Profijt van Sloelijn onzeker Gemeente test op leesvaardigheid Raadsman hekelt beleid OM Veerman naar RA Middelburg Oud en nieuw openen Sloelijn pzc Dinsdag 7 oktober 2008 27 Directeur havenschap wil snel besluit over geluid goederentreinen. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - Het is onzeker of de gisteren officieel geopende Sloelijn in de toekomst optimaal kan wor den benut. Hans van der Hart, di recteur van havenschap Zeeland Seaports, maakt zich daar zorgen over. Hij vreest dat plannen voor containerterminals in Vlissingen- Oost erdoor kunnen worden be moeilijkt. Van der Hart vroeg minister Eur- lings van Verkeer en Waterstaat - die de Sloelijn bij Nieuwdorp in gebruik nam - in actie te komen. MIDDELBURG - Voormalig minister van LNV Cees Veerman is be- ndemd tot de nieuwe bestuurs voorzitter van de Middelburgse Roosevelt Academie (RA). Veer man is bijzonder hoogleraar Duur zame Plattelandsontwikkeling in Europees Perpectief aan de univer siteiten van Wageningen en Til burg. Tevens is hij voorzitter van de Delta Commissie. De andere bestuursleden van de academie zijn Louise Fresco, Vic tor Goedvolk, Gerard Kooten en Richard van Zwol. De Roosevelt Academie is verbonden aan de Universiteit Utrecht en telt 600 studenten. Het probleem is dat het ministerie van Vrom na een uitspraak van de Raad van State in mei opnieuw een besluit moet nemen over de geluidsproductie van goederentrei nen op de hele Zeeuwse lijn. Voor 21 november moet de beslissing vallen. Eurlings kon Van der Hart niet geruststellen. „Ik kan niet vooruitlopen op wat collega Cra mer van Milieu doet." Voor het huidige gebruik - 68 goe derentreinen per week - zijn er (nog) geen gevolgen, maar de ver wachte groei naar 190 goederen treinen per week in 2020 staat wel onder druk. Het ministerie van Vrom heeft eerder aangegeven re kening te houden met de komst van stillere treinen, maar die wor- Balie sociale dienst wordt opsporingsloket voor analfabeten. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Alle mensen die zich bij de sociale diensten mel den, moeten getest worden op lees- en schrijfvaardigheid. Dat voorstel doen staatssecretarissen Van Bijsterveldt (Onderwijs) en Aboutaleb (Werkgelegenheid). Van Bijsterveldt noemde het plan gisteren tijdens een werkbezoek met prinses Laurentien en minis ter Plasterk van Onderwijs aan alfa betiseringsprojecten in Zeeland. den tot nu toe slechts beproefd en spoorvervoerders kunnen ook niet gedwongen worden die treinen in te zetten. Voor een optimaal gebruik van de nieuwe Sloelijn is nog iets anders nodig, een rechtstreekse verbin ding iets voorbij het Schelde-Rijn- kanaal naar het havengebied van Antwerpen. Goederentreinen van en naar Antwerpen moeten nog via rangeerterrein Kijfhoek achter Zwijndrecht, wat een extra belas ting geeft in de Drechtstedenregio, Minister Eurlings opende gister- ochtend de nieuwe Sloelijn. Toe komstig gebruik is onzeker door 'geluidsproblemen' en ontbreken verbinding naar Antwerpen. De staatssecretaris vindt het plan goed aansluiten op één van de ac ties uit de provinciale campagne Zeeuwse Aanpak Laaggeletterd- heid: loketbeambten van gemeen ten trainen om gebrekkige lees- en schrijfbeheersing te herkennen en daar mee om te gaan. De dertien Zeeuwse gemeenten staan niet te popelen om de cam pagne met de provincie op te pak ken. Maar gedeputeerde Van Heu- kelom hield het er liever op dat 'al' vier gemeenten (Vlissingen, Mid delburg, Tholen en Terneuzen) meedoen. Van de 36.000 Zeeuwen die niet of gebrekkig lezen en schrijven, zijn maar ook in Brabant. Het spoor naar Antwerpen stond in de meer jarenplanning van Verkeer en Wa terstaat, maar verdween er onlangs uit. Commissaris van de Koningin (en oud-verkeersminister) Peijs drong erop aan de lijn weer in de planning op te nemen. Dit verzoek was niet helemaal aan dovemansoren gericht. Eurlings meldde dat momenteel wordt on derzocht