naar Zoutelande de benen Anita Joziasse verrast ook zichzelf met tweede plaats in Kustmarathon De Rijke loopt helemaal schuin op de zeedijk PZC Maandag 6 oktober 2008 27 Oud-topsportster geniet volop van publiek tijdens zegetocht. door Roeland van Vliet ZOUTELANDE - „Het is heerlijk om zó thuis te komen", zei Irma Hee- ren, terwijl ze op een bankje in de atletentent zat na te genieten van haar overwinning. „Van Burgh- Haamstede tot Zoutelande ben ik op handen gedragen. Het Zeeuw se publiek was grandioos. Ik had kippenvel en moest soms moeite doen om mijn emoties te bedwin gen." De 41-jarige Heeren had zo'n ont vangst niet verwacht. De Middel burgse is al een tijdje weg uit Zee land - ze woont en werkt in Har derwijk - en is al vier jaar geen topsportster meer, maar toch ken de iedereen haar nog. „Ik kreeg vleugels door al die aanmoedigin gen", vertelde ze. „Daar school overigens nog wel een gevaar in. Je wilt dan eigenlijk nog harder gaan lopen dan je kunt, met de kans dat je jezelf opblaast. Maar gelukkig dirigeerde Jan de Wilde ons groepje goed. Hij zorgde er voor dat we af en tqg wat afrem den." Irma Heeren passeerde het 21-kilo- meterpunt na 1 uur en 32 minu ten. Over de tweede, beduidend zwaardere helft deed ze 1 uur en 38 minuten. „Ik heb mijn race dus goed ingedeeld", concludeerde ze tevreden. „Ik heb gelukkig ook geen slecht moment gehad. Maar ik moet wel bekennen, dat ik me de hele tijd een beetje verscholen heb. Ik heb op al die winderige stukken geen kopwerk gedaan en had daardoor aan het eind nog kracht over." In de Langstraat kreeg ze van Jan de Wilde (Nisse) en Jaap van der Bok (Middelharnis) natuurlijk de ruimte om aan kop van het groep je de zandbult over te gaan. Overi gens was De Wilde ook zo galant Irma Heeren wordt op handen ge- dragen door het Zeeuwse pu bliek. Ze vliegt daardoor van Burgh-Haamstede naar Zoutelan de. vense, wist een aantal van hen niet hoe gauw ze tegen een hek moesten gaan rekken. Sommigen liepen doodvermoeid rond te kijken of ze nog een bekende za gen staan, die hen iets te drinken aan kon bieden. Als er dan einde lijk iemand gevonden was, plofte de lopers vaak uitgeput op een bankje neer om daarna gelijk weer op te staan omdat er kramp dreigde. Bij de EHBO-post bleef het ko men en gaan van lopers die be handeld moesten worden. Een en keling kwam zelfs klappertan dend binnenstrompelen. On danks de kou die ze geleden had den, kwam het uiteindelijk met al lemaal goed. Adie Roelofs: „We hebben geluk kig alle problemen zelf op kun nen lossen. Ook die bij de men sen met onderkoelingsverschijnse len. We hebben niemand naar het ziekenhuis hoeven doorstu ren." in 2004, toen hij de Zierikzeese Marlies Jongerius-Kort door de wedstrijd heen praatte en aan een stevig parkoersrecord (3.03.14) hielp. Van die tijd bleven Heeren en De Wilde nu 458 tellen verwij derd: 3.10.52. De winnares was op de wedstrijd dag nog wel een beetje zenuwach tig geweest, bekende ze. „Je vraagt je dan toch af of het allemaal goed gaat komen. Maar toen ik een maal een eindje op weg was, ver dween dat." Verder had Heeren juist heel ontspannen toegeleefd naar de Kustmarathon. Vrijdagavond durf de de Middelburgse bijvoorbeeld op een camping nabij Zoutelande nog gewoon een wijntje te drin ken. „Dat zou ik tijdens mijn car