Wonderen zijn er in Zorgen over Solland Solar Bedevaartsoord bracht geld in laatje Aardappel 2 Maandag 6 oktober 2008 PZC WIM HOFMAN T e hebt voedsel en je hebt de aardappel: supervoedsel. Hij I groeit in de bergen en bij de zee. Hij groeit in zand en in de klei en zelfs in het regenwoud. Elke aardappelknol bevat al de vitaminen, proteïnen, mineralen, calorieën en cellulose die we nodig hebben. Een normale volwassene zou alleen op aard appelen kunnen leven. Je kunt aardappelen die net uit de grond komen eten, je kunt ze een tijd bewaren en dan eten. Aardappelen kun je bakken, koken, frituren, er soep van ko-. ken en er meel van maken en je kunt er zelfs sterke drank uit stoken. Je kunt ze weer poten. Voor velen op aarde is leven zonder aardappel haast onmogelijk. Vreemd is eigenlijk wel dat we hier in Europa het zolang hebben uitgehouden zonder aardappel. Ze zeggen dat Philips Mamix van Sint Aldegonde de eerste aardappelen in zijn Sou- burgse kasteeltuin teelde. Mis schien kwamen zijn pootaardap- peltjes uit Spanje? In 1573 waren er (volgens de boeken) in Sevilla al aardappelen. Maar in de tweede helft van de zeventiende eeuw groeiden er in ieder ge val aardappelen op de akkers in Nederland. En een eeuw later was de aardappel een algemeen boerenvoedsel, zelfs in gebie den waar het land nogal eens gebruikt werd als slagveld. De aardappelen bleven gewoon in de grond zitten en konden la ter, na het vechten, opgedolven worden. De aardappelen die Toke af en toe uit haar volkstuin meebrengt zijn dit jaar verba zingwekkend groot. Soms hebben we er voor een maaltijd maar één nodig. Soms eten we ze gegratineerd, soms maken we puree of aardappelsoep een enkele keer fantasie frietjes, maar dikwijls eten we ze gewoon, gekookt, maar meestal toch wel met iets erbij, want in haar volkstuin groeien ook nog an dere dingen, zoals wortelen, snijbonen, tomaten. Maar zonder de aardappel waren we nergens. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Soms hebben we er voor een maaltijd maar één nodig COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax:0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Emailadres Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Iedere eerste of tweede dinsdag van oktober wordt in Heikant de Theresia bedevaart gehouden. De belangstelling voor deze en andere ommegangen groeit. door Joeri Wisse en Marcel Modde De pelgrimages naar San tiago de Compostella en Lourdes hebben de naam. Maar wie min der ver weg van huis nieuwe spiri tuele kracht wil opdoen, kan ook gewoon naar Heikant. In het Oost-Zeeuws-Vlaamse grensdorp- je werd de bedevaart ter ere van de heilige Theresia van Lisieux in 1994 voorzichtig nieuw leven inge blazen, nadat de zogeheten lofvie- ring met ommegang zo'n derig jaar eerder een stille dood was ge storven. Eén van de iniatiefnemers achter die opleving is Therese Stallaert. „Theresia is mijn patrones. Van jongsaf aan heb ik een speciale band gevoeld. Vroeger waren diver se kerken aan haar gewijd. Nu zijn dat er in heel Nederland nog maar twee. Theresia verdient meer aan dacht en respect. Daarom heb ik een jaar of zes geleden de organisa tie van de bedevaart weer een beet je opgepakt." En niet zonder suc ces. Het aantal belangstellenden is sindsdien verdubbeld tot zo'n vijf tig mensen. Daarmee kan Heikant zich nog niet meten met de kapel voor Onze Lieve Vrouw ter Eecken in Kapellebrug, verreweg de de be kendste en drukstbezochte bede vaartplaats in Zeeland. Door de eeuwen heen kende de provincie 31 bedevaartplaatsen in Zeeuws-Vlaanderen, op Walche