Ineke van Leerzem: Mijn leven hangt er niet van af Henk Gemser wil vaderrol vervullen Vasseur dubt nog over zijn tactiek I 48 Zaterdag 4 oktober 2008 PZC Orthopedisch chirurg Patrick Klop controleert de knie van wandelaarster Ineke van Leerzem. foto Ruben Oreel Voormalig schaatscoach volgt Van Commenée op als chef de mission. door Eric de Jager DEN HAAG - Henk Gemser wordt chef de mission bij de Olympische Winterspelen van Vancouver 2010. Gemser treedt in december af als bestuurslid bij sportkoepel NOCNSF om zich op zijn nieuwe functie te richten. Hij volgt Char les van Commenée op, die naar de Britse atletiekbond vertrekt. „Een compliment en een voorrecht", noemt Gemser zijn benoeming. NOCNSF komt met de aanstelling van de ervaren Henk Gemser tege moet aan het verzoek van de win tersporters om een snelle opvolger Henk Gemser jaspers in halve finale van wereldbeker Korea SEOEL - Dick Jaspers speelt van daag in de halve fmale van het vier de World-Cuptoernooi tegen Torb- jörn Blomdahl. De Nederlander is één van de vier topspelers die een gooi doen naar de titel. Frédéric Caudron speelt in de andere halve finale tegen Kyung-Roul Kim. Toppers als Daniel Sanchez, Tay- fun Tasdemir en Roland Forthom- me (tegen Jaspers) sneuvelden in het zicht van de eindronden. Zabel tweede in laatste koers in Duitsland MUNSTER - Wielrenner Erik Zabel heeft zijn laatste koers in Duits land afgesloten met de tweede plaats. De 38-jarige Duitser, die binnenkort een punt zet achter zijn lange loopbaan, werd gisteren in de Münster Giro in de sprint verslagen door zijn landgenoot André Greipel. Zabel won in zestien seizoenen als wielrenner ruim tweehonderd koersen. Mare Lotz ontsnapt met een geldboete TONGEREN - De rechtbank van Ton geren heeft Mare Lotz gisteren ver oordeeld tot een geldboete van 16.500 euro, waarvan de helft voor waardelijk. Tegen de voormalige prof was een celstraf van zes maan den geëist. Drie jaar geleden werd bij een inval in het appartement van Lotz in het Belgische Smeer maas het verboden middel epo ge vonden. Lotz werd daarop al voor twee jaar geschorst. van Van Commenée. Maar ook aan de specifieke wens van de schaatsers, die iemand uit hun midden wilden. Met Gemser heb ben de sporters in ieder geval een aanspreekpunt dat weet wat de Spelen inhouden. De 68-jarige Fries was als schaatscoach aanwe zig op de Olympische Winterspe len van Calgary (1988), Lilleham- mer (1994) en Nagano (1998). In Nagano wonnen zijn pupillen Gianni Romme (twee keer) en Ids Postma goud. Toch was de roep van de schaat sers volgens Gemser niet doorslag gevend. „Het was vooral belangrijk snel een opvolger van Charles van Commenée te vinden. Ik ben er voor de schaatsers, maar ook voor de snowboarders, bobsleeërs en al die andere sporters." Gemser was aanvankelijk als bestuurslid betrok ken bij de zoektocht naar een nieu we technisch directeur en chef de mission, maar toen zijn eigen naam op het lijstje kandidaten voor Vancouver kwam te staan, stapte hij uit dat overleg. Van Commenée sprak gisteravond zijn felicitaties in op de voicemail van Gemser. „Het eerste wat ik nu ga doen, is een gesprek met Char les regelen om te horen welke de tails hij in zijn traject is tegengeko men." Luisteren is toch de belang rijkste eigenschap van een goede chef de mission, vindt Gemser. „Ik wil een vaderrol vervullen voor de sporters en coaches. En een goede vader is altijd bereikbaar." Wandelaars: neem regenkleding mee GOES - De laatste weersvoorspel ling voor de Kustmarathon van vandaag lijkt mee te vallen. Er wordt harde wind voorspeld, maar het blijft tot een uur of vier droog. Anders is het voor de wandelmara thon van zondag. Volgens de weer kaarten gaat het vanaf het middag uur hard regenen. De organisatie drukt de deelnemers op het hart voor regenkleding te zorgen. An ders ligt onderkoeling op de loer. Sturkenboom weg als directeur sportkoepel ARNHEM - Marcel Sturkenboom is niet langer directeur sport van NOCNSF. Naar verluidt zijn me ningsverschillen met algemeen di recteur Theo Fledderus de oorzaak van de breuk. Sturkenboom wilde gisteren niet veel kwijt over zijn gedwongen ver trek, maar in een verklaring schrijft Sturkenboom wel dat er binnen NOCNSF op alle niveaus veel aan de hand is. Drie Nederlanders in Team Delta Lioyd ALICANTE - Team Delta Lloyd be- gint vandaag in Alicante met drie Nederlanders aan de zeilrace om de wereld. Dat hebben de Ierse schipper Ger O'Rourke en keuze heer Maurice Paardenkooper giste ren bekendgemaakt. Het zijn de voordekkers Gerd-Jan Poortman (Utrecht) en Ed van Lierde (Am sterdam), die eerder aan de race deelnamen, en persman Sander Pluijm (Amsterdam). Koudekerkse wandelt marathon met kunstknie. