Maak van studiekeuze geen ver-van-je-bed-show tir Tips co valkuile itÉr r De Studie Beurs Wil je chirurg worden, instellingskok, leraar of schoonheidsspecialiste? Begin op tijd na te denken over je toekomst Dat kan niet vroeg genoeg. Haastige spoed is een valkuil waarin velen vallen. Neem de tijd om uit te zoeken wat opleidingen inhouden. Staar je niet blind op één opleiding, maar oriënteer je breed. Ga daarna schrappen en kiezen. Haal niet alles uit folders of van internet en baseer je niet op één gesprek met een decaan. Snuffel aan je mogelijke toekomst, door een korte beroepsoriënterende stage of vrijwilligerswerk, of door te praten met beroepsbeoefenaren en studenten. Blijf niet hangen in studies en beroepen die worden uitgeoefend in je naaste omgeving: 'mijn hele familie zit in het onderwijs'. Misschien ben jij helemaal niet uit het juiste hout gesneden om voor de klas te staan en zijn er bezigheden die je véél leuker vindt. Heb je een brede belangstelling en vind je de meeste vakken interessant? Dan zit je goed met algemene studies, zoals rechten. Je kunt met zo'n studie meerdere kanten op. Maar ga niet voor 'breed' en 'algemeen' om de échte keuze voor je uit te schuiven. Havo is niet per se het voorportaal van hbo, en vwo niet altijd van de universiteit. Misschien kom je als vwo-er beter tot je recht op het hbo. Je er altijd nog een universitaire studie aan vast knopen. Voor (v)mbo-ers geldt: ook met deze achtergrond kun je 'hogerop' komen. Zonder dat je eindeloos achter de boeken moet kruipen. door Yvonne Jansen Wil je weten wat er te koop is in de wereld studie, beroep en opleiding? Je kunt daar achter komen als je tussen 8 en 11 oktober een bezoek brengt aan de Studie Beurs in Utrecht. Daar presenteren ROCs, hogescholen en universiteiten hun opleidingen. Op de beurs zijn ook bedrijven en organisaties zoais de Koninklijke Landmacht en de Politie aanwezig, om te laten zien welke mogelijkheden zij bieden voor leren/werken. In de stands staan voorlichters en studenten om vragen te beantwoorden. Opleidingen van hetzelfde niveau staan bij elkaar. Op zaterdag 11 oktober mogen je ouders mee. buitenland willen, is er een aparte vloer. Instellingen uit meer dan twintig landen informeren over hun aanbod, taal cursussen en uitwisselingsprogramma's. Om niet te Verzuipen' in het aanbod is het handig als je van tevoren een idee hebt in welke opleidingen je geïnteresseerd bent. Anders is de beurs, in de woorden van de Nijmeegse schooldecaan Huub Kuijpers niet meer dan 'een soort Huishoudbeurs waar je hier een gummetje krijgt en daar iFHAKEN berucht op het vm- bo, de laatste jaren gaat het beter, zeggen de deca nen Ellen Wielink en Carlo Giugie van de Keur- kamp in Deventer. Daar wordt vmbo gegeven voor basisberoepsgerichte leerlingen, de meest praktijkge richte leerweg. Hierna stromen leerlingen meestal door naar mbo-opleidingen op niveau 2 of hoger. de bovenbouw van het voort gezet onderwijs hebben geen idee welke vervolgstu die ze willen. Of ze hebben een vaag toekomstbeeld: 'iets' met mensen, 'iets' met dieren. Decaan Huub Kuijpers van het Canisius College in Nijmegen (havo/vwo): „Leerlingen die niet weten wat ze willen, hebben vaak te weinig tijd gestopt in het verleden. Op het vwo moet je in het vierde jaar beginnen na te denken over je toekomst, in de havo moet je het dan eigenlijk al zo'n beetje weten. Die oriëntatie, daar moet je elke dag mee bezig zijn. Praat erover, aan tafel of tijdens de vakantie. Spreek met beroepsbeoefenaren, loop een een dagje mee met een student of in een bedrijf. Heb lef, vraag je eerlijk af waar je hart ligt. En vergeet het verstand niet. Realiseer je: ik ben echt voor mezelf bezig, niet omdat het moet. Als je er niet uit komt, doe dan als of je zes cadeautjes voor je hebt liggen. Daarvan mag je er drie uitkiezen, de rest schuifje weg. Het eerste pakje leg je nog gemakkelijk opzij. Over de tweede moet je al een beetje nadenken. Bij nummer drie wordt het lastiger. Daarna wordt het echt afwe gen." Leerlingen die precies denken te weten welke kant ze op willen, doen er volgens Kuijpers toch verstan dig aan zich wat breder te oriënteren. „Zeker bij een studie waarvoor je moet loten. Maar je kunt ook een verkeerd beeld hebben van een vervolgoplei ding. Soms zijn studies saaier dan het beroep waar toe ze opleiden, met veel theorie en leerwerk." Vmbo-leerlingen slaan tussen hun twaalfde en veer tiende al de weg in voor een richting én een beroep sopleiding. Zij zijn vaak geen uitgesproken studiebol- len, maar echte doeners; sommigen zouden liefst meteen aan het werk gaan. Op het vmbo wordt ge hamerd op het halen van ëen startkwalificatie op mbo niveau, met daarna een vervolgstudie. Volgens Giugie hebben zij veel begeleiding nodig om tot de juiste studiekeuze te komen. Dat gebeurt door hen bijna dagelijks te laten praten met een mentor en af en toe ook met de decanen. Met wat ze geleerd hebben in de onderbouw (leer jaar 1 en 2) maken de leerlingen hun uiteindelijke keuze voor een onderwijsrichting (sector) in de bo venbouw (leerjaar 3 en 4). Op de Keurkamp zijn dat Technologie en Commercie (Techniek Breed en Handel en Administratie) óf Dienstverlening en Commercie (Zorg en Welzijn Breed, Horeca en Han del). Ellen Wielink: „Als je de keus hebt gemaakt voor een van beide sectoren zit je al in de richting, maar dan is het nog heel breed. Hoe kom je er ach ter wat je graag wilt doen? Stel jezelf veel vragen. Be gin je met je af te vragen wat je graag acht uur per dag zou willen doen. Werk je graag alleen of liever in een team?" Op de praktische kanten van hun latere vak worden de leerlingen ook gewezen. Giugie: „Wil je bijvoor beeld de horeca in, houd er dan rekening mee dat je veel moet staan en dat je moeten werken als ieder een vrij is." Het belangrijkste advies, aldus Wielink en Giugie: „Denk niet te snel dat je iets niet kunt. Als je achter je keuze staat, kom je een heel eind." De door- stroomvoorwaarden tussen vmbo en mbo zijn vol gens de decanen flexibel genoeg om te switchen: met een extra jaar of een paar vakken erbij kan ie mand vanaf het vmbo nog veel kanten op. „Dus hoe wel het fijn is als je meteen goed zit, is er geen man overboord als je moet veranderen." www.roc.nl, www.studereninleiden.nl, www.han.nl www.wageningenuniversiteit.nl, www.ru.nl, www.studiekeuzel23.nl, www.schoolweb.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97