ieter, wereldreiziger, overlever Geen Zeeuws werk voor Riinmondse ambulances r 'waan van de dag' Golden Tulip Pietro e Calore "Het alternatief voor gas" PZC Zaterdag 4 oktober 2008 I 43 mocht niet, want dat was niet zo christelijk. Anders was ik nu cho reograaf geweest. Dat weet ik ze ker. Ik denk dat ik daar de persoon- lijkheid voor heb. Dat ritme in bal let is zo prachtig. Het hele leven is tenslotte ritme." 1 Acteur had, als tweede optie, zeker ook gekund. Of docent, wat hij eni ge tijd daadwerkelijk is geweest. „Ik heb het vermogen gekregen iets uit te leggen. Ik ben een didac ticus par naissance. En ik geniet daarvan. Ik merk dat als ik iets uit leg, dat ik er zelf rijker van word." Wie zijn levensverhaal leest, ziet een aaneenschakeling van wonder lijke gebeurtenissen en veelal toe vallige ontmoetingen met vooraan staande figuren. „Er bestaat geen toeval! Schrijf op: niets geschiedt bij geval. Het staat ook in de Bij bel. Jung heeft een boek over ge schreven over de leer der coïnci denties. Een serie coïncidenties vormt een cirkel en alle cirkels op geteld vormen een bol. Dat is toch prachtig?" Begin jaren zeventig ontmoette hij zijn huidige partner: tuinarchitect Arend Jan van der Horst. Rakers bedacht een formule die zeer suc cesvol werd: tuinreizen. Voor de eerste, naar Italië, meldden zich ge lijk 48 belangstellenden. Later gin gen de reizen naar bijvoorbeeld Brazilië en veelvuldig naar Japan. „Daardoor kreeg Arend Jan allerlei klanten. Ik weet nu eenmaal hoe je moet verkopen. Dat heb ik ge leerd bij dat Amerikaanse bedrijf." Hij en Van der Horst belandden in Zeeland doordat ze een boerderij in Baarsdorp kochten. „Daar kon Arend Jan een tuun van bijna drie hectare maken. Er gingen net zo veel planten in de grond als het he le huis kostte. Die tuin is beroemd geworden in heel Nederland." Twee jaar geleden kwamen ze tot een woningruil met de kunste naarsfamilie Paul en Menno de Nooijer en sindsdien woont Ra- kers in een majestueus pand in de Middelburgse binnenstad. „Ik zou willen dat ik in Zeeland geboren was. Zeeuwen zijn stug, maar als je ze eenmaal hebt, zijn ze heel trouw. Ze hebben veel ruimte in hun land, maar ook in hun esprit. Zeeland heeft een ruimte die ik nergens anders heb ervaren en je hebt hier de Zeeuwse Concertzaal, het Zeeuws Museum met zijn go belins en Zeeuwse kostuums, No- let's Vistro in Yerseke en die mooie oesterputten, in Goes het restaurant met de krankzinnige naam Het Elfde Gebod (dat luidt: Gij zult genieten) en in Veere 't Waepen van Veere, waar je zalig eet, haute cuisine zonder opschep perij. En dan dit wonderlijke huis. Dat is een geschenk! Arend Jan zei na een maand: dat we hier mógen wonen." Ondanks dat hij de tachtig nadert, is zijn energie onverminderd. „Dat wordt alleen maar meer. Er is een wonder gebeurd. Ik zat in bad in Baarsdorp en kon er niet meer uit komen. Ik moest naar het zieken huis in Goes en daar zeiden ze: al het kraakbaan in uw nek is verdwe nen. Ik kwam terecht bij een wel doener, manueel therapeut Kees van Iwaarden. Die heeft me een aantal oefeningen geleerd. Sinds dien zit ik elke dag op mijn kamer- fiets - zeg nóóit hometrainer - en doe zes keer de oefeningen van Van Iwaarden. Halleluja! En tot half oktober zwem ik in de zee. Naakt. Het liefst bij Vrouwenpol der." Dat hij zijn levensverhaal nu heeft opgetekend, was niet direct zijn initiatief Het idee kwam van de Middelburgse antiquaar Fred Dui venvoorde. „Ik ben natuurlijk een grote ouwehoer, maar die man hing aan mijn lippen. Toen zei hij: 'Gerard, je zou een boek moeten schrijven'. Maar hoe doe je dat? Ik kan goed praten, maar niet schrij ven. Dus heb ik opname-appara- tuur gekocht en heb ik wekenlang mijn verhalen ingesproken." Het is een eigenzinnig, nogal frag mentarisch zelfportret geworden, maar wel gemaakt in bescheiden heid. „Jezus Christus heeft erop ge wezen - en dat is heel belangrijk - dat de een zich niet uitnemender mag achten dan de ander. Vind je dat niet mooi? Dat betekent: res pect voor