Huis stemt in met reddingsplan VS EU wil geen 'Amerikaanse oplossing' Californië bijna blut door geldcrisis PZC Zaterdag 4 oktober 2008 9 Wall Street haalt opgelucht adem, de vraag is voor hoe lang. door Sal Stam en Frank Hendrickx WASHINGTON - Wall Street kan op gelucht ademhalen, maar voor hoe lang? De bijsluiter van het gisteren door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurde reddingsplan is 106 pagina's lang. De dosering is dan ook extreem zwaar. Minister Paulson van Financiën krijgt in eerste instantie 250 miljard dollar ter beschikking om financiële in stellingen te verlossen van hun slechte schulden. Indien nodig kan er later nog eens 450 miljard bijkomen. Zelfs voor Amerikaanse begrippen is dat erg veel geld: ruim een kwart van de totale belas tingen die de overheid in een jaar incasseert. De staat probeert de zuurstoftoe voer nu weer op gang te brengen door de banken te verlossen van slechte leningen. Ingehuurde ma nagers en consultants moeten zor gen dat de schuldpapieren tegen een redelijke prijs worden overge nomen. Dat zal gebeuren via omge keerde veilingen, waarbij de ban- NW De staat wil met het verdrag de banken weer lucht geven. Maar het gevaar is dat de inflatie op loopt, waardoor onder meer de dollar verder onder druk komt. ken hun schuldpapieren kunnen aanbieden tegen een bepaalde prijs. De bank die wil verkopen voor de laagste prijs wint. Het gaat in eerste instantie om hy potheken, maar ook dubieuze cre dit card-leningen en autoleningen wil de overheid overnemen. Het zal nog zeker enkele weken duren voordat het proces begint, aldus minister Paulson, die verwacht dat de banken en de economie dan weer ademruimte krijgen. De hoop bestaat dat veel van de opge kochte leningen uiteindelijk toch worden afbetaald. In dat geval kan de Amerikaanse overheid over een paar jaar zelfs winst maken op de transacties. Wall Street is op dieet gezet. Voor het eerst gaat de Amerikaanse overheid een salarisplafond voor het bedrijfsleven invoeren. Top mannen van banken die voor meer dan 300 miljoen dollar aan schuldpapieren van de hand doen mogen nog 'slechts' een half mil joen per jaar verdienen. Ook de riante afvloeiingsregelingen voor topmannen zijn taboe. Het medicijn dat de overheid inzet heeft ook mogelijke bijwerkingen. Het grootste gevaar: inflatie. De 700 miljard aan extra uitgaven kan de dollar verder onder druk zet ten, de prijzen kunnen omhoog schieten en de koopkracht kan ver der afnemen. Voor een economie die drijft op binnenlandse con sumptie is dat zeer gevaarlijk. President Bush begroet minister van Financiën Paulson, nadat het Huis van Afgevaardigden heeft ingedtemd met het reddingsplan voor de financiële sector. foto Charles Dharapak/AP Voorlopig is het ieder voor zich bij de aanpak van de kredietcrisis. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Europese politiek rea geerde eerder deze week diep te leurgesteld toen het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden het red dingsplan van de regering-Bush voor de financiële sector aanvanke lijk afwees. Natuurlijk, de crisis is in de VS ontstaan en daar vooral moet de oplossing vandaan ko men, maar toch is de vraag gerecht vaardigd waar de gemeenschappe lijke Europese reactie blijft. Nederland steekt 17 miljard euro in Fortis Bank, Frankrijk en België behoeden Dexia met 7 miljard voor de ondergang, Duitsland werpt hypotheekbank Hypo Real de reddingsboei toe, Ierland ver hoogt de garantie voor banktegoe den. Aan nationale maatregelen geen gebrek. Maar een Europese aanpak is er niet, hoewel de econo mieën van de lidstaten zo nauw zijn verweven dat de kredietcrisis niet nationaal kan worden opge lost. Dit weekeinde komen de lei ders van de grote vier in de EU - Frankrijk, Groot-Brittannië, Duits land en Italië - op initiatief van president Sarkozy in -Parijs samen om te bespreken hoe het nu ver der moet. Komende week vergade ren de EU-ministers van financiën en over twee weken is er een top van alle Europese regeringsleiders. De ideeën en besluiten vliegen in tussen over de tafel, maar erg con sistent is het allemaal niet. De eni ge afspraak is dat alle landen natio nale buffers gaan aanleggen voor noodsituaties. 