Tweedeling bij allochtone scholieren' PZC Dinsdag 7 oktober 2008 17 - -De helft van de allochtone jon- De helft van de allochtone jonge ren uit de tweede generatie leert door. De andere verlaat het voort gezet onderwijs zonder diploma. Dat blijkt uit onderzoek van het In stituut voor Migratie en Etnische Studies (Imes). Duizend jongeren tussen 18 en 35 jaar werden onder vraagd, alsmede een vergelijkings groep van vijfhonderd jongeren met Nederlandse ouders. Doordat beide groepen meestal huwelijks partners kiezen uit de eigen groep, wordt de tweedeling versterkt, laat onderzoeker Maurice Crul weten. „De jongeren zonder startkwalifi catie trouwen jong en krijgen ook jong kinderen. De hoogopgeleiden stellen het krijgen van kinderen uit." Driekwart van de tweede ge neratie niet-westerse allochtonen gaat naar het mbo. Daar vindt de scheiding plaats. Een grote groep bereikt het hoger onderwijs. Een andere grote groep verlaat het on derwijs zonder zogeheten start kwalificatie. Dat is een havo- of vwo-diploma, of een mbo-diplo- ma vanaf niveau 2. Volgens de overheid is een startkwalificatie noodzakelijk om een kans te heb ben op duurzaam werk. De onder zoekers vinden het opvallend dat het grootste deel van de jongeren zonder startkwalificatie niet lang durig werkloos is. Ze hebben vaak wisselend en tijdelijk werk. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.ni (max. 150 woorden) Moskeeën 2 Als trouwe lezer van uw redacione- le commentaar op pag. 3 moest ik op 2 okt. dit tot tweemaal lezen om inhoudelijk te beseffen wat hier werd gedebiteerd. Ik werd door ongeloof besprongen. Had de redacteur de avond ervoor een ver warrende droom gehad en aanslui tend een aanval gekregen van selec tief geheugenverlies? Welk een stuitende naïviteit wordt hier ten toongespreid, een, naar ik aan neem, vakbekwame journalist on waardig. Vergeten worden gemaks halve de ontwikkelingen in de ja ren 70 en 80 dat onze allochtone medeburgers door alles ter linker politieke zijde werden doodgeknuf feld. De resultaten hiervan mogen wij heden ten dage in 'dankbaar heid' aanschouwen: haat prediken de imams in diverse Randstedelij ke moskeeën en de daaruit voort vloeiende maatschappelijke ont wrichting en ellende (waarmee ik niet wil zeggen dat de meeste mos keeën - gelukkig - niet eenzelfde richting kiezen). In het afsluitende commentaar werd nog even achte loos gesteld dat deze moskee 'een aanwinst voor Zeeland' is. Al eens gehoord van het Paard van Troje? Zelden zo'n journalistieke uitglij der gezien. Een verarming voor Zeeland. J.J. Rijnders Badhuisstraat 179, Vlissingen Watereconomie 2 Ik denk toch dat de fantasie van het waterpanel op hol is geslagen. Maar toch zie ik aantrekkelijke punten in dit Jules Verne sprookje voor Nieuwdorp. De containers zijn nauwelijks op de weg te zien. Ze worden met boten getranspor teerd. Zij verdwenen gewoon uit het zicht! Het wordt nog mooi hier. K. Bartusek Pr. Margrietstr. 103, Nieuwdorp Mosselsector De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) probeert een bruine beurt te maken door in te stemmen met mossel-zaadvangst in de Ooster- schelde. Daar kun je nauwelijks van onder de indruk raken, nu de sector meer dan dringend een ver- gunningafgifte voor mosselzaadvis serij in de Waddenzee nodig heeft. Het wachten is, zoals gebrui kelijk, op een reactie van de mi lieu- en natuurclubs. Minister Ver burg (LNV) heeft hen zelfs tot spoed moeten aanmanen. Eigenlijk is het democratische te dwaas voor woorden, dat zo'n "machtsfactor" in Nederland recht van bestaan vindt. Benieuwd of de ZMF plus broertjes en zusjes, met een tijdige verklaring van geen be zwaar (er is geen enkele reden om die niet af te geven) een stukje sympathie van de Zeeuwse mossel vissers kan terugwinnen en daar mee een kleinigheid kan terug doen voor de tonnen belastinggeld (mede opgehoest door de mossel- bedrijven), die een groepering met 925 leden en 13 betaalde krachten in leven moeten houden. Johan Robesin Kreeksingel 43, Hoek Bommen 2 De bom die de heer de Voogd be doelt in de PZC van 2 oktoberis op 4 maart 1985 door de Duik- en Demonteerploeg van de Kon. Ma rine geruimd. Het verhaal van de heer de Voogd klopt. Er is inder daad door de Duitsers destijds ge probeerd om de ontsteker door middel van springstof te scheiden van de bom. Dat was