'Haal Europeanen in leger' spreken Durf de burger ook tegen te Brand legt 10 huizen in de as Uit bed getakeld PZC Maandag 6 oktober 2008 7 Militair raakt gewond bij tellen wapens tarin KOWT - Een Nederlandse mi litair is zaterdag in Kamp Holland in Uruzgan lichtgewond geraakt bij het tellen van wapens en ander materiaal. Een collega-militair ver wondde hem. Het slachtoffer kon na onderzoek van een arts zijn dienst hervatten. De Koninklijke Marechaussee onderzoekt het inci dent. De gewonde militair heeft zelf het thuisfront ingelicht over het incident. 'Monster' in Dieze blijkt opzetje omroep den bosch - Er leeft geen bijzon der reptiel in de Binnendieze in Den Bosch. Een filmpje op inter net met vage beelden van het beest, dat deze week de aandacht trok van regionale en landelijke media, is gemaakt voor een televi sieprogramma van Omroep Bra bant. „We hebben alles in scène ge zet. We wilden laten zien hoe een sage ontstaat", legde presentator Theo Verbruggen gisteren uit. Massale evacuatie verloopt succesvol groningen - Een proef waarbij gis teren in Groningen een massale evacuatie werd nagebootst, is vol gens Rijkswaterstaat succesvol ver lopen. Voor de voor Nederland unieke proef werd na afloop van de voetbalwedstrijd FC Groningen - ADO Den Haag één van de toe gangswegen tot de snelweg A7 tij delijk ingericht als eenrichtings- weg. Hierdoor kon het verkeer sneller de stad verlaten. Kamer wil asielzoekers in thuisland helpen den haag - De Tweede Kamer wil meer hulp aan uitgeprocedeerde asielzoekers in het land van her komst. Dat moet hun terugkeer aantrekkelijker maken. Nu vertrekt slechts 45 procent van de afgewe zen asielzoekers. PvdA, CDA en Christenunie steunen een plan om met ongeveer tien miljoen eu ro de komende twee jaar tussen de 1500 en 2000 extra mensen te begeleiden bij hun terugkeer. Varkens in Nood daagt super om dierenwelzijn amsterdam - Stichting Varkens in Nood daagt Albert Heijn en C1000 voor de rechter om een uitspraak te krijgen over biggencastratie. De dagvaarding gaat komende week de deur uit, meldt Hans Baaij, di recteur van Varkens in Nood. Het is de eerste keer in Nederland dat supermarkten om deze reden voor de rechter worden gesleept. Baaij verwijt de supers nalatigheid op het gebied van dierenwelzijn. Groep voor bureau eist vrijlating verdachten haaksbergen - Een groep van cir ca dertig personen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag bij het politiebureau van Haaksber gen de vrijlating geëist van twee mannen. De twee waren opgepakt wegens de mishandeling van een man. Door het protest ontstond volgens de politie een gespannen situatie. Na een gesprek met burge meester Lohuis ging de groep weg. Wetenschappers komen met creatieve oplossing voor personeelstekort. den haag - Defensie moet Europe anen voor het Nederlandse leger werven om een einde te maken aan het nijpende personeelstekort. Het ministerie moet met een bui tenlandse wervingsproef begin nen. Dat stellen historicus Victor Enthoven en luitenant-kolonel der mariniers Rik van der Maas van de Nederlandse Defensie Academie. De Belgische krijgsmacht haalt al buitenlanders binnen op basis van een EU-paspoort. De Nederlandse wet gebiedt dat soldaten van de krijgsmacht de Nederlandse natio- CDA'ers buigen zich over gebrek aan vertrouwen in politiek. door Dick Hofland hilversum - Het is maar een voor beeld. Nog niet zo lang geleden wa ren er in Gouda 250 jongeren van Marokkaans/Nederlandse afkomst die voor veel problemen zorgden. Die zijn allemaal aangepakt, met als resultaat dat 240 inmiddels een baan en een woning hebben. Slechts tien van hen zijn onverbe terlijk. Minister Ernst Hirsch Ball in van Justitie vertelt het met enige verbe tenheid. Het Kamerdebat over Gouda, een stad die zou zijn veran derd in een oorlogsgebied, zit hem nog steeds hoog. „Ik sluit mijn ogen niet voor culturele proble men", zegt de CDA-minister. „Maar ik heb geen enkele neiging om ook maar een millimeter mee te doen aan het zwart maken van naliteit hebben. Volgens Enthoven en Van der Maas biedt de wet ech ter ruimte Europese soldaten te werven, maar alleen tijdelijk. Voor de reguliere personeelsvoorziening mag het niet. Maar volgens Enthoven en Van der Maas kan staatssecretaris Jack de Vries van Defensie hier gemak kelijk van afwijken, omdat de wet stamt uit 1989, toen Nederland nog een dienstplichtleger kende. Dat schrijven ze in het vakblad Mi litaire Spectator. Onder meer vanwege personeelste korten besteedt het Nederlandse leger steeds meer taken uit aan be drijven. Het gaat bijvoorbeeld om de beveiliging van de buitenste ring