'Het is naïef om de VS blind te kopiëren. Wij zijn de VS niet' Net zo versplinterd zijn de regelin gen die moeten garanderen dat een spaarder bij het faillissement van zijn bank nog iets van zijn spaarcenten terug krijgt. Ierland gooide de knuppel in het hoender hok door een ioo-procentsgaran- tie te bieden voor alle tegoeden, maar wel alleen vöor zes Ierse ban ken. De klanten van buitenlandse banken in Ierland grijpen ernaast. Hoezo Europese markt? Ook over het toezicht op de ban- kensector lopen de meningen uit een. De Europese Commissie be pleit een Europese toezichthouder, maar minstens de helft van de lid staten voelt daar niets voor. In tegenstelling tot het Congres in de VS heeft het Europees Parle ment niets te vertellen over collec tieve reddingsplannen of nieuwe fi nanciële structuren. Maar is dat ook allemaal wel no dig? „Wij hebben geen reddings plan a la de VS nodig", zegt presi dent Jean-Claude Trichet van de Europese Centrale Bank. „Het is naïef om de VS blind te kopiëren. Wij zijn de VS niet." Al is het maar omdat Europa geen federaal budget heeft. Steunmaatregelen moeten hier uit nationale begrotingen betaald wor den, en dus willen lidstaten de zeg genschap erover niet kwijt.Neelie Kroes waarschuwt al dat de 'go-it-alone-mentaliteit' van de ja ren '30 - toen het ook ieder voor zich was - lijkt terug te keren. Dit soort verzuchtingen zijn koren op de molen van Nicolas Sarkozy, die een stevige greep van de (Fran se) staat op de financiële wereld voorstaat. LOS ANGELES - Zonder oplossing van de financiële crisis kan de staat Californië niet meer zijn da gelijkse uitgaven betalen. De gouverneur van de staat, Ar nold Schwarzenegger, heeft vol gens de vrijdageditie van de Los Angeles Times minister van Finan ciën Henry Paulson gevraagd om snel een noodlening te verschaf fen. De Los Angeles Times citeerde een e-mail die Scharzenegger donder dag aan Paulson stuurde. Califor nië en andere staten kunnen er mee geconfronteerd worden dat ze voor uitgaven op korte termijn geen krediet meer kunnen opne men. Maar dat is wel nodig om de dage lijkse activiteiten van het regerings apparaat te bekostigen. Om te voorkomen dat die stilvallen is een noodlening van mogelijk 7 miljard dollar (5 miljard euro) nodig in het geval van Californië. Schwarze negger heeft Paulson ook nog ge beld volgens de krant. De kredietcrisis brengt Calfornië in de problemen, omdat de inkom sten uit belastingen aan het begin van het fiscale jaar nog niet bin nen zijn. Die worden vanaf de kerstdagen verwacht, de inkomstenbelasting bijvoorbeeld pas in het voorjaar. De staat leent ieder jaar miljarden om de magere maanden te over bruggen, maar kan dat nu niet. Ca lifornië heeft van alle staten van de VS de meeste inwoners (37 mil joen) en levert met 13 procent de grootste bijdrage aan het BNP van de VS. Schwarzenegger deed een drin gend beroep op Paulson. Hij be klemtoonde dat Californië zo groot is dat de kortetermijnbehoef- ten voor de kasstroom vele malen groter zijn dan de hele begroting van sommige andere staten. „Het geld moet op onze rekening staan voor 28 oktober om de betaling van 3 miljard dollar aan meer dan duizend schooldistricten te beta-v len", aldus de gouverneur. Een woordvoerder zei dat de gou verneur maatregelen treft om bij een rampscenario toch 'de meest noodzakelijke betalingen te ver richten'. De staat kan dit jaar de routine-le ningen niet afsluiten en 'komt in hele erge problemen wanneer er niet snel cash binnenkomt', aldus een functionaris. BELANGRIJKE VEILIGHEIDSWAARSCHUWING LOSZITTENDE DOPRINGEN BIJ KLEINE KARTONNEN 20 CL PAKJES SISI Frisdrankfabrikant Voimona waarschuwt consumenten voor alle kleine kartonnen 20cl pakjes van Sisi Frizzr, Sisi Fruitmania en Sisi No Bubbles Orange. Wij hebben geconstateerd dat de ring onder de dop los kan laten. Deze ring behoort bij normaal gebruik achter te blijven op het drinktuitje van de verpakking. Doordat de ring los kan komen van de verpakking, kan een gevaarlijke situatie ontstaan. Het betreft de volgende producten: Kleine kartonnen 20 cl pakjes Sisi Frizzr Tropical Kleine kartonnen 20 cl palges Sisi Frizzr Strawberry Kleine kartonnen 20 cl pakjes Sisi Fruitmania Berry Kleine kartonnen 20 cl palges Sisi Fruitmania Tropical Kleine kartonnen 20 cl pakjes Sisi No Bubbles Orange U wordt verzocht deze producten niet rechtstreeks uit de pakjes te drinken. Vrumona/Sisi wil benadrukken dat met de inhoud van de pakjes niets mis is. Als u het product wilt gebruiken dan dient u het pakje uit te schenken in een glas. Wij adviseren u echter het zekere voor het onzekere te nemen en de pakjes niet te gebruiken. Wij zullen u de aanschafprijs van bovenstaande pakjes vergoeden. U wordt Verzocht de kassabon of de dopjes van betreffende verpakkingen samen met uw naam, adres en rekeningnummer te sturen naar: Vrumona B.V., t.a.v. Consumentenservice, Antwoordnummer 2210,3970 WD Bunnik (geen postzegel nodig). Indien u nog vragen heeft, kunt u Vrumona/Sisi bereiken op het gratis telefoonnummer: 0800- 022 3930 Wij danken u voor uw begrip en bieden onze welgemeende excuses aan voor deze situatie. Vrumona B.V., Antwoordnummer 2210,3970 WD Bunnik, www.vrumona.nl f.,7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9