hond of kat in zorginstelling 'Dieren niet hygiënisch? Dat is kletskoek!' Je mag alles hebben, behalve de poes Senior Poes Geen buitenlandse werknemers op Roompot IJL Open Dag 18 oktober 2008 PZC Zaterdag 4 oktober 2008 3 i I I Of f J:v-5.>;T_>~i Je vindt de auto die je zoekt - Een huisdier kan positief zijn, zegt ook Jessica van Langevelde, locatie manager van verzorgingshuis De Blide in Terneuzen. „Maar men sen komen tegenwoordig niet zo snel meer in het verzorgingshuis, ze zijn vaak al wat ouder, of min der gezond. Veel mensen hebben al besloten om geen dier meer te nemen als hun oude hond of poes is overleden." Een aantal organisaties is faliekant tegen het houden van katten en honden. „Kleine huisdieren hou den mag bij ons wel", vertelt Eelke de Jong van de Cederhof in Kapel- Psycholoog Marie José Enders-Sle- gers deed voor de Universiteit Utrecht onderzoek naar het effect van dieren in zorginstellingen. Wilt is dat effect? „Huisdieren houden ouderen fit, gezond, en vullen het gat dat ont staat als de partner is overleden of familie ver weg woont. Een dier heeft zorg nodig, houdt onvoor waardelijk van je en biedt troost. Als je de hond uitlaat ontmoet je bovendien andere mensen. Dat mensen hun huisdieren in steeds meer instellingen mee mogen ne men is een goede ontwikkeling." Vaak is de verzorging van het dier een probleemmensen zijn niet meer in staat de hond uit te laten of de kattenbak te verschonen. „Dat klopt, en ik vind dat mensen zelf verantwoordelijk zijn voor de verzorging van het dier. Er zijn al tijd wel vrijwilligers te vinden die elke dag met de hond willen wan delen. Maar instellingen moeten de mogelijkheden bieden, want zij moeten de leefkwaliteit van bewo ners optimaliseren." Personeel en andere bewoners heb ben soms bezwaar tegen de overlast of viezigheid van dieren. „Dieren moeten goed opgevoed zijn, dus niet te wild of luidruch tig. Huisdieren brengen geen ziek ten over, dus dat ze niet hygië nisch zouden zijn is kletskoek." Ie. „Maar grote huisdieren zoals honden en katten niet. De zorg vraag van ouderen neemt al toe. We kunnen de zorg voor huisdie ren van bewoners er niet bij ne men. Bovendien kunnen mensen misschien struikelen als er honden loslopen." Bij dierenasielen worden nog steeds dieren gebracht van men sen die naar verzorgings- of ver pleeghuizen moeten, vertelt Jolan- da Meerman van het asiel in Zie- rikzee. Ze schat dat vijf procent van de dieren in haar asiel afkom stig is van ouderen die naar een zorginstelling moesten verhuizen. „Soms is dat echt heel schrijnend, zoals dat echtpaar dat maar één dier mee mocht nemen naar de aanleunwoning. En ze hadden er twee: een hond en een poes. Die mensen stonden hier te huilen aan de balie." Sky kruipt in de armen van mevrouw Van den Driest. ,,'t Is zo'n schat", zegt ze. „Als die poes weg gaat, dan ga ik ook naar huis. Jullie ne men hem toch niet mee?" Sky woont in Simnia in Domburg, op de verpleegafdeling, samen met zes ouderen. En ze zijn daar niet van plan om Sky weg te halen. De poes is eigenlijk van iedereen, maar toch vooral van mevrouw Van den Driest. Sky slaapt bij haar op het bed. „Hij ligt stiekem op mijn voeten", vertelt ze zachtjes, zodat de rest het niet hoort. „En dat mag eigen lijk niet, dus dan steek ik hem weg, onder de dekens. Ik hou zo veel van die poes. Als het onweert, laat ik hem door mijn raam naar binnen. Vorige week heeft- ie nog een muis gevangen. Die komt hij dan geven." Ze lacht zachtjes. „Maar ik eet geen muizen. En als ik naar de wc ga, dan gaat de poes mee, hij wacht tot ik klaar ben. Je mag alles van me hebben, behalve de poes." Bij Simnia, en bij alle andere hui zen van de Stichting voor Regiona le Zorgverlening (SVRZ) zijn huis dieren welkom. „We proberen thuis na te boot sen", zegt directeur Mark