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ruim een week gele den zat ze in haar training al op dertig kilometer, zonder een cent je pijn. Vlak voor de start van de Wandelmarathon weet Ineke van Leerzem uit Koudekerke dat ze be ter op haar 'goede' knie moet let ten. Die speelt de laatste dagen enigszins op. Een spiertje, denkt ze. „Maar uitlopen zal ik de mara thon zondag!" Hoewel, relativeert ze even eerder: „Mijn leven hangt er niet van af" Hoeveel goede knieën waard zijn weet de 58-jarige operatieverpleeg- kundige nauwkeurig. Vier jaar gele den verving orthopedisch chirurg Patrick Klop haar 'slechte' knie voor een kunstgewricht. De fervente vierdaagse-wandelaar, die op een werkdag behoorlijke af standen aflegt rond de operatieta fels in Ziekenhuis Walcheren, door Roeland van Vliet GOES - Als er vandaag drie Belgen op het podium staan en Remy Vas- seur als vierde eindigt in de Kust marathon, heeft de Vlissinger daar vrede mee. „Dan ben ik de beste Zeeuw en de beste Nederlander", legt hij uit. Maar liever staat hij wél op het ereschavot, want hij weet al hoe het is om er net bui ten te belanden. Vasseur lag in de editie van 2007 lang op de derde plaats. Maar in de fmishstraat werd hij toch nog ingehaald door Theo Rabout, die uiteindelijk vier seconden eerder binnenkwam. Rabout zat aanvan kelijk minuten achter hem, maar de Zeeuws-Vlaming had zijn race beter ingedeeld en had in het twee de deel van de wedstrijd nog veel over. merkte jaren geleden aan den lijve dat flink zijn niet altijd wijs is. „Ik kreeg steeds meer last van mijn knie. Toen ik ging vallen, gewoon omdat die knie het begaf, ben ik nog een jaar doorgegaan met injec ties. Thuiszitten was voor mij geen optie." Ze besloot de versleten knie te la ten vervangen. Dat gebeurt welis waar bij veel mensen. Maar wat een mens met een nieuwe knie vermag, dat blijft naar Inekes smaak onderbelicht. Als het aan haar had gelegen, had ze de lus trumeditie van de Kustmarathon van vorig jaar al meegewandeld. Een voetblessure hield haar weg bij de start. Maar dit jaar gaat de Koudekerkse er voor. Dat kan ook best, vindt orthopeed Klop. Pro thesegewrichten blijken de laatste jaren meer aan te kunnen dan vroeger werd gedacht. Andere art sen in Inekes ziekenhuis tonen be zorgdheid, maar. overmatige slijta ge en vroegtijdige vervanging van haar kunstknie verwacht de ok-vér- pleegkundige niet. „Als ik 80 mag Remy Vasseur dubt nog over zijn tactiek voor dit jaar. „Ga ik met een kopgroep mee, dan loop ik het risico dat het te hard gaat en dat ik moet afhaken", vertelt hij. „Maar als ik m'n eigen tempo aanhoud, kan het gebeuren dat een kop- groepje ver van me weg loopt en ik al realtief vroeg in de wedstrijd kansloos ben. Het is dus altijd de vraag: ga je mee of wacht je af." De Vlissinger heeft al een mooi sei zoen achter de rug, met de negen tiende plaats op het WK triatlon in Almere als hoogtepunt. Een week geleden won hij nog een 10-kilometerwedstrijd in Sommels- dijk. „Ik ging daar voor een tijd van 34.30, maar was meer dan een hal ve minuut sneller, juist die halve minuut heeft me deze week een worden, red ik het hier wel mee. Krijg ik zondag onderweg last, dan stop ik. Vroeger ging ik op zo'n moment misschien door." De nieuwe knie leidde bij Ineke tot grotere aandacht voor de tech niek van het lopen. Beenstand, voetafwikkeling, ondergrond, dat waren vroeger zaken die aan haar voorbijgingen. „Ik loop bewuster dan ik deed. Vanaf Vrouwenpol der bijvoorbeeld loopt het strand vrij schuin, dan let je meer op. Of je niet in een kuil stapt, bijvoor beeld. Maar dat heb ik op het werk ook. Ligt er niets op de vloer? Ik ben al eens gevallen. Twee jaar na mijn operatie. Ik struikelde over een elektrisch snoer dat in de ope ratiekamer op de grond lag. Dat bleef zonder gevolgen voor mijn knie, maar je schrikt enorm." Ze start in groep drie, om tien over acht 's ochtends, met nog ne gen mensen van het Ziekenhuis Walcheren. „Niet iedereen loopt hetzelfde tempo. Ik ga uit van vijf kilometer per uur, dan doe ik er acht uur over." goed gevoel gegeven."Dat Vasseur in goeden doen is, weten de ken ners ook. Op de internetsite www.atletiekzeeland.nl werd de af gelopen weken druk gespeculeerd over de top vijf in de Kustmara thon. Vasseur kwam vaak in de rijtjes voor. Ook Niels Koole (Zoutelan- de) werd veelvuldig genoemd. „Maar veel mensen vergeten Sébas- tièn Schletterer. Vlak hem niet uit, hoor. Hij wil heel graag voor de tweede keer de Kustmarathon win nen." Toch zou de Vlissinger zijn geld zetten op Jan van der Marei, die in 2005, 2006 en 2007 als eerste fi nishte. Remy Vasseur: „Hij heeft zich helemaal vastgebeten in de Kustmarathon. Hij gaat voor zijn vierde overwinning."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50