ren, Zuid-Beveland en Schouwen. Tegenwoordig zijn dat er nog tien. De belangstelling voor een pelgri mage in Nederland groeit sinds de jaren negentig gestaag, aldus des kundige Peter Jan Margry van het Meertens Instituut. Dwars tegen de ontkerkelijking in. Gewijde 1 afgebroken Lourdesgrot in de St. Bavokerk in Croede. Op de 1 zijn bedanktegeltjes te zien. archieffoto Camiie Schelstraete De tijden dat Groede een voornaam bedevaartsoord was, zijn al lang vervlo gen. Het begon in 1890. Pastoor Kanters liet achter in de kerk een grot ntaken, waar een Mariabeeld in werd geplaatst. Voor in de grot knielt een beeldje dat Bernadette voorstelt, de vrouw aan wie Maria in Lourders verscheeen. Behalve ter verering, diende de grot ook om de inkomsten van de parochie te verhogen. Dat lukte: pelgrims kwamen tot het eind van de jaren vijftig nog geregeld naar de Lour desgrot om een kaarsje te branden en een processie, een heilige om gang, langs begraafplaats en pasto rie te lopen. In de jaren zestig nam de belangstelling af De kerk sloot in 2004 de deuren en wordt momenteel omgebouwd tot bed and breakfast. „De grot was onlosmakelijk gebouwd in het kerkgebouw en moest dus worden afgebroken", weet Ria van den He mel, die lid was van kerkbestuur. Het beeld uit de grot heeft dankzij Nicolien Hendriks-Buysse een bij zondere bestemming gekregen, in de hal van haar werkgever, de vere niging die Lourdesreizen organi seert. 'Lourdesfan' Hendriks groei de op nabij Breskens en bezocht in haar jeugd de St. Bavokerk. „Ik ben er nu al meer dan honderd keer geweest, eerst als ziekenbege- leider, later als gids." Hendriks schreef dit jaar, 150 jaar na de ver schijning, een boek over Lourdes. PvdA en CDA stellen vandaag vragen aan minister over Delta. DEN HAAG - De kamerleden Jos Hessels (CDA) en Diederik Samsom (PvdA) hebben zich be zorgd getoond over het zonnecel- lenbedrijf Solland Solar in Sittard. De onderneming is een volle doch ter van energiebedrijf Delta. Volgens beide Kamerleden dreigen de investeringen in zonnecellen nu getemperd te worden. Volgens Samsom mag de „zucht van Delta naar kernenergie de ontwikkeling van zonne-energie niet blokke ren". Hessels is in tegenstelling tot Samsom geen tegenstander van kernenergie. Hij is er niet blij mee, dat het vijf tot zeven jaar kan du ren voordat de overheid beslist over de aanvraag van een vergun ning door Delta voor een tweede kerncentrale: „Dat moet sneller kunnen. Wat gaat de minister doen om deze procedure te verkor ten?", wil hij weten. PvdA en CDA zullen vandaag bij minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) er op aan dringen op aan dat ze meer werk maakt van het stimuleren van windenergie op de Noordzee. Bei de regeringspartijen willen dat de overheid geld steekt in wat ge noemd wordt een 'stopcontact' op zee. Zo wordt het bed gespreid voor nieuwe exploitanten van windmolenparken, die opzien te gen de kosten van de infrastruc tuur die nodig is om de stroom naar het vasteland te krijgen. De Tweede Kamer bespreekt van daag het energierapport, dat gaat over de overgang naar een duurza me energievoorziening in het jaar 2050. Daarin schetst het kabinet scena rio's, maar regeringspartijen en op positie vinden dat Van der Hoe ven niet langer kan wachten met het doorhakken van knopen. Hes sels en Samsom vinden dat de mi nister niet langer moet treuzelen met het stopcontact. Samsom wil dat de „eerstvolgende windparken er al van kunnen profiteren". ALl) pagina 17: hoe moet het zuini- V ger voor het klimaat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2