Van Basten Vreugde maakt plaats voor crisissfeer Koploper Groningen speelt als superieure leider tegen ADO Jonkies als de motor van PSV Jos Luhukay krijgt ontslag 30 Maandag 6 oktober 2008 PZC TOPSCORER 1. Amoah (NAC Breda) 8, 2. Pranjic (SC Heerenveen) 7, 3. El Hamdaoui (AZ, foto), Demouge (Willem II) 6. Ibrahim Afellay: weer een hoofdrol. foto Ed Oudenaarde/ANP door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Op Anfield waren ze vorige week tegen Liverpool nog noodgedwongen toeschouwer bij de ontmanteling van het elftal en was elke goed geraakte bal een meevaller. Zaterdag in het Philips Stadion trokken de jonkies PSV in de lift naar omhoog. Ze leidden de ploeg gedreven naar een 3-0-over- winning op De Graafschap. De teruggekeerde Ibrahim Afellay, de nieuwe Nederlands elftal-speler Dirk Marcellis, de grillige avontu rier Nordin Amrabat en de nuchte re allrounder Stijn Wuytens tellen een gemiddelde leeftijd van net bo ven de twintig jaar. Hun inspiratie vormde de energie die PSV nodig had om De Graaf- schap te verslaan. Bij alle gevaarlij ke aanvallen waren één of twee van hen betrokken. De belangrijk ste doelpunten kwamen van Dan- ko Lazovic, die twee voorzetten van Amrabat afrondde. Afellay was de architect en maker van de 3-0. Dirk Marcellis (20), opgeroepen voor Oranje, stond met een uitste kende dieptepass op Amrabat aan de basis van de 2-0. MONCHENCLADBACH - Trainer Jos Luhukay heeft zijn ontslag gekre gen bij Borussia Mönchenglad- bach. De 45-jarige Nederlander moet vertrekken na de slechte sei zoenstart van de Duitse club. Tech nisch directeur Christian Ziege neemt de taken voorlopig over. Gladbach verloor zaterdag in eigen huis met 1-2 van 1. FC Köln. Het was de zesde nederlaag in zeven competitieduels. Luhukay werkte sinds 2007 voor Borussia Mön- chengladbach. Vorig seizoen pro moveerde hij met de club naar de Bundesliga. Bij Gladbach voetbal len de Nederlanders Patrick Paau- we en Roel Brouwers. Dirk Kuijt behoedde Liverpool gis teren voor puntenverlies in Enge land. De spits schoot zijn club in de laatste minuut langs Manches ter City: 2-3. Chelsea won met 2-0 van Aston Villa en gaat samen met Liverpool aan kop. Arsenal liet zaterdag twee kostbare punten liggen tegen Sunderland (1-1). Fabregas scoorde met het hoofd de enige goal van Arsenal uit een hoekschop van Robin van Persie. Ron Jans heeft alom begeerde spits in zijn winnende elftal. door Henk Mulder GRONINGEN - Ook het verrassend sterk aan de competitie begonnen ADO Den Haag heeft: FC Gronin gen niet van zijn stuk kunnen brengen. In de verste verte niet zelfs: het gemak waarmee de kop loper in de eredivisie van de Hage naars wegliep was opvallend: 3-0. „Zelden hebben we een wedstrijd zo soeverein beheerst", concludeer de Groningen-trainer Ron Jans. Hij zat er ontspannen bij na af loop, zoals hij dat de hele wed strijd ook had kunnen doen. ADO presenteerde zich schuchter in de Euroborg en slaagde er niet in die schroom van zich af te gooien. Daardoor wandelde FC Groningen min of meer naar de dik verdiende overwinning en dus naar een totaal van dertien pun ten. Vanaf minuut één presenteerde FC Groningen zich in alle aspec ten van het spel als de betere ploeg. ADO kon niets waarmaken van zijn reputatie uit de eerste wedstrijden van dit seizoen. Van die dadendrang was in Groningen helemaal niets te bespeuren. FC Groningen nam meteen het com mando en gaf het niet meer uit handen. De eerste waarschuwing werd na tien minuten al afgegeven door de in binnen- en buitenland alom be geerde spits Marcus Berg, die hoog opspringend een schampende kop stoot losliet. De bal stuiterde ech ter via de onderkant van de lat