gelukkig wel spotten I 1MB gebouw PZC Zaterdag 4 oktober 2008 25 NAMEN Parelvliet Een vliet is een kleine stroom, een klein water of een kreek. Maar er moet wel altijd sprake van stroming zijn. Het werkwoord Vlieten' betekent stromen, maar ook wegvloeien, niet bestendig zijn. In filosofische zin: ver vlieten, wegstromen, verande ren. 'Alles stroomt', 'Alles wis selt', zo heten ook enkele boerderijen in Zeeland. Naast 'vliet' en vliete, bestaat ook vlieden. Dat laatste is vluchten of wegtrekken. Bij boerderijnamen in het Zeeuwse wordt vaak vliet(en) en vlieden door elkaar ge bruikt en/of met elkaar ver ward. Meestal gaat het om een (nu verdwenen) stroom, beek of spreng. Bergvliet, Duinvliet, Hoekvliet en Parel- vliet op Walcheren zijn alle maal hoeves die (ooit) gele gen waren aan of in de nabij heid van sprengen of beken die meestal ergens uit de dui nen kwamen. Trouwens Kla- renbeek en Noordbeek wij zen op eenzelfde soort lig ging. Parelvliet bij Poppen- damme is een mooie, oude, maar raadselachtige naam. Rond het hooggelegen buurt schap (vroeger een dorpje) zal ooit wel een vliet je heb ben geslingerd waaraan een mooie hoeve lag. Overigens, de huidige, zeer verzorgde hoeve, is ook nog steeds een pareltje. De Zuidvliet is een oude naam voor de Zandkreek- nu het Veerse Meer - het water tussen Zuid- en Noord Beve land. Een deel van de Zuid- vliet is ingepolderd met mid den in het poldertje de Zuid- vliethoeve. Maar bij Zorgvliet op Walche ren en bij Othene (Terneu- zen) en Twistvliet bij Vrou wenpolder gaat het niet om een vliet maar om het werk woord 'vlieden'. Daar vlieden of vluchten de zorgen of de twisten en de ruzie. De naam Zorgvlied is ontstaan toen Ja cob Cats een woordspeling maakte. Bij Zandvliet (Schuddebeurs op Schouwen) en Campvliet- (Noord Beveland) gaat het weer gewoon om stromend water. Gerard Smallegange strand j duingrasland j duinstruweel wjt> natte duinvallei I loofbos IBIËpi naaldbos poel J grasland j heg/struweel |§f bouwland gelopen route werp van een natuurbeheerder, maar inder daad, het aantal herten wordt op ongeveer honderd gehouden. Door jagers. Een kwestie van praktisch zijn: wordt de populatie groter dan gaan de herten buiten het duingebied zwerven en vormen ze een gevaar voor het verkeer. Als je als damhert mag kiezen tussen een snel einde door een jachtgeweer of een lij densweg na een botsing met een auto, moet het niet moeilijk zijn. De regen van de laatste dagen heeft voor een doorbraak van de herfst gezorgd. Althans, als het uit de grond schieten van paddestoelen zo beschouwd mag worden. Het is nog vroeg in het seizoen, maar op de schrale gronden ko men we al vli egenz wam men tegen. Je moet er wel een beetje oog voor ontwikkelen. Oei oei, roept Castelijns opeens. Op het pad schieten voor onze voeten gele sprietjes door het gras. Wasplaatjes, zegt hij, waarschijnlijk elfenwas- plaatjes. We buigen ons, tasten voorzichtig. Ja, het zijn herfstige wondertjes waar je je bril voor op moet zetten. NOORDZEE camping Oranjezon Wandelen in duingebied Oranjezon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25