elkaar. Dat is voor mij al tijd een stimulans geweest." Laatst liet iemand hem terloops weten dat hij en Arend Jan van der Horst 'zeer geliefd' waren in Baarsdorp. „Maar waarom dan, vroeg ik. Hij zei: 'Je deed je nooit anders voor dan je bent'." Hij schiet vol. Even breekt die wellui dende stem. rp| Gerard Rakers, 'Kijkend in mijn ach- teruitkijkspiegel'. Uitg. den Boer-de Ruiter, 104 pagina's, 19,50 euro. Kindercursus over intuïtieve groei MIDDELBURG - Kinderen van acht tot tien jaar kunnen woensdag 8 oktober kennismaken met intuïtie ve groei, een cursus die gegeven wordt door Linda Zwemer en Jits- ke Wisse van het gelijknamige bu reau te Bunnik. De cursus in vier bijeenkomsten is in het pand van Stichting Padma in de Verwe- rijstraat in Middelburg. Informa tie: info@intuitievegroei.nl. De eer ste bijeenkomst duurt van 14.00 tot 16.00 uur. PCOB Zeeland houdt jaardag in Kapelle KAPELLE - Ouderenbond PCOB houdt maandag in Kapelle de jaar vergadering van het gewest Zee land. Tijdelijk directeur A. van de Kreeke van belangenbehartiger van zorggebruikers Klaverblad Zee land spreekt over de effecten van zorgbeleid in de praktijk. In de middag is er toneel over valpreven- tie van gezelschap De Vrolijke Vijf Het is in De Vroone in Kapelle, van 10.00 tot 15.30 uur. Reeks gesprekken over nasleep van zelfmoord GOES - Deze herfst begint een nieu we serie bijeenkomsten voor kin deren en volwassenen die een naast verloren door zelfdoding. Voor volwassenen is er 'Hoe ver der', voor kinderen van acht tot achttien jaar 'En hoe moet het nou met mij'. In zes tweewekelijk se bijeenkomsten van elk twee uur wordt gesproken over wat het ver lies bij de nabestaanden en de ver dere omgeving teweeg brengt. In fo: preventie@indigozeeland.nl. Burgerraadpleging van start over 7 tot 7 leven MIDDELBURG - De vragenlijst over de 7 tot 7-samenleving is actief op www.scoopzeeland.nl. Tot en met 15 oktober kan iedereen via deze digitale enquête laten weten wat er buiten kantoortijden handig of bereikbaar zou moeten zijn om werk, gezin en overige taken beter te combineren. Onder de invullers worden vier schoonmaakbeurten van elk drie uur verloot van Stich ting Domestica. in het plaatselijk suffertje", noem de De Graaf als voorbeeld van zo'n eigen initiatief van een griffie. Een griffier uit Papendrecht zei elk jaar een directe ontmoetingsdag tussen burgers en politiek te orga niseren op een plek buiten het ge meentehuis. „Dat levert leuke de batten op die gaan over onderwer pen die er echt toe doen." Peters voegde daaraan toe dat dat in meer gemeenten gebeurt, maar dat het voor gemeenten ook 'grie zelig' is. „Dat vinden ze bedrei gend. De dingen van mensen gaan dan de agenda bepalen en ambte naren zijn meer met de langere ter mijn bezig." Het thema 'De waan van de dag' kwam 's middags opnieuw ter sprake in een debat onder de noe mer 'De media bepalen de politie ke agenda'. In het forum voor dit debat, geleid door Donatello Piras, zaten Wouke van Scherrenburg, Peter Joose en Arie-Leen Kroon, adjuct-hoofdredacteur van de PZC. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - In Zeeland zullen geen ziekenauto's rijden van Am bulancezorg Rotterdam Rijn mond/Bios Groep. De ziekenvervoerder had de pro vincie verzocht om een vergun ning om ook in Zeeland te kun nen werken, nu de Zeeuwse ambu lancekoepel RAVZ in financiële nood verkeert. Maar dat geldt en kel boven de Westerschelde; in Zeeuws-Vlaanderen is de ambulan cedienst wel financieel gezond. En een dreigend faillissement is nog geen reden de vergunning in te trekken van de RAVZ zolang de kwaliteit van zorg op peil is, vindt het dagelijks provinciebestuur. Eerder al toonde onder meer ver voersonderneming Connexxion in teresse in overname van het werk gebied. De provincie wil eerst het onder zoek afwachten naar een mogelijk samengaan van de RAVZ met de GGD Zeeland en het rampenhulp- bureau GHOR. Zo'n fusie kan alle diensten sterker maken, is het idee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45