rière echt nooit gedaan hebben", vertelde ze, „maar je ziet dat je er toch niet echt minder om pres teert." Het geeft aan-hoe Heeren tegen woordig haar sport benadert. In de aanloop naar zaterdag zei ze meerdere malen dat 'niets moet en alles mag'. „Voorheen kon ik ook wel een feestje vieren na een overwinning, maar ging de knop al snel weer om. Dan werkte ik weer toe naar een andere belang rijke wedstrijd. Nu heb ik niet eens een planning. Van deze mara thon kan ik dus veel langer nage nieten." Palmares Irma Heeren Irma Heeren heeft tussen 1990 en 2004 een omvangrijke ere lijst opgebouwd. Daarop prij ken onder meer: Drie wereldtitels: duatlon kor te afstand in 1994, 1997 en 1998. Vijf Europese titels: triatlon lange afstand 1999; duatlon 1993,1996, 1999 en 2001. Vele Nederlandse titels in triatlon, duatlon en atletiek en overwinningen in grote wed strijden. De Middelburgse liep al eerder een marathon in Rotterdam. In 1999 noteerde ze daar een tijd van 2.35.53. Parkoersrecords blijven staan ZOUTELANDE - De parkoersrecords van Jan van der Marei (2.40.25 in 2007) en Marlies Jongerius-Kort (3.03.14 in 2004) zijn zaterdagmid dag niet in gevaar gekomen. Zowel Sébastièn Schletterer (2.46.57) als Irma Heeren (3.10.52) bleef er zo'n zeven minuten boven. Schletterer liep ook geen pr. In 2004, toen hij ook won, liep hij de Kustmarathon zeven seconden sneller. Eén deelnemer net buiten limiet binnen ZOUTELANDE - In totaal hebben zaterdag 862 deelnemers aan de Kustmarathon de finish in Zou telande gehaald. Slechts één van hen, Rob Augustijn uit Kapelle, kwam buiten de limiet van 6 uur binnen. Hij was zo'n zes minuten te laat. Esther Kole uit Kloetinge arriveerde met 5.58.10 juist net op tijd. Voor de wedstrijd hadden zich zo'n 1200 atleten ingeschreven. Goese atlete wordt uit de wind gehouden door haar man Giel. door Roeland van Vliet ZOUTELANDE - Niet Martine Lust of Petra Knops, niet Ingrid IJse- baert of Gerry van Putten, maar Anita Joziasse werd zaterdag twee de bij de vrouwen. De Goese atlete van AV'56 was de verrassing in de zesde Kustmarathon. „Ik kan het zelf nog niet geloven", zei ze een halfuur na haar finish. „Ik ben echt verschrikkelijk blij." Terwijl Irma Heeren onbedreigd voorop liep, lag de strijd om de overige podiumplaatsen volledig open. „De nummers twee tot en met zes liepen lange tijd heel dicht bij elkaar", wist de Bevelandse. „Naarmate de wedstrijd vorderde, merkte ik dat ik sterk bleef lopen. Haas Wim Padmos stapt halverwege uit ZOUTELANDE - Wim Padmos, die als haas fungeerde in de Kustmara thon, zette zeven man af bij de strandopgang bij Vrouwenpolder. Even later stapte de atleet uit Rockanje uit en legde hij de rest van het parkoers per auto af Hij was tevreden over zijn werk: „We hadden een lekker tempo en ik heb de mannen tot halverwege de wedstrijd bij elkaar gehouden. Dus dat is goed, hè." Overgaauw haalt in één jaar uur van zijn tijd af ZOUTELANDE - Atleet Ronnie Over gaauw heeft in één jaar tijd een reuzenstap gemaakt op de mara thon. De inwoner van Zoutelande ein digde zaterdag als twaalfde in de Kustmarathon, in een tijd van 3.03.21. Daarmee was hij bijna een uur sneller dan in 2007. Toen pas seerde de Walchenaar pas als 315e de finishlijn. Hij klokte destijds 4.02.10. Ik kon daardoor langzaam plekken