De damherten laten zich ui KENNISQUIZ ■■ÏA*k> Maak kans op een rondvlucht boven Zeeland KENNISQUIZ 24 Zaterdag4 oktober 2008 PZC N De winnaar van de Zeeuwse kennisquiz mag gaan vlie gen. Wie zich zaterdag 18 oktober tijdens de finale van de quiz de beste kenner van de Zeeuwse natuur en het Zeeuwse landschap toont, krijgt een rond vlucht voor twee personen boven Zeeland aangeboden. De tweede prijs is een introductie les duiken in de Oosterschelde. De tijdens de finale te winnen pu blieksprijs is een wandeling in het Verdronken Land van Saeftinghe. De winnaar mag daarbij een gezel schap van familie en/of vrienden uitnodigen. De Zeeuwse kennisquiz wordt ge organiseerd door de PZC en na tuurmuseum Terra Maris. Afgelo pen maand werden op drie dinsda gen telkens drie vragen gepubli ceerd over landschap en natuur van Zeeland. De vragen zijn nog steeds te lezen op de website van de PZC, wie mee wil doen, kan de antwoorden nog insturen. De deelnemers met de meeste goe de antwoorden dringen door tot de finale. Zij worden zaterdag 18 oktober van 14.00 tot 16.00 uur ontvangen in de tent, die voor de gelegenheid opgezet wordt in de tuin van Terra Maris, tussen Oost- kapelle en Domburg. Iedereen die belangstelling heeft, is welkom. Voor de eerste 25 aanmelders via telefoonnummer 0118 582620 (Ter ra Maris) zijn gratis kaarten be schikbaar. Verder worden er tij dens de herfstvakantie gratis kaar ten beschikbaar gesteld aan bezoe kers van het natuurmuseum. De middag met de finalisten in de tent bij Terra Maris staat onder lei ding van een quizmaster. De ac teurs Oscar Postema en Francois Vervaet van Theater Kwark onder steunen de quizmaster met soms serieuze, soms onzinnige hints. Wie kans wil maken op een rondvlucht boven Zeeland of één van de andere prijzen, moet zorgen dat de antwoorden uiter lijk maandag 13 oktober binnen zijn via redactie@pzc.nl of Post bus 31, 4460 AA Goes, onder ver melding van Zeeuwse kennis quiz. De negen vragen, die eer der in de .PZC werden gepubli ceerd, zijn te lezen op www.pzc.nl/buitengebied. UJ to UI UJ N De Manteling van Walcheren. De naamgeving duidt op bescherming. Het vroegere waterwingebied Oranje zon is nu een natuurlijk wandelge bied, waar je van de geëffende pa den af mag wijken. Je loopt langs de duinvallei, maar je mag er ook in. tekst Jan van Damme foto's Ruben Oreei en Chiel Jacobusse Oranjezon Oranjezon ligt aan de noordwestkust van Walcheren. Het gebied (400 hec tare) is onderdeel van het natuurmo nument 'de Manteling van Walche ren'. v Oranjezon was meer dan honderd jaar waterwingebied voor Middel burg en Walcheren. De waterwinning is in 1995 gestopt. Het gebied wordt sinds 1 januari 2002 beheerd door Stichting Het Zeeuwse Landschap. ft- Het duingebied behoort tot de jonge duinen die tussen 1200 en 1700 wer den gevormd. Vanaf de zeereep met zijn specifieke helmbegroeiing gaat de vegetatie geleidelijk over in duindoornstruweei. Meer landin waarts groeien soorten als meidoorn, egelantieren bramen. Vervolgens gaat de vegetatie over in natuurlijk loofbos in de binnenduinrand. ft Een dagkaart voor het gebied is te verkrijgen via de kaartautomaat (1 euro) bij het pompstation Oranjezon. Ooit is het bos aangeplant om be schutting te bieden voor de straffe noordenwinden. Nou, dat is hard nodig, deze dagen. Op weg naar Domburg doen de weergoden hun uiterste best om ons op andere gedachten te brengen. Jawel, de herfst is