Zware tijden voor zorgaanbieders jaren populair op het eiland Weggelopen beesten overspoelen centrum indigo> Verteller in het gemeentearchief Surfers in problemen door wind S PZC Maandag 6 oktober 2008 1 5 Yaella en Jona hebben wéér twee beesten ontdekt, foto Dirk-Jan Gjeltema Grote tekorten Ter Weel en Zorgstroom zetten fusie op een laag pitje. door Rob Paardekam GOES - De zorgaanbieders Zorg stroom en Ter Weel hebben hun fusiebesprekingen tijdelijk stopge zet, omdat ze grote financiële pro blemen hebben. „Die fusie komt er wel, hoor", zegt Léon Phernam- bucq van de Raad van Bestuur. „Maar wij vinden dat de huidige problemen op dit moment even voorrang verdienen." Beide organisaties, waarvan Zorg stroom op Schouwen-Duiveland thuiszorg aanbiedt, zijn aan het be gin van dit jaar al bestuurlijk gefu seerd. Dat betekent dat er één raad van bestuur is. Het is nu een kwes tie van de organisaties nog in el kaar schuiven. Dat proces is tijde lijk stilgelegd, omdat de zorgaan bieders voor 2008 afstevenen op een flink tekort. Dat wordt veroor zaakt door de grote verliezen op de huishoudelijke zorg, die door Verhalen uit eigen streek centraal tijdens open dag in Zierikzee. door Marijke Vael ZIERIKZEE - De legende van de zee meermin van Westenschouwen, de vertellingen die Jacob Cats in de zeventiende eeuw optekende, de ver'aelen van Henk Blom in Schouws dialect; Schouwen-Duive land kent een lange traditie van verhalen uit de eigen streek. Ze zijn opgeslagen in het archief in de kelder van het gemeentehuis in Zierikzee. En daar komen ze zater dag 11 oktober 'naar boven' tijdens een open dag met het thema ver halen. de gemeenten wordt betaald. Bij Ter Weel, dat maar een kleine thuiszorgtak heeft, valt dat met on geveer 350.000 euro nog mee, maar Zorgstroom dreigt het jaar af te sluiten met een tekort van vier miljoen euro. Volgens Phernam- bucq moet er iets gebeuren. Er zijn twee opties: niet meer inschrij ven voor de huishoudelijke zorg of dat wél doen, maar in dat geval zal het allemaal veel efficiënter moe ten om niet opnieuw grote verlie zen te gaan leiden. „Het is bijna een duivels dilemma", stelt Pher- nambucq. „Want op zich willen wij natuurlijk helemaal niet stop pen met die huishoudelijke zorg. Want dat betekent gewoon dat je tegen alle mensen die in die tak werken, moet zeggen: sorry, we hebben volgend jaar geen werk meer voor jullie." 1^ Oe fusiepartners Zorgstroom en Ter Weel leiden grote verliezen op de huishoudelijke zorg en moeten nu bepalen of ze daar wel mee door willen gaan. Bezoekers kunnen er terecht tus sen 10 en 16 uur. Bijvoorbeeld om te luisteren naar verhalenverteller pur sang Wim de Vrieze uit Wes- terschouwen, die om 10.30 uur en 11.30 uur enkele geschiedenissen van Schouwen vertelt. In de studiezaal is een expositie van verhalen om naar te kijken, zo als de legende van de moord op de Tempelieren in Zierikzee in 1312. En de nachtelijke tocht die de Spanjaarden in 1517 door het Zijpe maakten met daaropvolgend het beleg van Zierikzee. Van meer re cente datum is het verhaal over opa Kip uit Dreischor die ruim een eeuw leefde. In de koffiehoek draait een film over het 1100-jarig bestaan van Zie- Als Ter Weel/Zorgstroom besluit wel weer in te schrijven, moet het zoals gezegd een stuk efficiënter. Er zal dan bespaard moeten wor den op onder meer de overhead kosten. Ook dat kan banen kosten. „Maar gedwongen ontslagen pro beren we te vermijden", aldus Phernambucq. „Wij zijn de beste werkgever van Nederland geweest, dus hebben een naam hoog te hou den. Toch zijn we al wel in gesprek met de vakbonden om tot een so ciaal plan te komen." Phernam bucq zegt nog geen zinnig woord te kunnen zeggen over welke van de twee opties (stoppen of efficiën ter werken) het wordt. „Ze liggen allebei nog op tafel. De komende maanden zullen we de knoop moeten doorhakken. En dat zal niet gemakkelijk worden." De volledige fusie tussen Zorg stroom en Ter Weel stond gepland voor 1 januari 2010 en dat staat hij volgens Phernambucq nog steeds. „We verleggen onze prioriteiten nu even, maar ik weet zeker dat we die datum halen." rikzee dat in 1949 uitbundig werd gevierd. Tijdens de open dag, die wordt ge houden in het kader van de natio nale Week van de geschiedenis, gaat ook de deur van de 'schatka mer' van het archief open. Daar zijn onder meer de Verzamelde Werken van Jacob Cats te zien, die de dichter en schrijver schonk aan Brouwershaven, zijn geboortestad. De vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, die zich on der meer inzet voor behoud van monumenten op het eiland is aan wezig met een informatiestand en iedere bezoeker krijgt een attentie. De ingang van het gemeentear chief is aan de achterzijde van het gemeentehuis. Koe, schaap, geit, muis en zelfs langoorkonijn te vinden in binnenstad door Martijn de Koning zierikzee - Kijk nou, er staat een koe op de stoep bij de Stadsbakke- rij. En daar, een muis voor de in gang van de Golffi En, het moet niet gekker worden: een langoorko nijn op het terras bij Concordia! De kinderen die meedoen aan