het veld weer in. Een minuut later was het wel raak. Uitblinker Sepp de Roover speelde Koen van de Laak vrij en diens voorzet werd met veel fysiek geweld bij de twee de paal ingekopt door een andere opvallende speler: Petter Anders- son. De Zweed heeft binnen de kortste keren zijn plaats in het elf tal verdiend. De Hagenaars bleven op vrijwel al le acties van de tegenstander het antwoord schuldig en lieten zich gewillig naar de slachtbank leiden. Halverwege de eerste helft was de zaak al beklonken. Uit een vrije trap van De Roover zette deze keer Jevgeni Levtsjenko de kruin tegen de bal: 2-0. De tweede helft was een formali teit. Berg tekende voor een prachti ge derde goal, op aangeven van Van de Laak, ADO haalde nog een paar ballen van de doellijn en in valler Garcia liet een dot van een kans onbenut. Ron Jans: zelden zo superieur gevoeld. foto Vincent Jannink/ANP Heerenveen maakt er een ware voetbalshow van in eigen stadion. door Thomas Rijsman HEERENVEEN - Ajax-trainer Marco van Basten heeft zijn spelers de wacht aangezegd na de vernede ring door Heerenveen, Met de 5-2 gistermiddag in het Abe Lenstra stadion bleef de schade voor de Amsterdammers zelfs nog be perkt. Ajax is afgezakt naar de tien de plaats op de ranglijst. Na de uitwedstrijden tegen Wil lem II (1-0) en Feyenoord (2-2) wist Ajax ook het derde uitduel van het seizoen niet te winnen. Van Basten haalde flink uit naar zijn spelers. „Dit heb ik als trainer nog niet eerder meegemaakt. Echt onbegrijpelijk dat je je zo kunt la ten afslachten." De voormalige bondscoach was een en al onbegrip in zijn nabe schouwing. „Zo'n oorwassing heb ik als trainer nog niet gehad. Je gaat samen een avontuur aan, dan verwacht je niet dat ze de boel zo door hun vingers laten glippen. Het was een wanvertoning, onge looflijk. We moeten ons hiervoor schamen." In het sfeervolle Friese stadion greep Heerenveen de Amsterdam se club meteen bij de keel. Al na tien minuten stond de thuisploeg met 2-0 voor door een goed ver werkte klutsbal van Gerald Sibon en een prachtige treffer van Roy Beerens. Tussen die vroege doel punten had Eyong Enoh, de Aja- cied uit Kameroen die de laatste weken indruk maakte op het mid denveld, het veld al verlaten .met een spierblessure. Daarmee verliet een speler het veld van wie Van Basten vooral de mentaliteit roemt. Daar ontbrak het volgens dè trainer aan tegen Heerenveen. „Je weet als voetbal ler wat je moet brengen. Blijkbaar worden ze niet opgeleid met de juiste mentaliteit. Wat dat betreft heb ik een bevestiging gekregen dat het mooiweervoetballers zijn. Ais het een beetje regent, weten ze het. niet meer." De storm die Heerenveen ontke tende, ging pas diep in de tweede helft liggen. De score was toen al opgelopen tot 4-0 door doelpun ten van Sibon (intikker) en Da- nijel Pranjic (penalty). Het thuis publiek klapte bij al die aanvalsgol ven van Heerenveen de handen warm bij een staande ovatie. Even daarvoor rolde de eerste wa ve van de avond over de tribunes, ingezet door het meegereisde Ajax-publiek, dat zich al had neer gelegd bij alweer de tweede neder laag van het nog prille seizoen. Met cynische spreekkoren meng den ze zich in de afslachting: „Wij krijgen voetballes", klonk het van uit de roodwit gekleurde hoek van het stadion. Alsof Ajax zich voor die tekst wil de revancheren, krabbelde de club nog een beetje op toen het al veel te laat was. De weer onzichtbare Klaas-Jan Huntelaar krulde twaalf minuten voor tijd een vrije trap in de kruising. Luis Suarez benutte twee minuten daarna een straf schop. Het waren de laatste stuip trekkingen van een patiënt die in Heerenveen ten dode was opge schreven. In de