Zaak Lucia de B. Freek de Wolff toxicoloog Henk Elffers statisticus Als de zaak van Lucia de B. vandaag tot een herziening komt, is Leiden in last. De betrouwbaar heid van de rechtspraak is weer eens in het geding. Want leu nen onze rechters niet te veel op deskundigen? Hoe kundig zijn ze eigenlijk zelf? „Deskundigen moeten leren leken te informe ren, in dit geval de rechters." 10 I Dinsdag 7 oktober 2008 PZC (On)deskundig in de rechtszaal Deze getuige-deskundige komt in het hoger beroep tegen Lucia de B. tot de conclusie dat de baby Amber door digoxine-vërgiftiging om het le ven is gekomen. Hij doet dat op basis van het rapport van het NFl (Neder lands Forensisch Instituut). Digoxine is een medicijn dat bij normale toe diening het hart moet stimuleren. Bij een overdosis trekt het hart samen. Bij Amber was dat niet het geval, maar dat feit is niet bekend bij De Wolff. Uit contra-expertise in Straats burg blijkt er geen sprake te zijn van acute digoxine-vergiftiging, maar dit rapport komt vijf dagen te laat. Het hof heeft Lucia al veroordeeld. Later uit ook De Wolff zijn twijfels over de vergiftiging door digoxine. De Com missie evaluatie afgesloten strafzaken komt na onderzoek tot het oordeel dat in het proces te weinig aandacht is besteed aan verschillende opvattin gen van deskundigen. Wiskundig statisticus en deskundige bij het proces Henk Elffers verklaarde dat de kans dat Lucia de B. toevallig aanwezig was tijdens het overlijden van de patiënten gelijk staat aan 1 op 342 miljoen. Hij kreeg echter weer werk van de Leidse hoogleraar statis tiek Richard Gill, die stelt dat er een kans bestaat van 1 op 9. Zo zou Elf fers allerlei dingen ten onrechte met elkaar hebben vermenigvuldigd. Ook deed hij alsof elke dag van het jaar uitwisselbaar is, net als elke verpleeg ster. Philip Dawid, hoogleraar statistiek aan de universiteit van Cambridge, uitte eveneens'kritiek op het statis tische onderzoek. Hij vond het vreemd dat na de komst van Lucia de B. het aantal sterfgevallen licht daal de. Als er een seriemoordenaar in het ziekenhuis werkte, zou je eerder een toename verwachten, stelde hij. De zaak Lucia de B. door Joost Bosman en Tanja Kits Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl www.luciadeb.nl www.rechtspraak.nl Emeritus-hoogleraar psychologie Wil lem Wagenaar veegt de vloer aan met het veelgehoorde excuus dat de rechter nu eenmaal niet overal verstand van kan hebben. „Als de wetenschap mate riaal in een rechtszaak aanlevert, is de rechter verplicht dat te begrijpen", vindt hij. Volgens Wagenaar deskundige op het ge bied van getuigen, ontstaan problemen doordat veel bewijsvoering steeds technischer wordt. „Maar snapt de rechter het niet, dan moet hij of een tussenvonnis wijzen en de zaak laten uitzoeken of zich verschonen en de zaak teruggeven." Ook stelt de hoogleraar in ruste dat rechters nogal eens één deskundige volgen, terwijl er door meerdere deskundigen nuances zijn aangebracht in een zaak. „Ook bij Lucia de B. heeft de rechter niet geprobeerd de verschillen in opvattingen van verschillende des kundigen te interpreteren. Hij heeft als het ware het bewijsmateriaal afhankelijk gemaakt van zijn uitein delijke oordeel." Oud-politiecommissaris Jan Blaauw, bekend van on der meer zijn boek over de Puttense moordzaak, neemt het op voor de rechters. „Rechters moeten na tuurlijk kritisch zijn. Maar elke justitiële dwaling be gint bij de politie en het Openbaar Ministerie." Fou ten bij de sterke arm worden volgens Blaauw veelal veroorzaakt door wat hij noemt 'kapitaalvernietiging bij de recherche'. Deskundigheid gaat verloren, door dat mensen binnen de recherche te vaak van baan veranderen, aldus de oud-commissaris. Hij betwijfelt overigens of er meer gerechterlijke dwa lingen voorkomen dan vroeger. Blaauw noemt een moordzaak die zich al in 1923 voordeed. Toen werd een 45-jarige overwegwachter in Giessen-Nieuwkerk doodgeslagen op het moment hij 's nachts de sein lampen doofde. TWee mannen werden in 1925 tot vijf tien jaar cel veroordeeld. Maar