Meningen Br Zeeuwse rekenaars gezocht Staartdeling kweekt meer begrip Met de winter komen de extra bijlagen weer PZC Zaterdag 4 oktober 2008 I 1 3 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-maii: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN De staartdeling komt nooit meer terug, werd twee jaar geleden nog beweerd. 'Hoogstens als intellec tuele oefening'. Er kon beter nog meer worden geïnvesteerd in me thodes die misschien niet hele maal voor iedereen tot foutloze op lossingen leiden, maar die wel het inzicht in rekenen vergroten. De uitkomst mag een beetje goed zijn, de weg er naartoe moet duide lijk en correct zijn. lammer van die heerlijke staartdeling, dacht ik toen, die methode snapte iedereen toch zo goed. En dan klinkt deze week ineens een ander geluid. Geef de scholie ren die zwak zijn in rekenen de staartdeling terug. Uit het jongste onderzoek van de onderwijsin spectie blijkt dat een op de vier ba sisschoolkinderen slecht rekent. Geef iedereen de staartdeling te rug als het geschikte rekentrucje dat altijd opgaat. Ik ben blij dat ik van de staartde linggeneratie ben, van vóór het rea listisch rekenen, van vóór de 'hap- methode' (geschat wordt hoeveel keer een getal in een groter getal past) of het algemeen schattend le ren. Dat schatten handig is om snel de berekening van het reken machientje te controleren, is van zelfsprekend, maar het is toch han dig als er in elk geval een gemakke lijke methode is die de exacte op lossing geeft. Ik cijferde met de staartdeling tot ver achter de komma en als ik even de weg kwijt was, werd ik door mijn ouders geholpen. We begrepen elkaar. Ouders worden nu berispt als ze hun kinderen helpen met reke nen. Want kinderen moeten al tal van strategieën ontwikkelen en daar passen geen klassiekers bij als de staartdeling of de regel dat bij 'delen door een breuk er vermenig vuldigd moet worden met het om gekeerde van die breuk'. Ouders en kinderen begrijpen el kaar niet meer. En nu? Nu wordt er 1,8 miljoen euro beschikbaar ge steld voor een onderzoek naar ver betertrajecten van het onderwijs. Dat is de harde realiteit, die toch een beetje moeilijk te volgen is. Ranglijst rekenwonders wordt bijgehouden op de website van de PZC. Met wervende tekst wordt in kranten en op scholen het Groot Zwolsch Bartjens reken- dictee aangeprezen: 'Reken maar, dat de echte rekenmeester op staat!' De rekenaars dingen mee naar een finaleplaats op vrijdag 21 november op de Hogeschool Win- desheim in Zwolle. De aftrap van het rekendictee is op 10 oktober. Zeeuwse lezers kunnen via de site van de PZC (www.pzc.nl) mee doen. Daarop staan binnenkort de opgaven vermeld, maar ook de spelregels en voorwaarden. Naast de PZC ondersteunen ook dertien andere kranten van de Ge associeerde Pers Diensten het dic tee. Samen hebben de kranten ruim anderhalf miljoen abonnees. Je moet een rekenwonder zijn om het dictee te winnen. Het is niet voor niets genoemd naar de reken meester en wiskundige Willem Bartjens die in de zestiende eeuw leefde. Nog steeds wordt Bartjens aangehaald als het op rekenen aan komt. De uitdrukking 'volgens Bar tjens' betekent in elk geval dat er correct en nauwkeurig gerekend moet worden. Bij het Groot Zwolsch Bartjens re kendictee moet goed en snel gere kend worden. Finalisten moeten over rekeninzicht beschikken. Vo rig jaar bijvoorbeeld werd een vraag gesteld over het Sonja Bak- ker-dieet. De finalisten moesten binnen 1 minuut het antwoord no teren: 'Paul de Leeuw en Ray mond van Barneveld doen het Sonja Bakker-dieet. Paul heeft elke zesde dag een SAS-dag Schijt-Aan-Sonja-dag). Raymond heeft elke veertiende dag een SAS-dag. Vandaag hebben ze alle bei een SAS-dag. Over hoeveel da gen zullen ze weer gezamenlijk een SAS-dag hebben?' Met een knipoog naar de actuali teit werden ook Paris Hilton en Ni cole Richie bij het dictee betrok ken. 'Paris en Nicole zitten samen in een cel. Paris kan met haar na- Groot Zwolsch Bartjens rekendictee begint volgende week vrijdag gelvijltje in vijftien dagen een tra lie doorzagen. Nicole kan het in tien dagen. Als Paris en Nicole ge zamenlijk een tralie proberen door te zagen, hoeveel dagen zijn ze dan bezig?' De finale staat onder leiding van Marjolein Kool, Jan Terlouw is ju ryvoorzitter. Kool is de spil van het dictee. Zij bedenkt de som men, doet de presentatie en is zo wel neerlandica als wiskundige. Zij heeft eens samen met drs. P een bundel 'Wis- en natuurlyriek' geschreven. Op de site van Bar tjens (www.bartjens.net) prijkt daarvan een leuk voorbeeld: Uitgerekend 'Tijd is geld', zo sprak de ober, en dat was voor ons een strop, want hij telde toen de datum vlotjes bij de nota op. Lezers van de PZC kunnen via www.pzc.nl van 10 oktober tot 10 november meedoen aan het Groot Bartjens Rekedictee. Wie wordt de beste rekenaar van Nederland? Het gaat om 'koopmansrekenen'. Dat vergt inzicht en snelheid. De beste vijf Zeeuwse deelnemers gaan door naar de finale, die vrijdag 21 novem ber om 19.30 uur wordt gehouden. De PZC is weliswaar een dagblad, maar er wordt niet alleen naar de volgende dag of week gekeken. Dagelijks worden er rond de vijftig pagina's gemaakt, maar dagelijks wordt er ook overlegd over bijlagen die pas over enkele maanden zullen verschijnen. Deze week bijvoorbeeld werd in het redactieoverleg al gesproken over de invulling van de kerstbijlage. Het kerstthema De Verlossing moet handen en voeten krijgen. De komende weken worden bij dat thema de onderwerpen gezocht en de manier bedacht waarop de kerstbijlage gepresenteerd zal worden. Ook de onderwijsbijlage is in voorbereiding. Net als andere jaren zal er een Zeeuwse terug blik op het jaar 2008 worden gemaakt. December is de leesmaand bij uitstek met dit jaar een extra forse bijlage met het thema De Toe komst. Daarin wordt jaren vooruit gekeken en geprobeerd een toe komstbeeld te schetsen. Een aantal vragen is al genoteerd: Hebben we over vijftig jaar nog droge voeten? Bestaat de hypotheek nog wel over enkele decennia? Staat het huis van de toekomst op palen? Zijn er nog vaste banen of is iedereen een uitzendkracht? Hoe ziet het mobieltje van de toekomst eruit en op welke brandstof rijdt een auto, als de auto nog wel een belangrijk vervoermiddel is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13