'De angst overheerst' Hogere bonus voor top noodlijdende Océ PZC wmntmA Geloof 27 Leraren laken werkklimaat Prinses Laurentien en minister Plasterk 18° HET WEER: Bewolkt d Optimaal gebruik Sloelijn wellicht niet mogelijk WALCHEREN Dinsdag 7 oktober 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 239 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 Reacties op tweede achtereenvolgende Zwarte Maandag. door Cert van Harskamp DEN HAAG - Na de Zwarte Maan dag van vorige week volgde giste ren een nog grotere rampdag op de beurzen. De AEX-index in Am sterdam eindigde met het grootste dagverlies sinds 1987. Reacties op de tweede Zwarte Maandag in ruim een week. Hoofdeconoom Patrick Beijers- bergen van de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB): „Dit is een pure vertrouwenscrisis. Inmiddels is bekend dat aandeelhouders van Fortis zo'n twee euro per aandeel moeten toeleggen. Daarom stap pen zij uit de financiële instellin gen. Aandeelhouders vrezen dat er nog een bank omvalt en zij dan weer veel moeten toeleggen. Het vertrouwen moet heel snel terug komen, anders blijft het slecht gaan met de beurs." Hans ten Brinke, woordvoerder van pensioenfonds ABP: „Na vori ge week dachten velen dat het dieptepunt was bereikt. Die ge dachte is gelogenstraft. Het gaat er nu om het hoofd koel te houden. De lange termijn is van belang. Na de Zwarte Maandag van vorige week trokken de koersen op dins dag en woensdag bij. Dat kan mor gen (vandaag, red.) opnieuw ge beuren." Arnoud Boot, hoogleraar finan ciële markten, Universiteit van Amsterdam: „We waren even in het oog van de orkaan, maar nu zitten we er weer middenin. Mijn grootste zorg is dat straks ook de reële economie, zoals de huizen markt, een klap krijgt. Dat zal op nieuw een enorm zelfversterkend effect veroorzaken. De aandelen markt raakt de gewone man niet zo snel, maar wat zal dit voor in vloed hebben op de pensioenen? Het belangrijkste is dat iedereen zich nu gedeisd houdt." Lex Hoogduin, hoofdeconoom Robeco: „De angst overheerst, het vertrouwen is zoek. Wat er de ko mende dagen zal gebeuren durf ik niet te voorspellen. Niemand weet waar de bodem ligt." pagina 4: Vadertje Staat vangnet garantie op spaartegoeden ZEIST - Minder dan een op de vijf Nederlandse leraren (18 procent) vindt dat de school een 'energiege- vend en motiverend werkklimaat' biedt. Daarmee-scoort het onder wijs slechter dan andere bedrijfs takken, waar 38 procent van de werknemers spreekt van een aan trekkelijk werkklimaat. Dat blijkt uit onderzoek van de Hay Group onder vijftienhonderd leraren dat gisteren is verschenen. Bij de waardering van het werkkli maat speelt de manager volgens het onderzoeks- en adviesbureau een doorslaggevende rol. Leiding gevenden zijn zich er onvoldoem de van bewust dat ze grote invloed hebben op het werkklimaat, zegt Peter Langerak van de Hay Group. pagina 3: commentaar pagina 2 en 3: een goede leraar vergeet je niet snel Financiële reddingsplannen werken niet reageer op www.pzc.nl Slecht weer maakt de kustmarathon alleen maar mooier ;ëens 50% oneens 50% aantal reacties: 410 enESMK Zeeland: 2 en 3, 21 t/m 27; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Beurs: 14; Economie: 15; Weer: 18; Strips 19; Agenda: 28; Cultuur: 29; Buitengebied: 30 en 31; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. Vandaag bij uw dagblad: uj!l gfi A i» 4 Een bijzondere reeks over 2000 jaar geloof, geloven en gelovigen in Nederland. www.geloofinnederland.net door Jos Bouten VENLO - De noodlijdende printerfa brikant Océ wil de beloning van de top aanpassen aan andere beurs genoteerde bedrijven als DSM en Philips. Dat is volgens het bedrijf nodig om goede managers aan te kunnen blijven trekken. De bon den FNV en De Unie kijken met argusorgen naar het voorstel, waar over op 21 oktober wordt gestemd in een buitengewone aandeelhou dersvergadering. De hoogste baas van Océ krijgt een vast salaris van 674730 euro en de drie andere top bestuurders 506.000 euro. Daar naast zijn er nog bonussen. Het voorstel komt op het moment dat Océ het moeilijk heeft en reor ganiseert ten koste van werkgele genheid. De bonden vinden een forse ver hoging van de bonussen juist nu een verkeerd signaal. r -1 Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 L A co 58 555530 E MIDDELBURG - De Middelburgse Petra de Zeeuw (r) redde het jaren zonder vlot te kunnen lezen en schrijven. De chauffeuse bij afvalverwerkings bedrijf Van Gansewinkel steunde op handigheid en hulp van collega's. „Tot ik alleen op de wagen kwam en opdrachten van beeldscherm moest le zen." Zij deed een cursus en kon gisteren in Mid delburg prinses Laurentien (m), die met minister Plasterk van Onderwijs (I) melden dat ze was ge slaagd. De prinses en de bewindsman waren in Zeeland om alfabetiseringsprojecten aan te prij zen. foto Lex de Meester pagina 26: gemeente test op leesvaardigheid Minitrip Engeland per luxe cruiseferry van Stena Line www.kras.nl/29127 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1