Bram was wereldberoemd Schaapskudde mist koninklijke blik Nieuwe raadkaart Weekboekvan' een herder PZC Zaterdag 4 oktober 2008 23 Het bruggenthema roept veel reacties op. Ook deze kaart uit de collectie van Hans Lindenbergh toont een brug. De gebruikelijke vraag is; in wel ke plaats is deze foto genomen. Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot donderdag 9 oktober gestuurd worden naar: re dactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax; 0113 - 315669; e-mail: redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verloot. spindel) opzij zet waarmee hij de brug heeft losgedraaid of geborgd. De andere sleutel, die nog in het wegdek steekt, diende om de brug te doen draaien. Ja, alles met de hand, zwaar werk. Ik ben geboren aan deze zijde van de brug, de Oostkade ookwel het eiland ge noemd. Het was ook daadwerke lijk een eiland, want achter de foto graaf bevond zich de Oostdam. Die voerde naar de middenkanaal- arm waar zich de tweede brug be vond. Was men daaroverheen, kwam men weer op een eiland en voor de oostelijke kanaalarm met de derde brug". W. van Hulle uit Sas van Gent her kent het huisje rechts op de hoek, met het uithangbord, als het café van Manse Warrels, later van Mien- tje Vermeulen en daarna van de fa milie Lippens. "Vervolgens vestig de Vervaet er zijn winkel in elektro nica en nu zit Daan Hoogsteder er met zijn winkel. In het huis links van de brug kwam later de mid- denstandsbank. Nu is dat een woonhuis. Daarnaast zat een café, later is hier het stadhuis ge bouwd". Volgens E. Kalfsvel uit Sas van Gent woonde links Bram Ran- schaert: „Wereldberoemd in de streek, hij was fietsenmaker, lood gieter, brandweerman, muzikant en een verdienstelijk wielrenner". J. van den Berghe uit Sas van Gent herkent de katholieke kerk en in de verte de molen op de molen berg. „De kerk is neo-gotisch, ge bouwd onder architectuur van Jos Cuypers, tussen 1890 en 1892. De molen heeft hier nog zijn wieken, die zijn in de Tweede Wereldoor log kapotgeschoten". Vaste brief schrijver K. Stevense besluit: „De achtkantige molen was van Domi- nicus Verschaflél, tevens eigenaar van de bekende meelfabriek De Walsenmolen. De brug werd in de Tweede Wereldoorlog door de geal lieerden opgeblazen en, na dem ping van een gedeelte van het ka naal, gesloopt. De waardebonnen gaan naar: R van Damme, Kortgene; M. Cappaert Rijnders, Sas van Gent en R. van Dalen, Biezelinge. door Annemarie Zevenbergen De raadkaart laat niets te ra den over, schrijft F. Puylaert uit Gent reso luut, 'dit is de eerste brug in Sas van Gent, gelegd in 1825'. De afbeelding van afgelopen week, uit 1907, toont inderdaad de kanaal- brug die de Oostkade met de West kade verbond toen het kanaal nog dwars door de stad liep. Het ka naal werd later verlegd en deels ge dempt waardoor het huidige Kei zer Karelplein ontstond. Puylaert vervolgt; „De brug staat op het punt geopend of gesloten te wor den. Dat gebeurde met de hand. We zien twee bruggendraaiers. De verste sluit/opent handmatig de bomen en de ander draait. Het is een stalen brug die de ponten ver ving. Het is een oude foto want het huis op de Westkade links moest nog verdwijnen om 'den Opril' naar de Markt te verbre den". J.J. van Moorten uit Sas van Gent vertelt; „De man links is de brug wachter die net de sleutel (draai- door René Hoonhorst Koningin Beatrix wordt dinsdag tij dens haar bezoek aan de gemeente Sluis niet blatend begroet. De Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen ontbreekt op een dijk langs een kustweggetje als Hare Majesteit voorbij wandelt. De gemeente Sluis vroeg herder Jan Klomp onlangs wel om zijn schaapjes de koninklijke weg te laten bewandelen. Klomp had graag gehoor gegeven aan het verzoek, maar zag er geen kans toe. „De schapen staan nog aan de Oude Zeedijk bij Zuidzande. Het is niet zo makkelijk om ze op stel en sprong naar de kust te verplaatsen. Niet omdat ik er niet met de dieren naartoe zou willen gaan, maar om dat dan ook afspraken moeten worden ge maakt met de eigenaar en/of beheerder van de dijk of de wei waar ze heen moeten." Het risico dat de vorstin door een wijzigend programma de schaapjes alsnog zou missen, is de herder ook wat te groot. Staan zijn scha pen op de dam, komt de koningin er niet overheen. „Het is niet denkbeeldig dat een programmaonderdeel uitloopt. Het eerste dat dan wordt ingekort of geschrapt, is de wande ling." Klomp voegt er lachend aan toe dat het natuurlijk wel jammer is dat zijn kudde nu verstoken blijft van het predikaat 'koninklijk'. De herder laat zijn kudde nog wel een aantal dijken, in de buurt en natuurgebieden aan de kust afgrazen vóór ze half december de stal in gaat. Maar volgende week moet hij al be ginnen met het winterklaar maken van het onderkomen, omdat de op te ruimen mest voor half oktober ondergewerkt moet zijn. De stal aan de Mosterdweg bij Zuidzande is het thuishonk van de Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen. Voor wandelaars, fiet sers of met de auto toerende toeristen en streekbewoners is het ook een mooie uitvals basis. Niet om de schapen te bezoeken, want de stal is niet vrij toegankelijk. Maar sinds begin vorig jaar kunnen geïnteresseerden bij de stal wel veel kennis over de kudde opdoen. Op initiatief van de Stichting Dijk- en Krekenbe- houd West-Zeeuws-Vlaanderen is een infor matiehuisje - in modern lelijk jargon 'infocor- ner' gedoopt - neergezet. Het als een soort schapenhutje vermomde informatiecentrum leert de bezoeker van alles over de geschiede nis, de opbouw en de graasgebieden van Zeeuws-Vlaamse kudde én over schapen in het algemeen. Dat de schapen, die meestal in het midden van de kudde lopen, vaak de fa vorieten van de herder zijn bijvoorbeeld. Als meest makke schapen maken ze zich niet druk, zorgen ze niet voor overlast en groeien ze het hardst. De informatie is niet alleen droog op panelen geschreven, maar wordt ondersteund door beeld en geluid. Minpuntje is wel dat kinde ren, die juist zo van interactieve foefjes hou den, niet bij de schermen kunnen, omdat ze wat hoog in de informatiewanden zijn ge monteerd. Een kistje of opstapkrukje kan daar wellicht wat aan veranderen, denkt voor zitter Eugène Wijffels van Dijk- en Krekenbe- houd. Het idee om bezoekers in de informa tiehut te laten zien waar de kudde zich op houdt, heeft de stichting nog niet laten va ren. „We overleggen binnenkort met de her der hoe we volgend hoedseizoen mensen kunnen laten zien waar de kudde loopt, zo dat ze desgewenst hun fiets- of wandeltocht op die locatie kunnen afstemmen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23