blessuretijd sneed Gregory van der Wiel zich nog eens in de vingers. In het strafschopgebied schoffelde hij uitblinker Roy Bee rens onderuit. De jonge verdediger werd behalve met zijn tweede gele kaart, en dus rood, ook met een penalty bestraft. Kenneth Vermeer stopte in eerste instantie het schot van Pranjic, maar was kansloos toen die in de rebound zijn misser herstelde en onder de keeper schoot. Daarmee stond de hatelijke 5-2-eindstand op het bord, waar Marco van Basten nooit rekening mee had gehouden. „Het is een trieste constatering dat we niet het verschil kunnen maken", vond hij nog maar eens. „Dat onze spelers blijkbaar niet de meerdere zijn van de spelers van Heerenveen. Dat geeft te denken." De komende twee weken kan Van Basten niet met zijn team werken vanwege het interlandprogramma. Over twee weken speelt Ajax thuis tegen koploper FC Groningen. Als het dan regent, kan Van Basten nog besluiten het dak dicht te doen. Het aanvalslustige en dartel spelende Heerenveen geeft voor eigen publiek een voetbaishow tegen Ajax. De thuisclub wint riant met 5-2. Feyenoord lijdt tegen NEC derde verlies in vijf competitieduels. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Hij bleef strak voor zich uit kijken, bracht zijn lippen richting de microfoon en legde de vinger op de zere plek. „Al hadden we nog een uur gevoetbald, dan hadden we nog niet gescoord", zei Gertjan Verbeek. Feyenoord had net tegen NEC (0-2) de derde nederlaag in vijf competitieduels moeten slikken. De vreugde die donderdag was ontstaan na de winst in de Uefa Cup maakte plaats voor een crisis stemming. De cijfers in de eredivisie liegen er niet om. Feyenoord bezet nu de veertiende plaats, met slechts vier punten. Het doelsaldo is negatief (9 voor, 10 tegen) en de topscorer van weleer heeft nog helemaal niets achter zijn naam staan. Ja, Roy Makaay scoorde één keer in het bekerduel met TOP Oss. Maar in de eredivisie staat hij nog steeds droog. Het is één van de oorzaken waarom Feyenoord zo moeizaam draait. Vorig seizoen hielp Makaay zijn ploeg geregeld over een dood punt heen. De spits drukte ruim een half jaar zijn stempel, raakte in maart geblesseerd en kwam daar na alleen tijdens de bekerfinale nog als invaller in het veld. De maanden die volgden stonden in het teken van de Olympische Spe len, die voor Makaay uitliepen op een teleurstelling. Scoren deed hij met en tot overmaat van ramp raakte hij weer geblesseerd. „De echte scherpte is er nog niet", zei Verbeek. „Dat is sneu voor hem én voor Feyenoord, maar ik denk dat het wel goed komt." Makaay is niet de enige Feyenoor- 'De scherpte is er niet, dat is sneu voor Makaay én voor Feyenoord' der die zoekt naar zijn vorm. Luigi Bruins speelde donderdag een re delijke wedstrijd, maar voegde gis teren weer weinig toe aan het spel van de Rotterdammers. Toen de Pool Michal Janota hem na ruim een uur kwam aflossen, volgde zelfs een cynisch applaus van de ei gen aanhang. Tim de Cler is een ander geval van wisselende presta ties. Tegen Kalmar kwam hij drie dagen eerder gedoseerd en gevaar lijk op, tegen NEC was het vooral voorspelbaar. De linksback mocht zich kort na rust ook de eerste Nij meegse treffer aanrekenen. De Cler gleed in het eigen straf schopgebied knullig weg, waar door Tim Janssen de 0-1 mocht binnenschieten. Het vormde de af sluiting van een bijzondere mi nuut, waarin Diego Biseswar een strafschop claimde maar niet kreeg, en NEC na een ongevaarlijk ogende tegenstoot ineens op voor sprong stond. Twee minuten later snelde Saidi Ntibazonkiza langs Giovanni van Bronckhorst en schoot de 0-2 in de kruising.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32