begonnen. Zware, loodgrijze luchten, waaruit buien vallen die echt zeer doen op je hoofd. Windstoten, zo hard, dat ook eigentijdse mobielen met een goede weg- ligging onverwacht van koers wijzigen. De voortekenen voor de wandeling in Oranje zon zijn dus bepaald ongunstig. Maar we wo nen aan de zee. Zo ongeveer op het moment dat we het parkeerterrein voor de camping op draaien, schiet de zon door de wolken. Wie zal het zeggen: opstijgende luchten bij de dui nen, een matigende invloed van het nog war me zeewater. Het kan allemaal. Feit is dat het grijs breekt en we opeens een bijna vrolijk vla- gerige herfstdag hebben. Gids Wannes Castelijns (27) van Stichting Het Zeeuwse Landschap maakt in zijn jeugdige doortastendheid niet de indruk zich door welk weertype dan ook te latén weerhouden. Geboren in Philippine, in 2003 afgestudeerd aan de HBO-opleiding bos- en natuurbeheer in Velp, en nu alweer een paar jaar bij Het Zeeuws Landschap. Dank aan de waterwinners, zegt hij aan het begin van de rondgang. Niet omdat zijn vader toevallig werkzaam is in die branche. Wel om dat dankzij de waterwinning hele grote duin gebieden aan de Nederlandse kust gevrijwaard zijn gebleven van bebouwing. „Als we de dui nen niet nodig hadden gehad voor de drink watervoorziening, dan was er hier nooit zo'n ongerept natuurgebied meer geweest Dan zou het gebied al lang opengesteld geweest zijn voor campings en andere recreatieve ontwikke lingen." We wandelen een stukje langs één van de overgebleven waterwinkanalen. Nooit gewe ten dat water zo helder kan zijn. De schildpad, die iemand er heeft uitgezet, laat zich niet zien. Al ruim tien jaar is de waterwinning gestopt. De zoetwaterbei onder de duinen groeit sinds dien weer aan. Dat in combinatie met gericht natuurbeheer brengt landschap terug dat in minder zorgzame tijden verdween. Castelijns is blij met de pamassia, een langzamerhand door bemesting en ontwatering zeldzaam ge worden plantje in Nederland. Ook het 'sierlijk vetmuur' komt weer in Oranjezon voor. „De terugkeer van zulke plantjes geeft het succes van het beheer aan", zegt de gids. De duinvallei, waar we langs lopen, oogt niet echt spectaculair. Maar is het volgens Caste lijns wel. Tijdens de waterwinperiode was het terrein helemaal begroeid. Nu zorgen winter harde pony's dat de vallei open blijft. Kon ij- De zuidrand van Oranjezon, met uitzicht op de natl nen hielpen tot enkele jaren geleden ook mee met de begrazing, maar hun populatie is nu zo uitgedund, dat ze geen gewicht meer in de schaal leggen. De afrastering is meer voor de paarden dan voor de wandelaars. Op gezette afstanden zijn er opstappaaltjes geplant, zodat je makkelijk over de draad kunt stappen. Op die plekken is de bovenste prikkeldraad vervangen door een gladde draad. Die service wordt overigens ook het wild in het natuurpark geboden. Castelijns wijst op het spoor van reeën. Waar ze gewend zijn om onder de afzetting door te duiken, is ook een gladde, dikke draad gespannen. De reeën ver schuilen zich. 's Ochtends, bij zonsopgang, maak je meer kans, zegt de gids. Zo vroeg is de natuur naar zijn gevoel toch veel mooier. Wat de damherten betreft, hebben we wel ge luk. Ze laten zich spotten ais we langs de zuid rand van het gebied lopen, met uitzicht op de natte uitlopers van het duingebied. Het is maar in een flits, maar toch. Het is niet meteen het favoriete gespreksonder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24