Belgen boos over verkoop van Fortis Thaise vrouwen in massagesalon uitgebuit Vink meest geturfd op teldag voor trekvogels Politie Limburg wil maatregelen tegen grafrovers Bovag: examen bromfiets loopt in de papieren Noodweer teistert Kop van Noord-Holland 4 Maandag 6 oktober 2008 PZC Nationalisering veroorzaakt kloof tussen beide landen. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Door de nationalisering van Fortis Nederland is een kloof tussen België en Nederland ont staan. Belgische politici en de top van Fortis reageerden dit weekein de furieus op uitspraken van mi nister Wouter Bos van Financiën over de vermeende slechte finan ciële gezondheid van het Belgische deel van bankverzekeraar Fortis. Bos zei vrijdag na de aangekondig de nationalisatie van de Neder landse onderdelen van Fortis dat Nederland 'de gezonde delen' van de bank heeft gekocht en dat daar mee besmetting door 'ongezonde delen' is voorkomen. Ook liepen volgens Bos vooral Bel gische spaarders weg bij de bank. De top van Fortis spreekt dat te gen. De Belgische premier Yves Leter- me noemde de uitspraken van Bos 'catastrofaal'. „Bij het Belgische deel waren problemen, maar bij het Nederlandse deel waren die er ook", reageerde Leterme zaterdag. Gisteren voegde Leterme daaraan toe dat 'Bos wel vaker ongelukkige uitspraken doet'. „Dat hangt ken nelijk samen met mijnheer Bos", aldus de premier. Leterme zei ook dat hij contact heeft gehad met premier Jan Peter Balkenende. „Die betreurt dat ook", zei Leterme in het VRT-jour- naal. Volgens de Belgische premier moest de centrale bank van België met miljarden bijspringen, en was dat ook voor het Nederlandse deel. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Financiën wilde gisteren niet reageren op de woorden van Leterme. Hij spreekt van een win-winsitua- tie: „Het overgebleven deel van Fortis krijgt door de verkoop weer kapitaal." In de Belgische media is ontgoocheld gereageerd op de ver koop van de Nederlandse tak van Fortis. 'Uitverkoop', fulmineerde Het Laatste Nieuws. De Vlaamse zakenkrant De Tijd noemde de prijs die de Nederland se Staat betaalt 'stuitend' en noemt het resterende Bel gisch-Luxemburgse deel van Fortis 'een regionaal bank-verzekeraar- tje'. De Belgische kwaliteitskrant De Standaard had het over de wraak van de Nederlanders terwijl De Morgen het ironisch vindt dat het opgekochte ABN Amro nu fei telijk voor een groot stuk de opko per overneemt. Volgens hoofdredacteur Yves Des met van De Morgen het bewijs dat het megalomane Fortis-manage- ment onverantwoorde risico's heeft genomen. PW België reageert furieus op de uit- spraken van Wouter Bos over de vermeende slechte gezondheid van het Belgische deel van bank verzekeraar Fortis. PETER AMSTERDAM - Circa vierhonderd vrouwen uit Thailand werken in Nederland in Thaise erotische mas sagesalons. Dat schat belangenver eniging voor prostituees De Rode Draad. De organisatie bezocht de afgelo pen jaren 63 van deze salons door het hele land en sprak daar met masseuses. Dat maakte de organi satie gisteren bekend. Volgens de onderzoekers maken de vrouwen lange dagen, soms werken ze meer dan zeventig uur per week. Hun salaris ligt vaak on der het minimumloon en veel masseuses krijgen alleen betaald als er een klant is. De Rode Draad heeft berekend dat de dames slechts 3 tot 5 euro per uur verdie nen. Veel van de vrouwen slapen ook in de salon. Hun vrije tijd brengen ze vaak door bij collega's in andere Thaise massagezaken. Ze spreken doorgaans slecht Neder lands en hebben nauwelijks con tacten buiten de salon. Bijna alle masseuses zijn boven de dertig jaar oud. Ze zijn meestal illegaal in het land. Volgens de onderzoekers hebben de massagezaken geen lan ge levensduur. Er gaan continu veel salons open, terwijl er tegelij kertijd weer net zo veel dichtgaan. Dat laatste gebeurt onder meer doordat de politie ze soms sluit. Volgens belangenorganisatie De Rode Draad houdt de Arbeidsin spectie onvoldoende toezicht. CELEEN - De Limburgse politie neemt maatregelen om het toene mend aantal diefstallen en vernie lingen op begraafplaatsen een halt toe te roepen. Cameratoezicht, de afsluiting van stille achter- en zij-ingangen en een oproep aan omwonenden om waakzaam te zijn moeten soelaas bieden. Afgelopen weekeinde werden ver schillende bronzen vazen, grafor namenten en kruisbeelden ge roofd op een begraafplaats in Ge leen. Naar nu pas bekend is gewor den, verdwenen onlangs ook bron zen voorwerpen van graven op de kerkhoven van Venlo en Horst. PAS op OUWE V/HV HIER-Bov/êaj insert tem 005 <1 op je BUNNIK - Het nieuwe praktijkrijbe wijs voor bromfietsers zal voor de meeste mensen meer dan 400 eu ro gaan kosten. Dat stelt brancheor ganisatie Bovag. Volgens de Bovag is de 400 euro die de politiek wil hanteren niet meer dan een instap- prijs. „Daarvoor kunnen we vier of vijf lessen en het rijexamen aan bieden, maar er is om aan alle ei sen te voldoen al gauw een les of acht nodig." Om het goedkoper te maken stelde de brancheorganisa tie al voor het praktijkexamen te vervangen door een theorie-exa men waarin meer aandacht wordt besteed aan risico-inschatting. On duidelijk is nog wanneer het nieu we praktijkexamen er komt. ZEIST - De vink is bezig met een opmars in Nederland. Tijdens de landelijke vogelteldag zaterdag is deze vogelsoort het meest gespot. De tellers noteerden 212.440 vin ken, een absoluut record. Daarmee overvleugelden ze de spreeuw die jaren lang op num mer 1 stond, aldus Vogelbescher ming Nederland. De vogelteldag was onderdeel van de wereldwijde World BirdWatch. In meer dan honderd landen tel den duizenden vogelaars zoveel mogelijk gevleugelden. Onder auspiciën van Vogelbescher ming Nederland gingen zaterdag de leden van ongeveer honderd vo gelwerkgroepen aan de slag. Ze tel den het recordaantal van 584.219 vogels en namen 204 soorten waar. De Vogelbescherming noemt het aantal kustvogels in de toptien van getelde vogels opvallend. Tellers zagen ruim 13.000 bonte strandlopers en ruim 11.000 kanoe ten. Andere opvallende verschij-, ningen waren tien visarenden, een zeearend en twaalf kraanvogels. De vinken die zaterdag in Neder land zijn waargenomen zijn trek vogels afkomstig uit Zweden en onderweg naar warmere streken in het zuiden. Tijdens de teldag van 2004 namen spotters nog maar 57.000 vinken waar. Tientallen woningen in het Noord-Hollandse Hyppolytushoef zijn onder water gelopen door zwa re regenval. Sloten, plassen en riole ring kunnen het water niet meer af voeren. In de Kop van Noord-Hol land viel gisteren zeker 78 millime ter regen. Normaal valt zo'n hoeveel heid in een hele maand. foto ANP HYPPOLYTUSHOEF - Een automobi list trotseert het noodweer in De Kieftstraat in Hyppolytushoef, die gisteren voor de derde keer dit jaar onder water kwam te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4