Atoompact VS en India valt slecht I BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm 3 In prijs verlaagd! Ontdek Rome, Florence en de romantische stad Venetië al vanaf slechts 599! Maar let op, er zijn slechts 2 vertrekdata! 8 dgn ROME, FLORENCE VENETIË We bezoeken in Rome o.a. het Colosseum en het Vaticaan. Via Assisi en Perugia bereiken we de kunststad Florence met indrukwekkende sporen uit zowel de middeleeuwen als de Renais- sance. In de unieke waterstad Venetië worden we overweldigd door de pracht en praal van het San Marcoplein en het Dogenpaleis. En wat dacht u van een bezoek aan Pisa? INCLUSIEF: vliegreis Rotterdam-Rome v.v., vlieg- en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, verblijf in toeristenklasse hotels, 7 x ontbijt, Nederlandssprekende reisleiding, excursieprogramma. Oktober 21-28 €599 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. Zie www.kras.nl/35018 waarom zou je verder zoeken Combineer nu tegen de absolute bodemprijs vanaf slechts 599 de veelzijdige Italiaanse natuur en cultuur in combinatie met de bruisen de wereldstad Rome! 8 dgn TOSCANE, UMBRIË ROME Vanuit het 3-sterren Hotel Loriana aan het Meer van Bolsena ontdekken we eerst de bruisende hoofdstad Rome.. Vervolgens staat het bijzondere Siena op het programma, met het mooiste plein van Italië! Ook bezoeken we de oude vestingstad Orvieto, het antieke Tarquinia, en nemen we een kijkje in het hooggelegen Perugia. INCLUSIEF: vliegreis Rotterdam-Rome v.v., viieg- en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, verblijf in goede hotels, 7 x ontbijt, 6 x diner, Nederlandssprekende reisleiding, excursieprogramma. Oktober 14-21 599 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. Zie www.kras.nl/35019 PZC Vrijdag 3 oktober 2008 I 9 De VS gaan India nucleaire technologie en brandstof leveren. India heeft stiekem een kernwapenprogramma. Washington vindt dat echter, anders dan in Noord-Korea of Iran, geen probleem. door Carel Coseling Het kostte de Indiase premier Manmo- man Singh afgelo pen zomer bijna zijn politieke kop: een ak koord met de Verenigde Staten over de levering van nucleaire brandstof en -technologie en kern reactoren. De communistische partij in In dia, coalitiegenoot van Singh, wil de niet dat er naar het pijpen van Washington werd gedanst. Singh overleefde de stemming in het par lement alleen dankzij de steun van een regionale socialistische partij. Nu ook het Amerikaanse congres met het akkoord heeft in gestemd zal minister Condoleezza Rice van Buitenlandse Zaken de overeenkomst vandaag in New Delhi feestelijk komen tekenen. Washington heft met het akkoord een dertig jaar oud nucleair embar go jegens India op. Dat werd inge steld nadat het Aziatische land me dio jaren zeventig zijn eerste atoomwapen testte. Inmiddels be zit India naar schatting honderd atoombommen. Het heeft een om vangrijk geheim militair nucleair programma. Voor het maken van stroom ge bruikt het land zeventien kleine kernreactoren waarvan de oudste uit 1969 stamt. De reactoren wek ken tezamen 4100 megawatt stroom op, acht keer de kernreac tor Borssele. Singh ziet het ak koord als een nieuwe stap om de welvaart van de inmiddels bijna 1,2 miljard Indiërs in de toekomst te verzekeren. Om hun energiebe hoefte te dekken wil de Indiase premier over tien jaar minstens twintigduizend megawatt stroom met kernenergie opwekken. De Verenigde Staten vonden het akkoord zo belangrijk dat zij er mee instemden dat India het non-proliferatieverdrag niet te kent. India mag ook zijn militaire nucleaire programma geheim hou den, inspecteurs van het Interna tionaal atoomagentschap IAEA krijgen alleen toegang tot civiele nucleaire installaties. Het feit dat New Delhi goed be vriend is met de machthebbers in Peking en Moskou heeft het be sluit van Washington zeker beïn vloed. India is bovendien een groeimarkt. De economie ontwik kelt zich razendsnel en dat vraagt enorme hoeveelheden energie. Nu koopt India overal ter wereld olie en gas om die behoefte te dekken. Dat drijft niet alleen de prijs op, het maakt de beschikbaarheid voor anderen, waaronder de Vere nigde Staten, kleiner. De overeenkomst met India heeft Washington wel in een lastig par ket gebracht. Pakistan, erfvijand en tevens buurland van India, heeft zich al gemeld voor een soortgelijke overeenkomst met de Verenigde Staten. Ook Pakistan heeft het non-proliferatieverdrag (dat verspreiding van kernwapens moet tegengaan) niet getekend. Het land bezit eveneens een ge heim militair atoomprogramma en heeft atoomwapens. Pakistan heeft maar twee kleine kernreacto ren. Pakistan staat te boek als bondge noot van de Verenigde Staten in de strijd tegen het internationaal terrorisme. Het is echter ook het vaderland van Abdul Qadeer Een akkoord met de VS over de levering van nucleaire brandstof en -technologie en kernreactoren kostte de India se premier Manmohan Singh afgelopen zomer bijna de politieke kop. foto CPD Kahn, die mede dankzij spionage in Nederland, de Pakistaanse atoomindustrie opzette. Kahn le verde zijn kennis bovendien aan Noord-Korea, Iran en Libië. Sinds 2004 staat Kahn, door zware Amerikaanse druk, onder huis arrest. Maar uitlevering van de atoomgeleerde aan het .Westen wijst Islamabad af, net als verhoor door westerse inlichtingendien sten. Libië heeft zijn atoomprogramma inmiddels afgezworen, en is door Washington in de armen gesloten. Met Noord-Korea en Iran ligt dat anders. De Verenigde Staten doen er alles aan beide landen ervan te weerhouden een eigen atoompro gramma te ontwikkelen en in stand te houden, civiel of militair. Wat India wel wordt toegestaan, onthoudt Washington anderen. Het is precies dit gemarchandeer dat de Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad steeds weer aan de kaak stelt in zijn ver weer tegen Amerikaanse voorstel len om sancties tegen Iran af te kondigen omdat het land de nucle aire activiteiten niet wil staken. Oud IAEA-topman Hans Blix heeft het Westen er regelmatig van beticht het non-proliferatiever drag met voeten te treden. Politie ke en economische overwegingen winnen het van de handhaving van het verdrag. Het akkoord tus sen de Verenigde Staten en India is daar een nieuw voorbeeld van. Overigens heeft ook Frankrijk zich bij India gemeld. Het land wil Singh ook wel kernreactoren gaan leveren. Daartoe tekenden beide landen deze week een verdrag. of ga naar de dichtstbijzijnde Va k a nti ewi nkel van Ij -reizen of Arke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9