Heeren vliegt van Burgh Opwarmen met kacheltje tussen Bart de Bergé moet zijn kopwerk bekopen op de duintrappen VIER VRAGEN OVER Irma 26 Maandag 6 oktober 2008 PZC Jan van der Marei won de edities van 2005, 2006 en 2007. Zaterdag werd hij onttroond door Sébastièn Schletterer. De triatleet werd nog wel vijfde in 2.52.32. Naam: Jan van der Marei Leeftijd: 40 Woonplaats: Aarlanderveen Beroep: ingenieur door Roeland van Vliet Bij Domburg ben je gelost uit de kopgroep. Toch zag je er tot daar sterk uit. Was je dat ook? „Ja, ik voelde in de eerste helft van de wedstrijd echt goed. Mijn hartslag was goed en ik kon vrij makkelijk meekomen over het strand tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. Er leek dus niets aan de hand." Toch ging het mis. „Toen we van het strand afkwamen, plaatsten Niels Koole en Bart de Bergé een versnelling. Daar had ik geen antwoord op. Als ik mee zou gaan, zou ik mezelf forceren en dat leek me niet verstandig. Op dat mo ment wist ik dat ik de schade beperkt moest houden, in de hoop dat ik later nog een keer terug kon komen." Dat zat er echter niet in. Het verschil werd alleen maar groter. Heb je daar een verklaring voor? „Het enige wat ik kan zeggen is dat ik last van mijn maag had. De fut was eruit. Ik kan de weersomstandigheden niet de schuld geven. Door de harde tegenwind ga je wel minder hard vooruit, maar dat hoeft niet te zeggen dat de fut er dan uit is. Maar ik had nu - of het wind mee of wind tegen was - gewoon geen energie meer." De triatlon van Nieuwkoop heb je zeven keer gewonnendie van Almere vier keer. Je houdt dus van lange rijtjes. Kom je volgend jaar terug om je te revan cheren en ook in Zoutelande het kwartet vol te maken? „Ik denk van wel. De Kustmarathon is een prachtige wedstrijd. Daar ver andert mijn uitslag van vandaag niets aan." Niels Koole heeft vrede met zijn derde plaats. door Roeland van Vliet ZOUTELANDE - Bart de Bergé, Niels Koole en Remy Vasseur verkeer den allen in topvorm. Maar de drie werden op waarde geklopt door Sé bastièn Schletterer. „Kijk, jongens als Remy en ik hebben aanleg voor lopen", zei Koole. „Sébastièn heeft een gave ervoor. Dat is het ver schil." Bart de Bergé, tweede in 2.47.19. Toen de Belg voorop kwam met Koole en Schletterer oogde hij nog het meest fris. Hij deed ook veruit het meeste kopwerk tussen Dom burg en Westkapelle. Maar dat moest hij in de laatste kilometers, toen Koole al op achterstand gezet was, bekopen. „Ik houd van klim- metjes", vertelde de Vlaming die onlangs op het WK berglopen nog 88e werd. „Maar in duinen ging het hier wel heel veel op en af En op die trappen ben ik niet dol. Daar heb ik het verloren." Op het laatste stuk strand, op zo'n twee kilometer voor de meet, liep Schletterer echt van De Bergé (32) weg. „Tussen al die obstakels (de paalhoofden) werd het gaatje steeds groter. Hij kon daar nog aan zetten, maar ik niet meer." Niels Koole, derde in 2.48.50. De inwoner van Zoutelande stond zaterdag voor de derde keer bij de Kustmarathon op het podium. In zowel 2005 als 2006 werd hij twee de achter Jan van der Marei. De ad vocaat kon er vrede mee hebben dat hij weer niet op het hoogste treetje stond. „Twee jaar geleden, toen het verschil tussen Jan en ik maar dertien seconden was, was ik er echt ziek van. Maar dit jaar zat er gewoon niet meer in. Ik wilde Sébastièn eigenlijk kwijtraken, want met iemand met zo'n eindsprint loop je niet graag naar de finish. Het lukte alleen niet." Het bijzonderste moment