doorschuiven naar voren." Uiteindelijk finishte Anita Joziasse na 3 uur, 25 minuten en 47 secon den. Ze gaf" weliswaar vijftien mi nuten toe op Irma Heeren, maar bleef de nummer drie, Marianne van de Linde uit Heemstede, drie minuten voor. Tweevoudig winna res Martine Lust (Brielle) en In grid IJsebaert (Hulst) passeerden de meet respectievelijk als vierde en vijfde. De winnares van 2007, Petra Knops uit Maastricht, kwam pas als zevende over de meet. De 46-jarige Joziasse deed voor de vierde keer mee aan de Kustmara thon. „Toen ik hier voor de eerste PW Anita Joziasse is de verrassende nummer twee bij de vrouwen. De Goese atlete hoeft tijdens haar vierde Kustmarathon alleen Irma Heeren voor te laten. Papanikitas lost belofte aan Lievense in ZOUTELANDE - De Belg Mare Papa nikitas werd zaterdag zesde en los te zijn belofte aan organisator Lein Lievense in. Die gaf hem een wild card onder de voorwaarde dat hij bij zijn derde deelname wel de fi nish zou halen. „Maar dit is niet aan mij besteed", zei hij, om vervolgens zijn maagin houd op de straatstenen te gooien. „Ik heb het nu wél gehaald omdat ik goed ben blijven drinken." Zeeuwse politie houdt bonnenboekje op zak GOES - De politie heeft dit jaar tij dens de Kustmarathon geen enke le bekeuring uitgeschreven. Dit in tegenstelling tot vorig jaar, toen er een heuse bonnenregen was. Langs de hele route waren er poli tieagenten die de toeschouwers maanden door te rijden en niet daar stil te staan waar dat gevaar lijk was. Het gevolg was dat de mensen iets verder van het par koers af moesten parkeren. keer liep, dacht ik: dit is het, dit wil vaker doen", vertelde ze en thousiast. Inmiddels staat haar aan tal wedstrijden over 42,195 kilome ter op negen. Daarmee kan ze nog niet tippen aan haar man Giel, die er 21 achter zijn naam heeft staan. „Hij is mijn motivator. Hij heeft me er vandaag doorheen geholpen en me de hele tijd uit de wind ge houden. In het laatste stuk kon ik daardoor nog snelheid blijven hou den." Hoewel haar tweede plek een ver rassing genoemd mag worden, toonde Joziasse al eerder dit seizoen aan in goeden doen te zijn. Zo werd ze bijvoorbeeld twee de in de halve marathon van Westenschouwen en derde tijdens de Kustloop in Vrouwenpolder. „Ik wist dat ik het in Zeeland goed deed", vertelde ze, „maar dit had ik niet voor mogelijk geacht." ZOUTELANDE - Bram de Rijke weet precies waartoe hij in staat is. De Middelburger, die met zijn 75 jaar de oudste deelnemer ooit was, zei van tevoren vijf uur voor de Kust marathon nodig te hebben. Hij fi nishte in een tijd van 4.57.18. De Rijke werd zaterdag in de Langstraat overladen met bloemen en luid toegejuicht. Hij genoot met volle teugen. „De belangstel ling is grandioos", zei hij. De Walchenaar had het 'ontiege lijk' zwaar gehad op het strand bij Oostkapelle. „En op de dijk bij Westkapelle liep ik helemaal schuin, om toch nog tegen de wind in te kunnen komen." Toch haalde hij zijn streeftijd. „Dat komt doordat ik het motortje aan de gang kon houden. Ik heb niet hoeven stoppen", vertelde hij. De Rijke bereikte de meet uitein delijk als 758e. Hij hield nog 103 jongere deelnemers achter zich. Bij de EBHO-tent was het een komen en gaan van in de problemen geraakte hardlopers. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29