de speurtocht van kinderboerderij De Punt weten zaterdagochtend niet waar ze eerst moeten kijken. Ze hebben de opdracht gekregen een aantal 'ontsnapte' dieren op te spo ren in de Zierikzeese binnenstad. Dat is niet zo moeilijk, want de 'dieren' vallen in hun kleurrijke pakken flink op tussen het winke lend publiek. Dat is ook de bedoe ling, stelt organisator René de Klerk. „We willen ons graag laten zien, mensen tonen dat we méér doen dan alleen dieren verzorgen. Daar is dierendag natuurlijk een goed moment voor." door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - De Schouwen-Dui- velandse brandweer (per boot) en de KNRM-redders van de post Ouddorp moesten zaterdag tegen de avond de Gtevelingen op om te zoeken naar een vermiste duiker. De man was bij Scharendijke het water opgegaan. Een poosje later kwam het bericht dat de man was afgedreven naar Port Zélande op de Brouwersdam en daar op eigen kracht aan wal was gegaan. Het Ouddorpse station had het Informatieavond voor onderwijzers en docenten uit het (speciaal) basis- en voortgezet onderwijs Ouders in de war, verwarrend hè? Indigo verzorgt informatieavonden over kinderen van ouders met psychische en/of verslavingsproblemen. Een preventiewerker en een hulpverlener geven voorlichting over psychische en verslavingsproblematiek, de risico's en de signalen. Toneelgroep Stichting Hendrikje speelt de voorstelling 'Loyaal' waarin op indringende wijze de problematiek van een kind van verslaafde ouders wordt neergezet. De informatieavonden zijn van 19.00 tot 21.30 en bedoeld voor onderwijzers en docenten uit het (speciaal] basis- en voortgezet onderwijs. De Klerk is wat teleurgesteld over het aantal deelnemers: 25 kinde ren doen mee. „Er is natuurlijk al tijd veel te doen op zaterdag. En hoewel het best mooi weer is, wa ren de vooruitzichten natuurlijk ook niet best. Maar dan nog had ik op wat meer opkomst gehoopt." Broer en zus Jona en Yaella snellen inmiddels van dier naar dier, ma ma en oma achterlatend. Van de geit bij de Appelmarkt ('wel lek ker, zo'n vachtje dragen in deze kou') gaat het naar het schaap op de Melkmarkt. „Nu moeten we er maar ééntje meer." En daar komen Joy en Mick. „Kijk, de koe", roept Mick. De muis wil ook wel herkend worden: „Kijk maar, ik heb een lange staart. En ik roep piep, piep. Wat ben ik dan?" Een zwijgende Mick met grote ogen is haar deel. Aan het eind van de dag krijgen negen van de vijfentwintig deelne mers een prijs. De gelukkigen zijn Bryan, Annelieke, Emma, Joy, Chi- mene, Djeadan, Mick, Zonne en Laurens. toch al druk met surfers. Eerder op de dag moesten de redders er ook al op uit voor twee kiters in de problemen aan de zeezijde van de Brouwersdam. Omdat de westenwind flink tekeer ging, was er assistentie nodig van de reddingsboot uit Stellendam om de man aan boord te krijgen. Op de terugweg pikte de Baron van Lynden bij de werkhaven Springersdiep een tweede kitesur- fer met problemen op. Uit dank werden beiden spontaan KNRM-donateur. Misschien omdat er geen trekker- trek is. Het is gezellig 0111 af en toe eens samen te komen." Het ploegen is een echte sport, waarbij de reglementen voor elke wedstrijd dezelfde zijn. Bij de wen- telploegen, waaraan naast De Vlie ger nog 39 ploegers meedoen, heeft iedere deelnemer z'n eigen veldje van honderd meter lang en pakweg twintig meter breed. De ploeger krijgt drie uur de tijd om zijn terrein zo mooi mogelijk om te ploegen. Een jury geeft daarna punten voor zestien onderwer pen, zoals recht en vlak ploegen. Meest onzekere factor is de onder grond, geeft De Vlieger aan. Want de structuur van de akker kan aan de andere kant van het land na tuurlijk wel even anders zijn dan die achter de eigen boerderij. „Van daar dat we donderdag al mogen oefenen. Daarna kan ik m'n ploeg nog wat afstellen." De beste deelnemers op het NK plaatsen zich voor Europese kam Jaap de Vlieger hoopt bij het Nederlands kampioenschap ploegen bij de eer ste tien te eindigen. foto Dirk-Jan Gjeltema pioenschappen. Er zijn zelfs we reldkampioenschappen. Een ambi tie? „Dat weet ik niet hoor. Het kost wel heel veel geld om daar aan mee te doen: transport van het materiaal, overnachten. Daar ga ik wel over nadenken als het eventueel ooit eens zo ver is." wen-Duivelandse deelnemer aan het Nederlands kampioenschap. In de ca tegorie paardenploegen doen Bart van der Wekken, Arian van der Wek ken en Johan van de Hoek (allen Kerk- werve) mee. Zij nemen het op tegen achttien concurrenten. mentale ondersteuning direct en dichtbij oktober Ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg 28 oktober Multifunctioneel Centrum in Zierikzee 8 ncvemberDe Vliedberg in Goes j Voor informatie en aanmelding kan een mail gestuurd worden naar preventie 5 ind go ree! U bent van harte welkom! De informatieavonden zijn een initiatief van Indigo. Emergis, Allévo, GGD Zeeland. Eleos. LSOVD, Agathos Thuiszorg, Raad voor de kinderbescherming, MEE Zeeland, SMWO, Stichting AZZ en Leger des Heils - Tien voor toekomst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85