Felius. „We zetten steeds meer in op wel zijn: of mensen een goed bord eten hebben, dat ze het fijn heb ben. Huisdieren horen daar ook bij." Daar komt Sky weer langs trippe len. De andere bewoners negeren hem. „Da's noe mijn poes", roept mevrouw Van den Driest enthou- Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl COMMENTAAR Het huisdier speelt een grote rol in veel Nederlandse gezinnen. Tot in het bed toe. Maar in verpleeg- en verzorgingshuizen is dat heel anders. Hoewel honden en katten duidelijk bijdragen aan het welzijn van veel bewoners zijn deze dieren er toch nog tamelijk zeldzaam. Gelukkig is een kentering zichtbaar. Steeds meer instellingen zijn enthousiast over het houden van huisdieren. Maar daarmee zijn we er niet. Want de praktijk blijkt nogal weerbarstig. De druk op het verzorgend personeel is doorgaans te hoog om ook nog eens voor huisdieren te zorgen. Dus ligt de grens in veel tehuizen bij wat de bewoner zelf kan doen. Uit het oogpunt van huishoudelijke efficiëntie is dit te billijken. De doelstelling van onze ouderenzorg is echter veel ruimer. Al wat bijdraagt aan een gelukkig leven in de verzorging en verpleging moet uit de kast worden gehaald. Honden en katten verdienen dus een plekje in de tehuizen. Niet alleen omdat de heilzame werking van zo'n dier vaak beter is dan die van de beste medicijnen. Dat argument is valide, maar veel te klinisch. Huisdieren horen in de bejaardentehuizen omdat ze voor veel mensen vanzelfsprekend bij het leven horen. Zoals een partner, familie en vrienden. Wie de dieren weghaalt, legt hun baasjes een soort sterfhuisconstructie op. Met een beetje extra geld en inspanning moet het toch mogelijk zijn om in alle instellingen huisdieren te houden. Voor de honden en katten is zo'n bejaardentehuis niet zielig. Vergeleken met het vaak eenzame bestaan in een stille eengezinswoning in een nieuwe wijk is het leven als troeteldier van de instellingsgemeenschap ideaal. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Roompot verhuurt op vakantieparken in Renesse geen va kantiehuisjes aan buitenlandse werknemers. Dat zegt woordvoer der Piet Hamelink van de Room pot in reactie op vragen van de SP-Kamerleden Van Leeuwen en Ulenbelt. De SP vraagt aan de mi nisters Cramer (PvdA, Vrom) en Donner (CDA, Sociale Zaken) wanneer de buitenlandse werkne mers die wonen op Roompot Ren esse moeten vertrekken. Hame link: „De vragen zijn onjuist gefor muleerd, want er bestaat geen Roompot Renesse. Roompot ver zorgt de exploitatie van drie par ken op Schouwen-Duiveland: De Soeten Haert en Klein Poelland in Renesse en Zeeland Village in Scharendijke. Op de parken in Renesse verblijven geen buiten landse werknemers. In Scharendij ke kan het hooguit zijn dat er ver blijven in huisjes van particulie ren. Maar we hebben geen aanwij zingen dat dat nu gebeurt." Eastman Chemical Middelburg B.V. produceert ruim tachtig verschillende harsen, die worden toegepast in de kleefstoffen-, rubber- en kauwgomindustrie. In het kader van de "Dag van de Chemie" organiseert Eastman, Herculesweg 35, Middelburg een 2 1/2-durend programma, waarin u een uitleg over onze productieprocessen en een rondleiding over ons terrein krijgt. U kunt zich opgeven door vóór 8 oktober een e-mail te sturen aan opendag@eastman.com onder vermelding van uw naam, adres, telefoonnummer, geboortedatum en e-mail adres. Tevens dient u aan te geven of u gebruikt wilt maken van het ochtend-(09.30 - 12.30 uur) of het middagprogramma (13.30 - 16.30 uur). Kinderen onder de 12 jaar worden helaas niet toegestaan op ons terrein en jongeren van 12 tot 16 jaar worden alleen toegestaan op ons terrein onder begeleiding van een volwassene. LEGITIMATIEBEWIJS IS VERPLICHT! mevrouw Van den Driest. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3