Behandeling van diabetes succesvol 'Ik heb die Controle op doelen kabinet is illusie 11 'Tweederde van de artsen in 2027 is vrouw' 6 Zaterdag 4 oktober 2008 PZC Intensief programma brengt risico's voor diabetici fors omlaag. zeist - Diabetici die een intensief zorgprogramma volgen, worden net zo oud als de gemiddelde Ne derlander. Dat blijkt uit onderzoek naar het behandelingsplan Diabeteszorg Be ter, dat 30.000 mensen in het noor den en oosten van het land vol gen. De patiënten hebben vijftig pro cent minder kans op hartfalen of een hartinfarct dan lotgenoten die het programma niet volgen. Ze hebben veertig procent minder kans op een herseninfarct. De re sultaten zijn gisteren bekendge maakt tijdens een congres in Zeist. Met de aanpak is tien jaar geleden begonnen. Huisartsen voeren de regie over verschillende hulpverle ners, onder wie specialisten in het ziekenhuis, en werken volgens strakke afspraken. Zo worden com plicaties eerder opgespoord en kunnen hulpverleners snel en ade quaat bijsturen. De diabetici uit het programma hebben hun leef stijl aangepast, wat onder meer zichtbaar is in een sterke afname van het aantal rokers. De patiënten krijgen een jaarlijkse screening van hun huisarts of dia- betesverpleegkundige, die gege vens (bloedsuiker, cholesterolgehal te, bloeddruk) doorstuurt aan een centrale database in Zwolle. Aan Aantal patiënten met diabetes groeit snel Nederland telt naar schatting 700.000 tot 800.000 mensen met diabetes. Bij deze aandoening maakt het lichaam geen ofte weinig insuline aan, waardoor de suikerspiegel in het bloed uit balans raakt. Vaak zijn ook het cholesterol en de bloeddruk te hoog. Het aantal patiënten groeit snel. Wereldwijd wordt al gesproken over een 'diabetes-tsunami'. Rokers en mensen die te veel en te vet eten en te weinig beweging heb ben lopen een grotere kans op diabetes dan mensen met een gezonde leefstijl. den haag - Twee derde van de doelstellingen van het kabinet is niet controleerbaar en niet afreken- baar. Dat blijkt uit een onderzoek van het Bureau Onderzoek en Rijksuitgaven (BOR) van de Twee de Kamer. D66-leider Alexander Pechtold had aangedrongen op openbaarma king van het rapport. Hij wil dat het kabinet.heldere doelen formu leert of die anders laat vallen, zo liet hij gisteren weten. Ook wil hij een reactie van premier Balkenen de op het rapport maar daarvoor krijgt hij niet genoeg steun in de Tweede Kamer. Het kabinet heeft zich 74 doelen Opdrachtgever: Bestek: Omschrijving- Aanbestedingsregeling: Aanbestedingsdatum; Inlichtingen: Aard van de opdracht: Gedeputeerde Staten van Zeeland Directie Economie Mobiliteit Postbus 6001 4330 LA Middelburg E&M1-2009 Het uitvoeren van civieltechnisch onderhoud met bijkomende werken aan de (parallel)wegen en fietspaden die in beheer zijn bij de regio Noord van de provincie Zeeland in 2009. Besluit Aanbestedingsregels Overheidsopdrachten (BAO). Het Aanbestedingsreglement Werken (ARW) 2005 is overeenkomstig van toepassing. Dinsdag 18 november 2008 om 10.30 uur. Dinsdag 4 november 2008, 14.30 uur. Diensten. Provincie Zeeland v°Weclige tekst van deze bekendmaking is te vinden op www.aanbestedinaskalender.nl. de hand van deze gegevens wordt wetenschappelijk onderzoek ver richt. Voor zorgverzekeraar Achmea, die het project financieel steunt, zijn de resultaten aanleiding ook in an dere delen van het land volgens die methode te gaan werken. Als eerste is de Zaanstreek aan de beurt. Ook voor andere chronische ziek ten, waaronder longaandoenin gen, wil Achmea met een soortge lijk traject beginnen. gesteld in het beleidsprogramma. Die kwamen er nadat de ministers honderd dagen het land in waren gegaan om te spreken met burgers. D66 wilde dat deze doelen een tijd pad kregen 