Ten onrechte veroordeeld 'Elke justitiële dwaling begint bij de politie en het Openbaar Ministerie' Oud-politiecommissaris Jan Blaauw PZC Dinsdag 7 oktober 2008 1 1 In 2006 werd de zogeheten Commissie evaluatie afge sloten strafzaken (CEAS) in het leven geroepen, naar aanleiding van de Schiedammer parkmoord. Daarin was achteraf gebleken dat de verdachte ten onrechte was veroordeeld (zie hieronder). In de media en de Tweede Kamer leefde het idee dat deze justitiële dwa ling niet op zichzelf stond en dat er meer van dit soort gevallen zich voordeden. Inmiddels heeft de CEAS de volgende zaken onderzocht. De Schiedammer parkmoord: In juni 2000 wordt een 10-jarig meisje vermoord in het Beatrixpark in Schiedam. Haar 11-jarige vriendje wordt door de dader zwaar mishandeld. Politie en justitie wijzen Cees B. aan als de schuldige, maar - zo blijkt later - ten on rechte. Zijn ondervragers leggen hem tijdens het verhoor uitspraken in de mond, zijn uiterlijk strookt niet met de ge- tuigeverklaringen en hij blijkt op het moment van de moord aantoonbaar ergens anders te zijn geweest. In au gustus 2004 bekent Wik H. spontaan de moord op het meisje. Cees B. komt in december dat jaar vrij en krijgt in het voorjaar van 2006 ruim zes miljoen euro aan schade vergoeding toegekend. Enschedese ontuchtzaak: In december 2007 maakt de CEAS het rapport openbaar over de ontuchtzaak in de Enschedese wijken Boswinkel, Wesselerbrink en Stadsveld. Daar zouden twee zusjes en zes buurtkinderen zijn verkracht en misbruikt door hun va der, moeder en oom. De ontucht speelde eind jaren negen tig. De CEAS levert kritiek op de officier van justitie en het politieteam. Waarheidsvinding zou niet voorop hebben ge staan, maar de belangen van hulpverleners. Ook zouden de rechters geen of amper ontlastende verklaringen heb ben gekregen, stelt de commissie. Een van de zusjes geeft in augustus in een televisieprogramma toe dat het mis bruik helemaal niet heeft plaatsgevonden. De Hoge Raad beslist binnenkort of de zaak van vader, die in 2002 acht jaar cel en tbs met dwangverpleging kreeg opgelegd, wordt herzien. De zaak Ina Post: Ina Post wordt in 1987 wegens doodslag veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. Ze zou als bejaardenver zorgster een 89-jarige cliënte door wurging hebben omge bracht. Bij de vrouw worden cheques ontvreemd, die later door (naar men vermoedt) de moordenaar en dief worden geïnd. Het handschrift van Post vertoont gelijkenissen met de handtekening op de cheques, en de vrouw komt als ver dachte in beeld. Post bekent later twee keer de moord te hebben gepleegd - naar eigen zeggen onder grote druk van de recherche. Het lukt de recherche niet om meer be wijslast te verzamelen tegen de bejaardenverzorgster. Des ondanks wordt Post veroordeeld, ook in hoger beroep, en tot zes jaar celstraf veroordeeld. In 1990 komt ze vrij we gens goed gedrag. In het voorjaar van 2008 stelt de CEAS, dat het oorspronkelijke onderzoek in de zaak en beslissin gen zoveel onvolkomenheden vertoont dat het niet tot een correcte rechtszaak heeft kunnen komen. Lucia de B tij dens de straf zaak. In 2004 werd ze veroor deeld tot een le venslange gevan genisstraf. foto Theo Bohmers/GPD 14 januari 2008 Briefstaatssecretarisaande v kamer over afwijzing van strafonderbreking. - 15 januari 2008 Lucia gaat in beroep tegen het besluit van de staatssecre taris. Haar advocaat Ton Visser vraagt om spoed. 2 april 2008 Lucia de B. tijdelijk op vrije voeten na advies top OM. - 17 juni 2008 Advocaat-Generaal bij de Hoge Raad, mr. G. Knigge, dient vordering tot her- ziening aan de Hoge Raad aan. 7 oktober 2008 Uitspraak van de Hoge Raad in Den Haag over de heropening van Lucia's zaak. r1 14 maart 2006 Hoge Raad verwijst zaak terug naar Hof, omdat de strafcom- binatie levenslang plus tbs niet kan. 13 juli 2006 Hof veroordeelt Lucia tot levens lang wegens 7 moorden en 3 moordpogingen. 19 oktober 2006 Speciale commissie onderzoekt zaak Lucia de B. 29 okt 2007 Evaluatie commissie bepleit heropening zaak Lucia de B. 2 november 2007 Wetenschappers vinden bewijs tegen Lucia niet overtuigend en bepleiten heropening van de strafzaak. 13 december 2007 Staatssecretaris Albayrak weigert verzoek tot onderbreking detentie (vanwege Lucia's gezondheidstoestand). I 2005 2006 2007 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11