hoeveel behoefte er aan een goederenlijn naar Antwerpen bestaat. Hij zal er dan weer over beslissen. Met een stroomtrein trokken alle gasten na afloop van Nieuwdorp naar Goes. Onderweg kwamen ze protesten tegen op huizen: 'Sloe lijn klaar, trillen maar'. er slechts tweeduizend aan een cursus begonnen. Landelijk kan één op de zeven Nederlanders on voldoende lezen en schrijven. „Dat zal hier niet het geval zijn," zei minister Plasterk bij de start van de campagne in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, „Maar dat betekent dat er omgevingen zijn waar één op de drie, mis schien één op de twee mensen problemen met geschreven tekst hebben. Maar deze mensen zijn heel lastig te vinden," zei Van Bijs terveldt. Zij wil laaggeletterden op sporen via consultatiebureaus, die ouders aanraden hun kinderen voor te lezen, en via basisscholen. Justitie zou falen bij bewijsvoering in zedenzaken. door Emile Calon middelburg - Raadsman E. Smit uitte gisteren felle kritiek op het vervolgingsbeleid van het Open baar Ministerie. Volgens hem heeft het OM in twee zedenzaken volledig gefaald en moesten, on danks onvolledige dossiers, beide verdachten gisteren toch voor de rechtbank verschijnen. In een van de twee zaken vroeg of ficier van justitie E. Bethlehem de rechters de verdachte, een inwo ner van Sluiskil, vrij te spreken om dat ze geen overtuigend bewijs kon overleggen. De man zou zijn drie buurmeisjes seksueel mis bruikt hebben. Maar de officier er kende dat de verklaringen van de meisjes niet konden kloppen. Smit stelde dat het OM de man en zijn gezin onnodig lang in onzeker heid liet. Het onderzoek zou veel gaten vertonen. Door niet eens ter plaatse onderzoek te doen en door afzonderlijke verklaringen niet naast elkaar te leggen is volgens hem geblunderd. Zowel door de politie als door het OM dat moet toezien op het politieonderzoek. Smit stond ook een andere Zeeuws-Vlaming bij, een leraar van een middelbare school. Die zou in de periode 1996-1997 een seksuele relatie met een leerlinge hebben gehad toen dat ze 14 en 15 jaar was. Bethlehem eiste in dit ge val een werkstraf van 240 uur. Smit vond die eis, 'gezien het vol strekt onvolledige dossier', verbijs terend. Hij stelde dat er in 1997 ook al een onderzoek was ge weest. De politie zette het toen stop omdat er geen overtuigend be wijs was te leveren. Tien jaar later deed het meisje zelf aangifte en moet de man weer 'onterecht' maanden in onzekerheid verke ren, aldus de advocaat. Uitspraak 20 oktober. BIJ NADER TRTfflBM— In de bijlage over de Sloelijn (PZC, zaterdag 4 oktober) wordt de voor zitter van de Dorpsraad Lewedorp Adrie Traas genoemd. Dat is onjuist. De voorzitter van de dorpsraad heet Adrie Raas. Mensen met lees- en schrijfproble men zien zelf meer in aanmoedi ging door collega's of bekenden, bleek gistermiddag bij het ROC Zeeland in Middelburg. Prinses Laurentien sprak daar met groep jes cursisten van het programma Ticket to the Future, dat laaggelet terden in hun eigen wijk via basis school en maatschappelijk werk een gratis cursus op maat aan biedt. „De campagne mag geen jacht op mensen worden. Mensen komen alleen als ze willen Ieren en kunnen leren wat zij nodig den ken te hebben", adviseerde cursis te Petra de Zeeuw uit Middelburg de delegatie. NIEUWDORP - Het komt zelden voor dat een mi- tend bij de officiële opening van de nieuwe Sloe- over de aanleg van de Sloelijn en zij was er gister- nister van Verkeer en Waterstaat een door hem lijn bij Nieuwdorp 'redelijk frustrerend', want ochtend bij, als Commissaris van de Koningin in of haar in gang gezet project zelf mag openen, 'concrete projecten zijn de krenten in de pap'. Zeeland. Met Eurlings verrichtte zij de officiële in- Minister Camiel Eurlings noemde dat gisteroch- Maar er is hoop. Karla Peijs besliste als minister gebruikname van de Sloelijn. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29