de 125 cc. door Frits Bakker OOSTBURG - Op het racecircuit in het Brabantse Berghem reed Jacky de Paepe zondag naar het mooiste succes uit zijn nog korte carrière. De 43-jarige karter uit Oostburg mocht zich na vier titelraces laten kronen tot de nieuwe Nederlandse kampioen in de klasse DD2 voor karts van 125 cc met twee versnel lingen en een topsnelheid van 140 kilometer per uur. Met twee keer een eerste en twee tweede plaatsen was De Paepe de onbetwiste heerser in zijn klasse. Daarin werden vier wedstrijden ge reden en streden gemiddeld zo'n twintig rijders. De Combi kart van De Paepe met een Rotax Max mo tor liet alle concurrenten achter zich. „We hebben dit jaar met een nieu we kart en nieuwe motor gere den", vertelt De Paepe, die in Ger ard Langeraert zijn vaste monteur heeft en wordt gesponsord door veel bedrijven uit de streek. „Die verandering van kart bleek een schot in de roos, want na vijfde plaatsen in het eindklassement van de vorige twee jaar heb ik nu vanaf het begin meegedaan voor de titel." De Oostburger doet pas vijf jaar mee aan wedstrijden, daarvoor was hij al actief in indoorkarting. „Voor de wedstrijden, zowel voor het NK als voor de Chrono Cup, rijden we het hele land door, maar ook naar Duitsland en België. En om te trainen moeten we naar Eindhoven voor de dichtst bijzijn- de baan." Aan het kampioenschap, dat zon- 'Die verandering van kart bleek echt een schot in de roos' dag in Berghem bij Oss werd bin nengehaald, zit misschien nog een vervolg vast. „Ik krijg snel te horen of ik naar het WK in Italië mag. De bond moet daar nog over be slissen." Het WK wordt volgende maand gereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36