om Kamp Holland in de Af- een bevolkingsgroep." Hij deelt sneren uit aan de PVV en de VVD, die een beeld scheppen van politi ci die geen knip voor de neus waard zijn. Daarmee bezorgen de ze partijen de politiek een slechte naam, zegt Hirsch Ballin. Daar gaat het deze dag over in Hil versum, waar CDA-bestuurders bij een zijn in het raadhuis: Vertrou wen in de politiek. Waarom hebben burgers steeds minder vertrouwen in hun politi ci? Het CDA kan er over meepra ten. Zelden was er een kabinet on der leiding van een CDA'er dat zo weinig vertrouwen heeft onder de bevolking. Maar uitgerekend de af gelopen week hebben Bos en Bal kenende laten zien niet bang te zijn om op te treden als het moet. Het heft in handen nemen, is een van de manieren om het vertrou wen te herstellen, oordelen de bur gemeesters, wethouders en raadsle den van CDA-huize. Politici moe ten niet bang zijn de burger tegen ghaanse provincie Uruzgan. Deze week discussieert de Tweede Ka mer over de inzet van commer ciële partijen bij missies. Europese soldaten aantrekken voor het Nederlandse leger is aan trekkelijker dan steeds vaker taken aan commerciële partijen overla ten, vinden de twee wetenschap pers. Want geworven personeel van defensie, ook al heeft het een EU-paspoort, valt onder het inter nationale en nationale oorlogs recht. Commerciële partijen niet. Defensie moet buitenlanders uit de EU gaan werven om een ein de te maken aan het personeels tekort. Dat idee opperen twee defensiedeskundigen. Minister Hirsch Ballin foto gpd te spreken. Net als de schoenenver koper die een klant de aankoop van een paar ontraadt, omdat die door de bouw van zijn voeten pijn PVV en VVD bezorgen de politiek een slechte naam, vindt Ernst Hirsch Ballin zullen doen. Naar die zaak ga je te rug, want die vertrouw je. Zo ver is het in de politiek nog niet, oordeelt Hirsch Ballin. Hij constateert dat diverse politici en Het ministerie van Defensie laat weten dat het werven van Europe anen niet aan de orde is. „Wij heb ben er vertrouwen in dat we het te kort met Nederlandse militairen kunnen oplossen", aldus een woordvoerder. WD-Tweede Kamerlid Arend Jan Boekestijn denkt dat buitenlandse soldaten in een loyaliteitsconflict kunnen komen als het militaire be leid bijvoorbeeld haaks komt. te staan op dat van het eigen land. Tweede Kamerlid Raymond Knops (CDA) is tegen: „Je geeft ze namelijk wel een geweldsinstru- mentarium. Ik vind het belangrijk dat mensen die in het leger dienen de Nederlandse identiteit heb ben." Vuur kruipt onder daken door bij rijtjeshuizen Zaandam. ZAANDAM - Een grote brand in de Zaandamse straat Schiermonnik oog heeft in de nacht van zaterdag op zondag tien woningen groten deels verwoest. Niemand raakte ge wond, aldus de gemeente Zaan stad. Het vuur kroop via een ruimte tus sen de platte daken en de tussen muren naar de naastgelegen wo ningen. Dat bemoeilijkte, samen met de harde wind, het blussen van de brand, aldus de brandweer. Van in totaal twintig huizen wer den de bewoners geëvacueerd. Gis terochtend konden de bewoners van tien woningen weer terug. De brand brak door nog onbeken de oorzaak zaterdagavond laat uit in een van de rijtjeswoningen. Gis terochtend om zes uur had de brandweer het vuur onder contro le. media 'een beeld van onze samen leving scheppen dat mensen onge rust maakt, terwijl dat door geen enkele reële ervaring wordt ge rechtvaardigd'. Daarmee worden volgens de CDA-bestuurders de problemen niet opgelost, maar juist verergerd. Ook al zijn ze niet te beroerd de hand in eigen boezem te steken. Want het blijft moeilijk het goede evenwicht te vinden tussen wat je zelf vindt en wat de burger van je verlangt. Toch, oordeelt Hirsch Ballin, be gint vertrouwen bij zelfvertrou wen van de politicus. Hij of zij moet verantwoordelijkheid ne men. Als het vertrouwen niet wordt hersteld, dreigt volgens poli tiek filosoof Govert Buijs de 'Afri- kanisering' van Nederland. „Dan regeert de angst en ontstaat oor log." Hirsch Ballin concludeert uit eindelijk dat de situatie wel zorge lijk is, maar dat er 'geen reden voor paniek' is. AMSTERDAM - Een jeugdige bezoeker in het Acade- van medisch speurwerk en geneeskundige mysteries, misch Medisch Centrum Amsterdam (AMC) ervaart hoe Op deze Wetenschapsdag 2008 kregen bezoekers in het is om vanuit een ziekenhuisbed in een stoel geta- het AMC een kijkje achter de schermen. Kinderen moch- keld te worden. Onder het motto 'Kraak de Code' ston- ten proberen zelf medische problemen op te lossen, den gisteren verschillende ziekenhuizen in het teken foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7