Zware tijden voor zorgaanbieders Doek valt voor Goese groenteboer BEVELANDEN-THOLEN 17 13 18 Honderdste uitruk KNRM elk jaar vroeger Bril Streekdrachten in het middelpunt tijdens betrokkenheidsdag Maandag 6 oktober 2008 Goes' muziekfestival succesvol met nieuwe aanpak Tip? redgoes@pzc.nl Grote tekorten Ter Weel en Zorgstroom zetten fusie op een laag pitje. door Rob Paardekam GOES - De zorgaanbieders Zorg stroom en Ter Weel hebben hun fusiebesprekingen tijdelijk stopge zet, omdat ze grote financiële pro blemen hebben. „Die fusie komt er wel, hoor", zegt Léon Phernam- bucq van de raad van bestuur. „Maar wij vinden dat de huidige problemen op dit moment even voorrang verdienen." Beide organisaties zijn aan het be gin van dit jaar al bestuurlijk gefu seerd. Dat betekent dat er één raad van bestuur is. Het is nu een kwes tie van de organisaties nog in el kaar schuiven. Dat proces is tijde lijk stilgelegd, omdat de zorgaan bieders voor 2008 afstevenen op een flink tekort. Dat wordt veroor zaakt door de grote verliezen op de huishoudelijke zorg, die door de gemeenten wordt betaald. Bij Ter Weel, dat maar een kleine thuiszorgtak heeft, valt het met on geveer 350.000 euro nog mee, maar Zorgstroom dreigt het jaar af te sluiten met een tekort van vier miljoen euro. Volgens Phernam- bucq moet er iets gebeuren. Er zijn twee opties: niet meer inschrij ven voor de huishoudelijke zorg of dat wél doen, maar in dat geval zal het allemaal veel efficiënter moe ten om niet opnieuw grote verlie zen te gaan lijden. „Het is bijna een duivels dilemma", stelt Pher- nambucq. „Want op zich willen wij natuurlijk helemaal niet stop pen met die huishoudelijke zorg. De fusiepartners Zorgstroom en Ter Weel lijden grote verliezen op de huishoudelijke zorg en moeten nu bepalen of ze daar wel mee door willen gaan. Want dat betekent gewoon dat je tegen alle mensen die in die tak werken, moet zeggen: sorry, we hebben volgend jaar geen werk meer voor jullie." Als Ter Weel/Zorgstroom besluit wel weer in te schrijven, moet het zoals gezegd een stuk efficiënter. Er zal dan bespaard moeten wor den op onder meer de overhead kosten. Ook dat kan banen kosten. „Maar gedwongen ontslagen pro beren we te vermijden", aldus Phernambucq. „Wij zijn de beste werkgever van Nederland geweest, dus hebben een naam hoog te hou den. Toch zijn we al wel in gesprek met de vakbonden om tot een so ciaal plan te komen." Phernam bucq zegt nog geen zinnig woord te kunnen zeggen over welke van de twee opties (stoppen of efficiën ter werken) het wordt. „Ze liggen allebei nog op tafel. De komende maanden zullen we de knoop moeten doorhakken. En dat zal niet gemakkelijk worden." De volledige fusie tussen Zorg stroom en Ter Weel stond gepland voor 1 januari 2010 en dat staat ze volgens Phernambucq nog steeds. „We verleggen onze prioriteiten nu even, maar ik weet zeker dat we die datum halen." Familiebedrijf Fokke houdt er na tachtig jaar mee op. door Koen van Bommel GOES - Groentebedrijf Fokke is niet meer. Theo en zijn zoon Dies hoeven niet meer elke dag om vier uur 's ochtends op te staan. Ze wa ren de laatste ambulante groente boer van Goes. Vorige week zaterdag was hun laat ste werkdag. Tachtig jaar lang zat de familie Fokke in de groenten. De vader van Theo, Dies senior, be gon het bedrijf in de jaren '20. Eerst leurde hij groente en fruit met een handkar door Goes, later ging het met een hondenkar en een bakfiets. Theo begon op zijn dertiende in het bedrijf van z'n vader. Het was in die tijd niet eenvoudig om rond te komen van de verkoop van groenten. „In de oorlog waren er zo'n 43 andere groenteboeren en de concurrentie was moordend. Ie dereen