Bij graffiti draait het om status IS tenslotte uw geld. ING geeft spaarders de zekerheid die ze zoeken PZC Maandag 6 oktober 2008 5 door Floor Ligtvoet en Marcel Proos Hij is al 32, maar nog voelt loeri, wanneer hij door de binnenstad loopt, de spuit bus in zijn zak branden. „Hele maal als ik een drankje op heb." Van de kroeg naar huis kan hij het niet laten een tag (handtekening) op een muurtje neer te kalken. „Dat kan er eentje zijn of zomaar vijftig." Afgelopen zaterdagnacht hetzelfde verhaal, vertelt hij. „Het is een verslaving." Joeri is onder zijn graffitinaam, die hij voor de veiligheid voor zich houdt, bij iedereen in de scene be kend: „Ik ben geen heel grote, maar in Rotterdam, Emmen, Am sterdam, Groningen enzovoorts weten ze wie ik ben." Hij begon als pubertje, zegt de oud-kunstacademiestudent, en vindt het nog steeds gaaf om zijn naam overal in het straatbeeld te rug te zien. „Ik ben zo'n acht tot negen keer opgepakt." Maar nu hij een normale baan heeft als gra fisch ontwerper is hij extra voor zichtig. Graffiti hoort bij het rau we van een stad, vindt hij. „Die verloedering, die rauwheid, daar hou ik juist van." Politie, justitie en het kabinet heb ben niets op met de vrije en kunst zinnige uitingen op andermans muren. Verloedering, onveiligheid en miljoenen euro's schade: daar staat graffiti volgens hen voor. Alleen de Nederlandse Spoorwe gen zijn jaarlijks al naar schatting Een graffiti-artiest zet zijn tag op een rolluik. De kans dat hij gepakt wordt, is klein. foto Emiel Muijderman/CPD tien miljoen euro kwijt om trei nen van de kleurrijke spuitwerken te ontdoen. Het ziet er op een be spoten plaats gelijk slordig en on verzorgd uit, constateert Jan Bon sing, mededirecteur van Graffi ti-Ex, een Utrechts bedrijf dat graf fiti verwijdert. „Mensen gooien er blikjes en andere rotzooi neer. De omgeving krijgt daardoor snel iets lugubers." Vooral de tags in woonwijken en op publieke gebouwen zijn bewo ners een doorn in het oog. Er moet hard tegen worden opgetre den, vinden de autoriteiten. Een nieuw, landelijk registratiesysteem met foto's en informatie over de aangetroffen graffiti moet vanaf 2009 de politie in staat stellen de pakkans van daders flink op te schroeven. De politie weet dan waar de 'vandalen' vaak actief zijn. Ook moet de databank ervoor zor gen dat de spuiters straks vaker voor de schade opdraaien. Maar of het in de praktijk zo uit pakt? Criminoloog Gabry Vander- veen van de Universiteit Leiden, die onderzoek doet naar graffiti, betwijfelt het. „Graffitispuiters hebben de behoefte om zichzelf te uiten en kicken erop hun werk door heel Nederland op een trein te zien." Een landelijk registratie systeem zal hen niet tegenhouden. Sterker nog, de graffitispuiters zul len het volgens Vanderveen moge lijk een extra kick vinden om vaak in de databank voor te komen. Want in de wereld van graffiti draait het om status en naamsbe kendheid. Illegaal een tag of piece creëren op een beveiligd bedrijven terrein of ergens bovenop een hoog gebouw: dat levert aanzien op. Verder betekent het nog niet al tijd dat een schrijver voor alle ge lijk uitziende tags kan worden ge straft, als na zijn aanhouding meer dere werken in een databank wor den aangetroffen, zegt graffitiver- wijderaar Bonsing. „Een slimme advocaat kan makkelijk inbrengen dat het werk van zijn cliënt zo mooi is dat anderen het nu kopië ren." Het blijft lastig te bewijzen dat die ene spuiter ook achter alle andere soortgelijke tags uit het fo tobestand zit. De strijd tegen de graffitispuiter is niet nieuw. Twee jaar geleden kon digde toenmalig minister van Justi tie Piet Hein Donner al hardere maatregelen aan tegen de daders. Maar de pakkans is nog altijd laag, constateert het Centrum Crimina liteitspreventie Veiligheid (CCV). Precieze cijfers ontbreken, maar projectleider overlast en verloede ring Michel de Vroege zegt dat minder dan 15 procent van de da ders wordt gepakt. „Het dossier graffiti ligt behoorlijk dood." De Vroege vraagt zich af of het überhaupt wel mogelijk is om hard op te treden tegen graffiti. Dankzij het registratiesysteem wor den er misschien iets meer zaken opgelost, maar de pakkans zal niet fors toenemen, denkt hij. Meer dan ooit vraagt u om financiële producten waarop u kunt vertrouwen. ING geeft u die zekerheid, of u nou wilt sparen voor de korte of de lange termijn. ING staat wereldwijd in de top 3 als spaarbank en blijft een veilige Nederlandse thuishaven. Iedereen is welkom. U kunt direct een deposito of spaarrekening openen op ons kantoor bij u in de buurt. Of kijk op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5