Veiligheid in ziekenhuizen ;ijn te veel eilandjes' 'Er 1 4 Zaterdag 4 oktober 2008 PZC Oog voor dc •yr=r ----- patiënt II Nederlanders waanden zich veilig in ziekenhuizen, maar dat blinde vertrouwen is door een reeks incidenten flink aan erosie onderhevig. Toch bezweren kenners: we zijn op de goede weg. door Joost de Poel en Joep Trommelen Er gaat bijna geen week voorbij zon der onheilspellen de berichten over onverantwoorde ri sico's die zijn geno men met het leven van ziekenhuispa tiënten. Maar juist die aanhouden de reeks incidenten is volgens de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) het overtuigende be wijs dat hospitalen zich 'midden in een cultuuromslag bevinden'. Er valt nog een wereld te winnen en het verbeteren van veiligheid gaat te traag, maar de weg naar ver beteringen is onmiskenbaar inge zet, zegt hoofdinspecteur Schelle- kens. „Het is mijn overtuiging dat er niet méér incidenten plaatsvin den. Er komt meer aan de opper vlakte omdat men nadrukkelijker met veiligheid bezig is. De sector is goedwillend." Herre Kingma, voorzitter van de Raad van Bestuur van de zieken- huisgroep Medisch Spectrum T\vente: „Maar het mag allemaal best wat sneller." Hij verwacht veel van de techniek en schat dat als de ziekenhuizen 10 procent van de oudere apparatuur zouden vervangen, ze een stuk vei liger zouden worden. „Ik zeg niet dat die apparaten onveilig zijn, maar nieuwe techniek betekent nu eenmaal meestal grotere veilig heid. Dat zou wel betekenen dat je van de 5 miljard euro aan appara tuur in de ziekenhuizen minstens voor een half miljard moet vervan gen." Het gaat volgens hem om wat je een 'aanvaardbaar risico' noemt. „Dit vereist veel bestuurlij ke wijsheid, want de financiën staan in de ziekenhuizen onder druk. Er zijn natuurlijk meer ver langlijstjes. Maar we moeten wel voor ogen houden dat veiligheid, efficiency en betere zorg vaak hand in hand gaan. Een investe ring is meestal een investering in deze drie dingen tegelijk." Essentieel in de cultuuromslag die de IGZ ziet, is het landelijk Veilig heidsprogramma 'Voorkom scha de, werk veilig in de Nederlandse ziekenhuizen', dat ruim een jaar te rug het licht zag. Binnen vijfjaar moet het aantal vermijdbare inci denten zijn gehalveerd, net als het aantal doden, zo'n 1.735 per jaar. Vanaf deze maand onderzoekt de IGZ of ziekenhuizen op schema liggen. Zo niet, dan wordt drang en later dwang niet geschuwd. Schellekens: „Alleen dat plan maakt al dat veel meer mensen in de sector een risicobril hebben op gezet. Het besef groeit wat er mis kan gaan." Schellekens juicht het toe dat calamiteiten in de pers worden uit gemeten. „Vervelend voor het zie kenhuis, maar Raden van Bestuur schrikken zich een hoedje." Want op dat niveau valt volgens hem veel winst te behalen. „De verschillen tussen besturen baren ons zorgen. Veiligheid moet op de werkvloer worden doorgevoerd. Maar er moet wel 'teruggerappor- teerd' worden aan het bestuur. We zien nog te veel raden die daar he lemaal niet om vragen en de werk vloer aan zijn lot overlaten." Voordat een piloot zijn toe stel op laat stijgen, door loopt hij iedere keer de zelfde checklist. „Totdat alle knopjes goed staan en lampjes groen zijn. Zo zouden ziekenhui zen ook moeten werken," zegt Herre Kingma. Als Inspecteur-Ge neraal Gezondheidszorg (van 2000 tot en met 2006) zette hij de veiligheid van patiënten hoog op zijn agenda. De ziekenhuizen doen hun best, zegt ook Lisette Schoonhoven van IQ_Healthcare, een onderzoeks- en onderwijsinsituut verbonden aan het Radboudziekenhuis in Nijme gen. „Vroeger keek men naar wie die foute zak bloed had opgehan gen. Nu gaat het om de hele zie kenhuisorganisatie. Waar is het fout gegaan? Hoe kunnen we de organisatie zó verbeteren dat het niet meer gebeurt?" Incidenten verdwijnen minder in de doofpot, stelt ze. „Als je naar buiten treedt, kunnen ook ande ren ervan leren. De vuile was komt ooit toch buiten te hangen. Dan kun je als ziekenhuis beter de regie zelf in handen houden." Uit eerder Amerikaans onderzoek bleek dat slechts 2 procent van de fouten wordt gemeld. Hub Wol- lersheim, onderwijscoördinator van ICTHealthcare, weet zeker dat het inmiddels een stuk beter gaat. In sommige ziekenhuizen is het aantal meldingen door eigen perso neel al vertienvoudigd. Wollersheim: „De samenleving be taalt jaarlijks 167 miljoen aan 'her- stelkosten' na medische fouten. Na een incident liggen mensen zo'n twee dagen langer in een zieken huis. Maar sommigen belanden ook in de WAO. Er is dus heel veel te verdienen." Ondanks het toegeno men veiligheidsbesef in ziekenhuizen neemt volgens veiligheidsdes kundige Bas de Mol het aantal be dreigingen voor ziekenhuizen toe. De hoogleraar biomedische tech nologie en hartchirurg pleit voor passende schaalvergroting. „Veel ziekenhuizen zijn in een fase beland van oude gebouwen. Ter wijl er veel geld wordt uitgegeven aan managers, verpietert de infra structuur. De politiek speelt hier bij ook een rol. Als je als overheid overal ziekenhuizen open wilt houden, gaat dat op termijn ook ten koste van de gebouwen. Ver snippering van activiteiten maakt het onveiliger. Minister Klink zegt dat marktwerking goed is, want je moet meer rekening houden met je klanten, maar je moet die zorg dan wel goed 'inkleden'. Daarom: passende schaalvergroting. Ik ga niet uit van ambities van provin cies of bestuurders, maar ik ga uit van de beste zorg. Het is beter voor de kwaliteit, de financiën én de veiligheid om kostbare kennis en apparatuur meer te concentre ren. Er zijn nu te veel eilandjes. Als er pakweg 35 dottercentra zijn, is dat leuk voor de cardiologen, maar dan zijn we toch echt de weg kwijt. De patiënt wordt voor de gek gehouden door te beweren dat je overal voor alles terecht moet kunnen. Waarom is dat nodig?" Volgens De Mol is er veel goedwil lendheid in de zorg. „Ziekenhui zen worden geconfronteerd met een hele lijst extra eisen en dus uit dagingen. Extra controle met trans parante criteria is een goede stap. Veel ziekenhuizen weten wel wan neer er iets mis is, maar doen daar nog te weinig mee. En als het mis gaat, wijzen velen naar al die ma- nagementlagen die zijn ontstaan. Bestuurders zijn verantwoordelijk, maar ik wil verder gaan. Veel spe cialisten en andere artsen laten zich inhuren. Dan ontbreekt soms het commitment met een zieken huis en mogelijk ook de reden om te klagen als er iets niet in orde is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14