beleefde Koole (37) halverwege de mara thon. Kort na strandopgang bij Vrouwenpolder ging hij in een rechte lijn naar het water om op het hardere zand te kunnen lopen. De andere koplopers bleven in het rullere zand draven, op weg naar de tijdwaarneming voor de halve marathon. „Ik had eerst niet gezien dat ik daar langs moest. Toen ik het ontdekte moest ik weer terug het rulle zand door en dat heeft me veel kracht gekost. Ik vind dat ze dat voortaan anders moeten oplossen. Ik moest nu ineens een gat dichtlopen, terwijl ik juist dacht de betere route te hebben ge kozen." Remy Vasseur, vierde in 2.52.00. Bijna tegelijkertijd met Jan van der Marei moest Remy Vasseur (25) de drie koplopers laten gaan. Dat was bij het 30-kilometerpunt in Dom burg. „Ik hoopte toen dat de drie nog naar elkaar zouden gaan kij ken en dat hun tempo daardoor zou zakken. Dan zqu ik nog terug kunnen komen. Maar ik had te veel last van mijn kuiten en mijn bovenbenen om echt nog iets te kunnen doen." 1^ Bart de Bergé, Niels Koole en Remy Vasseur worden tijdens de Kustmarathon op waarde ge klopt door Sébastièn Schletterer. Ze kunnen ermee leven. Hardlopers raken onderkoeld door aanhoudende wind. door Bas Koel ZOUTELANDE - Vele mensen lagen zaterdagmiddag kreunend op een massagetafel, gewikkeld in dekens of ingepakt in warmhoudfolie. De harde zuidwestenwind had er voor gezorgd dat veel deelnemers aan de Kustmarathon met pro blemen te maken kregen en na hun finish in de EHBO-tent be landden. Hoewel de voorspelde regen achterwege bleef, kostte de mara thon de meesten enorm veel kracht. Wie in Zoutelande bij de finish stond te kijken, zag gere geld mensen met een verbeten ge zicht voorbij komen. Het was na melijk afzien geweest, met name tussen Westkapelle en Zoutelan de. Hier moest een groot aantal lo pers af en toe even wandelen, om daarna weer verder te kunnen op weg naar de eindstreep. „Die dijk, hè, daar ga je helemaal kapot", was een uitspraak die velen ont viel. Elke hardloper had natuurlijk last van de wind, maar voor som migen was het echt een spelbre ker. Ze kwamen totaal uitgeput over de finish en moesten noodge dwongen direct door naar de EHBO-post. Onderweg naar de tent, die naast de kerk stond, moesten de hardlopers eerst nog over een half meter hoog muurtje klimmen. Dit zorgde voor bizarre taferelen: sommige patiënten slaagden er niet in over die hinder nis te komen vanwege de kramp, bij anderen schoot de kramp er juist ter plekke in. In de tent was het een drukte van belang. Af en toe klonk er een kreet, omdat er weer bij iemand kramp in de verzuurde benen schoot. Daarnaast lagen ook nog enkele lopers gewikkeld in warm houdfolie, omdat ze onderkoe- lingsverschijnselen hadden. On der een deken en met een kachel tje tussen de benen probeerden ze langzaam weer op de juiste temperatuur te komen. Volgens Adie Roelofs van de EHBO was de belangrijkste oor zaak voor de kramp en onderkoe- lingsgevallen de constante, harde 'We hebben niemand naar het ziekenhuis hoeven doorsturen' wind. „De lopers zijn uitgeput van deze topprestatie. Als de wind dan over hun heen blaast, koelen ze te veel af." Ook bij de finish, vijftig meter ver derop, was duidelijk te zien dat de Kustmarathon zeer veel had ge vraagd van de lopers. Zodra ze de felicitaties in ontvangst hadden ge nomen van organisator Lein Lie- 'IAkhi noiv t LAN D Irma Heeren komt geen moment in de problemen tijdens haar eerste Kustmarathon. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28