nog goed te zien toen wij de bom bloot had den gelegd. Ik maakte destijds deel uit van de ruimploeg die de rui ming heeft voorbereid en verricht. Ik vind het vreemd dat er niet meer bekend is bij de gemeente Vlissingen over dit onderwerp. De ruiming van de bom in de Vla mingstraat hebben wij gedaan in samenwerking met aannemersbe drijf Monshouwer uit Heerjans- dam. Toen is er al bij de gemeente op aangedrongen om aandacht te schenken aan de getuigen. Is er met deze informatie dan niets ge daan? Ton Verhuist Thibautstraat 13, Aagtekerke Rattenbestrijding 2 De krant ligt voor me op tafel. Er boven ligt een schaar met ernaast een uitgeknipte foto, van een kind je, het lijkt een baby, zeker met de grote hand van de moeder ernaast gezien, maar het blijkt een kindje van 5 jaar te zijn. Uit Ethiopië, he lemaal uitgemergeld. Die foto knip te ik uit, omdat het me aangrijpt en het wellicht wilde opsturen naar een omroep: weer eens tijd voor een grote tv-actie?? En toen... las ik mevrouw Jansens brief, waar in wordt opgekomen voor de rat ten. U begrijpt: ik kon daar even helemaal niks mee. Zolang op de ze wereld nog kinderen omkomen van honger, kan ik me niet druk maken om ratten. Het spijt me. Bea Verhage Steenwijkstraat 1, Oost-Souburg Financiële crisis 5 Jarenlang verkeerden wij, naïeve burgers, in de veronderstelling dat de financiële wereld, t.w. de ban ken, pensioenfondsen, hypotheek en verzekeringsverstrekkers, solide en bonafide instituten waren. Dat er achter de riante facades van de bankpaleizen ware Casa Nos- tra's met veredelde Godfathers du bieuze bewinden en beleiden voer den, daarvan had de argeloze bur ger geen notie. De klanten, aan wie de banken deels hun bestaansrecht ontleen den, werden afgescheept met lage bonussen, in de vorm van rente, maar met de grote geldplas, de in leg van een hele bevolking, werd gebruikt om lekker mee te stoeien. In de loop der decennia konden hele volksstammen ongelimiteerd, ongecontroleerd en ongesanction- neerd legitieme en legale malversa ties uitvoeren, orftransparante en immorele praktijken in gesloten bolwerken, waar medewerkers de omerta jarenlang konden volhou den. Nu kunnen we de 'rente' opstrij ken van jarenlang wanbeleid. Rege ringen moeten interveniëren en middels kunstgrepen een natio naal bankroet afwentelen om een economische selffulfilling prophe cy te voorkomen. Monique Sfcurim Turkeye 16, Waterlandkerkje Financiële crisis 6 Het kan raar gaan. Dit weekend zijn 2 van oorsprong Nederlandse banken weer in de lage landen te rug. De ABN AMRO ontstaan uit de door koning Willem I opgerichte Nederlandse Handelmaatschappij en de uit de in Amsterdam door Bischofsheim opgerichte en sedert enkele jaren met de banque BNP gefuseerde Banque de Paris et des Pays-Bas. j. Birekelmans Oosterenbanweg 14Renesse Leger 'Haal Europeanen in leger', meldt de PZC 6 okt. 'Wetenschappers ko men met creatieve oplossing'. Aan het woord een historicus en nota bene een luitenant-kolonel der Mariniers die uitleggen hoe je bestaande wet- en regelgeving op de welbekende Hollandse wijze kunt omzeilen en negeren om bij voorbeeld mensen die geen Neder landse nationaliteit hebben tóch in ons leger kunt laten dienen. Een Babylonische spraakverwar ring is dan een gevolg. Hier zit het leger echt niet op te wachten! Voor deze 'wetenschap pers' heb ik een veel creatievere op lossing. Ophouden met idiote, inef fectieve geld- en manschap-verslin dende 'opbouw' en 'vredes'-mis- sies. Voer gewoon de dienstplicht weer in dan is het probleem opgelost en het houdt een hoop vervelende jo chies van de straat. Dan verdien je het geld meteen terug en je hebt personeel genoeg. Maar herinvoe ring van de dienstplicht ligt onder deze defensieminister niet echt lek ker natuurlijk. Het zou wel de mop van de eeuw zijn denk ik. B.j. Meijjs Kinderstraat 1, Zierikzee Graffiti 2 Veel gebouwen, stations en wa gons worden ontsierd door lieden die zo nodig status willen krijgen door het aanbrengen van hun tags. Een oud spreekwoord zegt: Gekken en dwazen schrijven hun namen op deuren en glazen. Deze dwazen waren wel gek, maar niet laf Onze hedendaagse taggers dur- f ven dit niet. Wordt volwassen en laat de maatschappij niet op draaien voor dit soort status. Mairtha Blom Heernisseweg 43, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17