r zee, In de lucht Onder water kijken in de Oosterschelde Graaf van Holland verleende Poortvliet het stadsrecht UJ KENNISQUIZ PZC Dinsdag 7 oktober 2008 31 Een schol met opgeklapte ogen. Het leven onder water is een geheime wereld die slechts bij een enkeling bekend is. Alleen al in de Oosterschelde wonen meer dan duizend onderwaterdieren die met het blote oog zichtbaar zijn. Dat een dier bekend is, wil nog niet zeggen dat iedereen het ook daadwerkelijk kent. Het bovenstaande plaatje is een foto van een schol, onze bekendste platvis. Bij wijze van experi ment heb ik de foto verstuurd aan een aantal biologisch geïnte resseerde kennissen, met de vraag of iemand wist welke dier soort het was. Daarbij kreeg ie dereen de hint dat het ging om een in onze omgeving algemene diersoort van enkele decimeters groot. Niemand van de geadres seerden kwam op het idee dat het om een vis ging! Maar ook al zou je dat weten, dan is door de opgeklapte ogen nog niet meteen duidelijk dat het hier om een platvis gaat. Maar omdat het dier niet eens als vis herkend werd, kwam nie mand toe aan de vraag wat de schol onderscheidt van de twee algemeen voorkomende, nauw verwante vissen, de schar en de bot. Dat laatste is trouwens niet al te moeilijk voor wie even ge oefend heeft. De oranje stippen op het lijf (waarvan er nog net één te zien is) geven aan dat het niet om een schar gaat, want die heeft veel donkerder stip pen. Bot kan weliswaar rood- oranje vlekjes hebben, maar nooit echte stippen, zoals de schol. De benige knobbeltjes op de kop vormen ook een door slaggevend kenmerk. Net als andere platvissen zijn schollen bodembewoners die hun kleur aanpassen aan de on dergrond waarop zij leven. Als ze zien dat er gevaar aankomt dan wervelen ze wat slib van de bodem op, zodat ze begraven lig gen onder het sediment. Schol- len'leven van kleine schelpdie ren en van wormen. Kleine kok kels en mosseltjes worden heel huids doorgeslikt en met de ach terlanden verbrijzeld. De tweede prijs van de Zeeuwse kennisquiz is een on derwatertocht in de Ooster schelde, onder leiding van een ervaren duiker. illustratie Adri Karman Van Poortvliet horen we voor het eerst rond 1200. De eerste bedijking van de schorren bij Poortvliet vond waarschijnlijk plaats in de elfde of twaalfde eeuw. Hugo van Voorne kreeg in 1199 enige gronden in erfpacht. In de geschiedenis van Poortvliet speelt de relatie met de Graaf van Holland een be langrijke rol. Hij verleende Poortvliet zelf het stadsrecht. De naam Poortvliet is een combinatie van 'Poort' met de wa ternaam 'Vliet'(waterloop, kreek in getijdengebied). In Zee land en de aangrenzende gebieden komt het achtervoegsel vliet veelvuldigzoals in Haringvliet. Ook in plaatsnamen; Biervliet Nieuwvliet, Geervliet en Heenvliet. Poortvliet kan een nederzetting geweest zijn bij een vliet, op enige afstand van de Schelde. Poort levert etymologisch weinig problemen op. De basis is het Latijnse portus 'haven'.Vermoedelijk staat de naam Poort vliet voor: stad of haven aan een vliet. Eeuwenlang al ligt Poortvliet niet meer aan het water. eld in Zeeland. De kennisquiz van de PZC en Ter ra Maris levert voor de drie beste deelnemers een bijzondere prijs op. Winnaars krijgen een kennisma king met Zeeland aangeboden. De Zeeuwse natuur en het landschap in al zijn aspecten: - Zeeland in vogelvlucht via een rondvlucht boven de provincie vanaf vliegveld Midden-Zeeland. - Duiken onder begeleiding in de Oosterschelde om kennis te maken met het unieke dierenleven onder water. - Met een groep van familie of vrienden ploeter («IK ren op de grens van land en wa ter. De vragen van de Zeeuwse ken nisquiz zijn nog deze week te le zen op de website van de PZC en het museum voor natuur en landschap Terra Maris. Inzenders moeten zorgen dat hun antwoorden uiterlijk maan dag 13 oktober binnen zijn bij de PZC, per mail redactie@pzc.nl of per post Postbus 31, 4460 AA Goes. Begin volgende week worden de deelnemers geselecteerd voor de finale op 18 ok tober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33