probeerde een paar cent onder de ander te gaan zitten", zegt Theo. Hij ging toen, inmid dels met paard en wagen, leuren tot in Brabant. Ze verkochten hun groenten bijvoorbeeld aan mensen in Tilburg en Breda. Buiten de provincie waren vooral zeekraal en lamsoren erg in trek. Dat was ook de specialiteit van Fokke. Theo vertelt vol trots dat ze maar liefst drie keer lamsoren mochten snijden voor het Konink lijk Huis. Onder andere bij de ope ning van de Zeelandbrug en de Oosterscheldekering. Het bedrijf is flink veranderd in de loop der jaren. Van een handkar naar de bestelbus waarmee ze, als eerste in Zeeland, gekoeld konden bezorgen. Ook als eerste konden ze hun koopwaar vacuüm verpakt leveren. Vooral aan zorginstellin gen. Emergis, het ziekenhuis en verzorgingstehuizen. Dat is nou 'Sommige mensen stonden echt te brullen toen we het vertelden' ook net wat het bedrijf de nek om heeft gedraaid. De instellingen stopten met het koken voor hun cliënten. In plaats daarvan krijgen die nu dagelijks een opwarmmaal- tijd. Als dat niet was gebeurd, was de familie met veel plezier nog ja ren doorgegaan. Naast leveren aan bedrijven en in stellingen, verkochten ze ook groenten vanuit een winkel in Goes-West. De laatste tien jaar werd het de fa milie aardig lastig gemaakt om dat winkeltje aan de Couwervestraat open te houden. Parkeervergun- ningen die steeds duurder werden, paaltjes die straten afsloten, een richtingsverkeer, gebrek aan par keergelegenheid voor de winkel, het hield niet op. Het leek soms alsof de gemeente hen bewust te genwerkte. De klanten van Fokke hebben het zwaar met het afscheid, „Sommige mensen stonden echt te brullen toen we het vertelden", zegt Theo. Anderen stopten de familie geld toe of ze stuurden bloemen. En ze krijgen nog steeds telefoontjes met bestellingen. Het nieuws moet nog even doordringen bij de mensen. door Martijn de Koning neeltje jans - De KNRM-redders van de post Noordland bereikten zaterdagmiddag een mijlpaal: ze moesten er voor de honderdste keer dit jaar op uit. Zo'n zes mijl uit de kust, in de Geul van de Banjaard voor Schou wen, raakte het zeilschip Soulmate met zes personen aan boord in de problemen toen het roer afbrak. De boot was op weg van Stellen dam naar Zierikzee. De redders brachten het schip met de Koop- mansdank naar Noordland. Twee personen waren licht onderkoeld. De honderdste reddingspoging van Noordland, één van de drukke re stations van het land, komt vol gens woordvoerder Kees Groene- veld elk jaar wat vroeger. „Dit jaar komt dat vooral door de enorm drukke zomermaanden. Toen liep de teller erg snel op." Een verklaring geven, vindt Groe- neveld moeilijk. „Dat zou je echt moeten onderzoeken. Er kunnen allerlei zaken een rol spelen. Zo kan het zijn dat de wind het ene jaar vaker uit een bepaalde rich ting waait." Verder moet de KNRM er vaak vruchteloos op uit. Tip? redactie@pzc.nl Een wat oudere heer met nog eenJlinke grijze haardos zag dat het potje brylcreem dat hij jaren terug van zijn vader had geërfd, donker grijs was geworden, dus gooide hij het potje weg. Op naar de dorpssuper om een nieuw potje. Een aantal mede werkers van de zaak was juist be zig de schappen met zeep en shampoo op te ruimen en schoon te maken. Dus maar even aan een van de meisjes vragen of ze nog brylcreem hebben. Het meis je overziet de winkel en moet de man teleurstellen. Nee helaas, maar we hebben wel doekjes voor brillen." Uiteindelijk is de man maar met een tube gel naar huis gegaan. §g|||pg? j 1 ïflËS Theo, Dies, Bodine, Elly en Veronique Fokke voor hun voormalige winkelpand aan de Couwervestraat in Goes. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67