Streekdrachtendag in Westkapelle Hoe moet het zuiniger voor het klimaat? PZC Maandag 6 oktober 2008 1 7 Vereniging Ons Boeregoed, ook aangesloten bij Stichting De Zeeuwse Streekdrachten, loopt ook mee in de modeshow. foto Mechteld Jansen Betrokkenheidsdag met modeshow voor streekdrachtgroepen. door Tineke Smits „Streekdracht is uit in Zeeland", stelt Piet Minderhoud, voorzitter van Stichting Cultuurbehoud Westkapelle. „Het wordt op Wal cheren, Zuid-Beveland en in Arne- muiden nog sporadisch gedragen en ik weet dat er in Nieuw- en Sint Joosland nog één vrouw is die zich zo kleedt. Het is opvallend: de interesse in streekdracht neemt toe naarmate het verdwijnt." Wie de Zeeuwse streekdracht alle maal bij elkaar wil zien, moet za terdag naar Westkapelle komen. Zes Zeeuwse streekdrachtvereni- gingen komen daar zaterdag 18 ok tober bij elkaar. Dit in het kader van een betrokkenheidsdag, de zes verenigingen zijn aangesloten bij Stichting De Zeeuwse Streekdrach ten. „Er komen zeker minstens 150 deelnemers naar deze dag", aldus Minderhoud, „de intentie ervan is dat je elkaar ontmoet, (beter) leert kennen en van elkaar weet dat je dezelfde interesse hebt." Naast Stichting Cultuurbehoud Westkapelle zijn nog vijf streek drachtgroepen aangesloten bij De Zeeuwse Streekdrachten, een over koepelende organisatie, waar Min derhoud namens Stichting Cul tuurbehoud Westkapelle als lid in zit. Er worden op de betrokken heidsdag onder meer demonstra ties gegeven - mutsen plooien en beuken maken - en is er een foto tentoonstelling en een ruilbeurs waar kleding en accessoires ge ruild kunnen worden. Deze activi teiten zijn intern, bedoeld voor de deelnemende verenigingen. Voor iedereen die wil komen kijken is er om 14.15 uur een openbare mo deshow in het Hervormd Jeugdge- bouw. Zaal open vanaf 14.00 uur, toegang gratis. „Er is geen podium, de mensen in klederdracht lopen door de zaal", 'Ik mag geen klederdracht meer zeggen. De officiële naam is nu streekdracht.' aldus Minderhoud. De show is ver deeld in zes categorieën, namelijk Walcherse dracht 19e eeuw en 20e eeuw, de streekdracht van de noor delijke eilanden, de Zuid-Beveland- se katholieke dracht en protestant se dracht en de Zeeuws-Vlaamse streekdracht. Minderhoud is één van de commentatoren en geeft tekst en uitleg bij de 20-éeuwse Walcherse klederdracht. „Oh, ei genlijk mag ik geen klederdracht zeggen, de officiële naam is nu streekdracht", lacht Minderhoud. „Het nieuwe is dat de deelnemers niet met de eigen groep optreden, maar dat de verschillende soorten streekdrachten gegroepeerd wor den. Met elkaar samenwerken op een andere manier, in bredere zin dus," geeft Minderhoud aan, „dat is ook veel leuker voor de toe schouwers, die zien alle drachten die bij elkaar horen samen." Minderhoud noemt het bijzonder dat er enkele mensen deelnemen aan de show die echt nog dag in dag uit in streekdracht lopen. „Te genwoordig grijpt men steeds meer terug op de eigen culturen en de typische dingen van hun land en streek. Mensen beseffen: wat is het mooi, jammer dat het weggaat. We praten echt over de laatste generatie die dag in dag uit in klederdracht loopt. Het wordt behandeld als erfgoed, terwijl men er eerder wat minachtend over deed." Streekdracht is mooi, maar niet praktisch: Minderhoud vertelt dat hij wel mensen tegenkomt die bij voorbeeld door ouderdom ge dwongen zijn om gewone kleren te dragen, dus 'op z'n burgers' te gaan. „Sommigen komen tot de ontdekking dat dat veel makkelij ker zit. Dan zeggen ze: 'Het zit heerlijk, ik wilde dat ik dit eerder ontdekt had!' Maar ja, je bent streekdracht gewend, dus je weet niet beter." Hoe maken we voldoende stroom zonder de aarde ka pot te maken? Vandaag praat de Tweede Kamer over het Energierapport. We hebben allen boter op ons hoofd. Want wie kijkt er nou niet liever naar een grote platte televisie?En om films te downloaden, moet de pc liefst dag en nacht aan staan. Soms vervangen we een peertje voor een spaarlamp, maar kopen we ook 'gezellig' halogeen, beerten ders en digitale fotolijstjes. Om te voorkomen dat al die appa raten stilvallen en het milieu niet ANALYSE door Jeffrey Kutterink helemaal naar de knoppen gaat, zijn ingrijpende maatregelen no dig. Het kabinet presenteerde in juni het Energierapport waarin staat wat er moet gebeuren. Dat is veel. Heel veel. Want wereld wijd stijgt de vraag naar energie de komende 25 jaar met 50 pro cent. Opkomende economieën als China, India, Rusland en Brazilië nemen driekwart voor hun reke ning. Ondanks al het geld dat wordt gestoken in 'duurzaam', zo als wind- en zonne-energie, zullen aardolie, aardgas en steenkool de wereld in 2030 nog steeds voor 80 procent van de vraag naar energie voorzien. Energie is er genoeg, maar de investeringen om die te winnen en te distribueren zijn ach tergebleven. Met stijgende energie prijzen en inflatie tot gevolg. Door het mondiale stijgende gebruik van fossiele brandstoffen, neemt de uitstoot van CO2 toe. Klimaat verandering is het gevolg. Europa heeft afgesproken de ge middelde temperatuurstijging op aarde te beperken tot maximaal twee graden Celsius. Hoe kan Ne derland zijn steentje bijdragen? Het kabinet doet in het Energierap port veel suggesties. Energiebespa ring blijft de hoeksteen van het energiebeleid. Maar hoe en wan neer consumenten worden ge dwongen meer te besparen, staat er niet in. Biomassa en wind- en zonne-energie moeten de C02-uit- stoot verminderen. Maar hoe pre cies, is niet helder. Op de Noordzee moeten kleine olie- en aardgasvelden worden aan geboord. Behalve op een wind- park wordt ook gestudeerd op een energie-eiland (getijde-energie en opslag van energie). Hier eveneens adviezen, maar geen beleid. Niet-duurzame energie blijft de ko mende decennia belangrijk, aldus het kabinet. Kolencentrales moe ten schoner door CO2 af te vangen en op te slaan. Maar die techniek staat nog in de kinderschoenen. Kernenergie moet de overstap naar een volledig duurzame ener gievoorziening overbruggen. Maar besluiten over de bouw van nieuwe kerncentrales worden over gelaten aan een volgend kabinet. Wel werkt het huidige drie scena rio's uit: geen nieuwe kerncentra les, Borssele vervangen in 2033 en nieuwe kerncentrale na 2020 (naast vervanging Borssele). De scenario's worden in 2010 aan de Kamer voorgelegd. Het Energierapport is een goede analyse zonder keuzes. Niet voor niets breekt Delta de discussie open door een vergunning voor een nieuwe kerncentrale aan te vragen. Het rapport staat vol goe de adviezen, maar geeft industrie en overheden geen handvatten om te investeren in die zo noodza kelijke verduurzaming. Het is van daag aan de Tweede Kamer om die duidelijkheid te scheppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17