'met heldere afrekenba- re stappen', maar het is bij de meeste daarvan niet te controleren of ze gehaald worden. De griepprik wordt voor het eerst ook aangeboden aan een half miljoen Nederlanders tussen 60 en 65 jaar. Dat scheelt volgens de Gezondheidsraad jaarlijks honderd tot honderdvijftig doden. Toch vindt niet iedereen het inenten van kerngezonde zestigers nuttig. door Sandra Donker en Frouke Tamsma Dammis de Geus is hele maal niet beledigd dat hij dit jaar wordt uitge nodigd om een griep prik te gaan halen. Met zijn 63 jaar is de vitale inwoner van Zoeter- meer straks een 'jonkie' tussen de bejaarden en hoogbejaarden die ook bij de huisarts in de rij staan voor de jaarlijkse inenting. „Maar ik vind het heel verstandig om te doen. Ik ben weliswaar met pensioen, maar ben nog zeer ac tief en fit en dat wil ik graag blij ven. Het is zwaar waardeloos om door een stevige griep geveld te worden." Volgens het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) halen de komende maand zo'n 3,7 miljoen Nederlanders een griep prik bij hun huisarts. Niet alleen mensen met een zwakke gezond heid, chronisch zieken en 65-plus- sers krijgen een oproep, dit jaar heeft ook de groep 60- tot 65-jari- gen voor het eerst recht op een in enting. Uit onderzoek van de Gezond heidsraad blijkt dat de griepprik extra levens redt als ook deze se nioren gevaccineerd worden. Een simpel gratis spuitje bij de huisarts kan de dood voorkomen van naar schatting honderd tot honderdvijf tig patiënten. Het scheelt verder honderden zie- amsterdam - Twee op de drie art sen zijn in 2027 een vrouw. En een ruime meerderheid (55 procent) van de specialisten is dan vrouwe lijk. Dat blijkt uit onderzoek waarvan de resultaten vandaag verschijnen in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. In 2007 vormden vrouwen nog een minderheid in de medische zorg: 40, procent van alle artsen en 34 procent van de specialisten, zo blijkt uit cijfers van 2007. In 1987 waren die percentages veel beschei dener: 20 respectievelijk 15 pro cent. Steeds meer vrouwen studeren ge neeskunde vanwege een 'vrouw vriendelijke' cultuur in de zorg en de grotere kans op een deeltijd baan. pagina 42: vijf vragen over vrou welijke artsen kenhuisopnames en duizenden be zoeken aan de huisarts, zegt voor zitter van de raad André Knottne- rus. „Lange tijd dachten we dat de ge zondheidsrisico's vooral toenamen bij 65-plussers, maar bij nadere be studering bleken ook mensen van 60 jaar en ouder kwetsbaar voor de griep", licht Knottnerus toe. „Wij vinden dat de inspanningen om ook die groep in te enten, en de daarbij horende kosten, zeker opwegen tegen de voordelen." Minister Ab Klink (Volksgezond heid) trekt voor de uitbreiding tien miljoen euro uit. Hoewel 'de griep' redelijk onschul dig klinkt, overlijden jaarlijks toch tussen de 200 en 1000 mensen aan Stadhuisverbod voor drie Anna Pauiowna'ers anna paulowna - Het college van burgemeester en wethouders van Anna Paulowna heeft drie inwo ners voor drie maanden de toe gang tot het gemeentehuis ont zegd. Het college is het zat dat het drietal ambtenaren intimideert en beledigt. Daarnaast zouden de drie een enorm beslag leggen op de tijd van de ambtenaren door steeds over allerlei zaken proble men te maken. Nederlandse toerist: 'thuis is het beter' nijmegen - Nederlandse toeristen zijn het meest tevreden over de va kanties die ze in eigen land door brengen. Dat concludeert consu mentenmagazine Check op basis van onderzoek van reisvergelijker Zoover.nl, die 40.000 beoordelin gen van bestemmingen naast el kaar legde. Nederland stond op één met een 7,69, gevolgd door Turkije (7,64) en Oostenrijk (6,61). Directie Economie Mobiliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6