vier jaar later bekende een door wroeging gekweld echtpaar tegenover jour nalisten dat hun getuigenis bijna letterlijk door de re cherche is gedicteerd. Na vijfjaar gevangenisstraf wer den de veronderstelde moordenaars alsnog vrijgespro ken. „Er lopen nu wat zaken bij de Commissie evalua tie afgesloten strafzaken (zie 'Ten onrechte veroor deeld'). Maar om te zeggen dat er veel juridische dwa lingen plaatsvinden, vind ik voorbarig. Want wie be paalt wat veel is?" Rechters zijn er inmiddels wel van doordrongen dat ze niet op alle terreinen genoeg deskundigheid in huis hebben. Na de diverse spraakmakende rechtsza ken, zijn er extra cursussen ontwikkeld om bepaalde niet-juridische kennis te vergroten. De algemene ken nis en vaardigheden van een strafrechter moeten na melijk beter aansluiten op de ontwikkelingen van opsporing en vervolging. Strafrechters moeten bovendien beter in staat zijn om andere deskundighe den te begrijpen en toe te passen binnen het strafpro ces. „Rechters moeten behalve meer kennis, ook de juiste vragen kunnen stellen. Dat is erg belangrijk", zegt Maarten Brackel, woordvoerder van de Raad voor de Rechtspraak. „Maar er loopt ook een pro gramma voor getuige-deskundigen zelf Zij moeten namelijk wel in staat zijn hun kennis over te breng aan een leek, in dit geval de rechters." Strafrechter Erik Koster benadrukt dat in de meeste zaken geen externe deskundigen nodig zijn. „In de meeste zaken doen we uitspraak zonder getuige-des kundige. In de gevallen dat dat wel gebeurt, gaan we inderdaad af op het oordeel van de deskundige. Niet blindelings. We blijven kritisch. Maar als een gedrags deskundige een persoonlijkheidsstoornis bij een ver dachte constateert, nemen we dat wel over." „En als we twijfelen over een rapport, kunnen we daar in de rechtszaal kritische vragen over stellen. Een slimme vraag is bijvoorbeeld of de opvatting van de deskundige breed gedragen wordt binnen de we tenschap, of dat het een persoonlijke opvatting is." Bij complexe zaken wordt een contra-expertise, ofte wel een tegenonderzoek, gedaan. Dan kan het voorko men dat twee deskundigen elkaar tegenspreken. „Dan is het aan de rechter om tot een oordeel te ko men, Vergeet niet, rechters hebben ook een intellec tuele 1 Bij het opleggen van tbs is het binnen de recht spraak al verplicht dat minimaal twee gedrags deskundigen hun oordeel geven over de ver dachte. De kennisbevordering bij rechters is binnen het strafrecht vooral nodig op forensisch gebied (dna-wetenschap, sporenonderzoek). Bovendien cir culeert er een lijst met aansprekende getuige-deskun digen. Als een gerecht met een bepaald persoon goe de ervaringen heeft, wordt die kennis gedeeld met de andere rechtbanken. Daarnaast speelt binnen de rechtspraak de discussie in hoeverre rechters wel of niet moeten rouleren. „Nu is het nog gebruikelijk dat rechters na een aantal jaren van vakgebied verande ren. Maar de vraag is of je een goede strafrechter met veel kennis van zaken van zijn plek moet halen", zegt Brackel. De vraag is of er door gebrekkige kennis van de rechter ook (steeds) meer onschuldigen worden veroordeeld? Psycholoog Wagenaar: „Dat kun je zo niet zeggen. Wel dat verdachten gemakkelijker wor den veroordeeld zonder dat het bewijsmateriaal klopt. Ook in de lagere rechtspraak. Dat gebeurt bij de bosjes." 4 september 2001 Ernstig gehandicapte baby overlijdt in Haags Juliana Kinderziekenhuis tijdens dienst van 44-jarige verpleegster Lucia de B. 10 september 2001 Lucia op non-actief gesteld. Later blijkt ze dienst te hebben gehad tijdens de dood van vijf kinderen en een aantal oudere patiënten. 13 dec. 2001 Justitie laat Lucia oppakken in het huis van haar grootouders. 17-23 sept 2002 OM eist levenslang tegen Lucia voor 13 moorden en 5 moordpogingen. 24 maart 2003 Rechtbank veroor deelt Lucia tot levenslang wegens 4 moorden en 3 moordpogingen 18 juni 2004 Hof veroordeelt Lucia tot levenslang plus tbs wegens 7 moorden en 3 moordpogingen. 2001 2002 2003 2004

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10