s ord meeloper of proef student Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Al op zijn vierde antwoordde Jan van Loozenoord op de vraag wat hij later wilde worden: 'piloot'. Maar het liep in eerste instantie anders. „Met mijn Havodiploma op zak probeerde op mijn zeventiende bij de luchtmacht te komen, maar werd helaas afgewezen." Zijn ouders hadden op dat moment niet de financiën om een par ticuliere vliegopleiding te bekostigen. Jan ging Bouwkunde studeren op de HTS. Toen hij, in middels werkzaam als bouwkundige, wel de fi nanciële middelen had, greep hij op zijn dertig ste zijn kans en ging een particuliere vliegoplei ding doen in Amerika. Nu is hij werkzaam als piloot voor de Ierse vliegmaatschappij Ryanair en vliegt door heel Europa. Wie piloot wil wor den moet, goed bij zichzelf ter rade gaan met de vraag of hij dat echt wil en er geschikt voor is. Jan: „Het moet een passie zijn. Begin er an ders niet aan. Haak je af, dan loop je een enorm financieel risico. Piloot worden vergt een investering van zo'n 120.000 euro. Hier mee kon ik mijn Commercial Pilot License (CPL) halen. Tegenwoordig heet dat JAR-FCL (Joint Aviation Regulations Flight Crew Licen se) .Dat is het algemene brevet, waarmee je wereldwijd mag vliegen. Daarnaast moet je dan nog een Typerating doen: een training voor een bepaald type vliegtuig, bijvoorbeeld een Airbus 320 of een Boeing 747. Dat kost een investering tussen de 30 en vijftigduizend euro." Piloten volgen een 'taai' theoretisch gedeelte en een deel praktijkopleiding. „Dat laatste is natuurlijk geweldig voor aankomend vliegers", aldus Jan. Hij heeft geen moment spijt gehad van zijn keuze. „Het is een prachtig beroep. Ik werk met veel plezier en verveel mee geen minuut. Heb ik even de niets te doen tijdens een vlucht, dan kijk ik naar buiten en zit volop te genieten. De atlas ligt onder je." 1. Schrijf 10 dagen lang iedere avond 5 onderwerpen op die jij interessant vindt. Na 10 dagen heb je een lijst met 50 onderwerpen. 2. Geef de onderwerpen een rapportcijfer tussen 1 en 10. Je mag elk cijfer maar 5 keer gebruiken. 3. Schrijf de onderwerpen die je een 10 hebt gegeven over op een '10'-onderwerpenlijst. 4. Schrijf achter de onderwerpen een trefwoord, beroep eri omschrijving met 'iets met' zoals je die in het Studie Keuze Programma kunt vinden. Bovenstaand 'huiswerk' is afkomstig van Schoolweb.nl. De studiekeuze-opdrachten op deze site zijn een handig hulpmiddel bij het in kaart brengen van je latere beroep en de weg er naar toe. De opdrachten geven inzicht in je kwaliteiten, vaardigheden en voorkeuren. Er zijn aparte opdrachten voor vmbo'ers en havisten/vwo'ers. Prima als voorbereiding op het gesprek met je decaan, of om na dat gesprek je interesses en capaciteiten nog eens op een rij te krijgen. De opdrachten helpen je bovendien om de informatie die je hebt verzameld te selecteren, om te voorkomen dat je door de bomen het bos niet meer ziet. websites van verschillende c|en en je helpen bij studiekeuze. je kunt er zoeken öp profiel, op interesse, of op deeltijdmogelijkheid. Of filmpjes en clips kijken, waarin een indruk wordt gegeven van beroepen en bedrijven. Ook wordt er vaak wat verteld over de stad waar je studeert en het studentenleven. In sommige gevallen zijn er 'meeioopdagen'. Een student neemt je dan oaar hoede tijdens colleges of lessen en bij andere activiteiten. Je kunt ook mailen, waarna studenten je vragen beantwoorden. In Leiden mag je anderhalve maand lang online gratis 'proefstuderen' {aansluitingsmodule, aanmelden voor 20 oktober). Je krijgt een werkboek en als het goed is wordt snel duidelijk of een studie wat voor je is. Komt dat uit, dan levert het nog wat op ook. Ais je de aansluitingsmodule tot een goed einde brengt, krijg je een certificaat met vermelding van het aantal bc ren. Reken erop dat proefstuderen je weke;: ie a vier uur kost. Naam: Jan van Loozenoord Leeftijd: 47 Vooropleiding: Havo Vervolgopleiding: particuliere vliegopleiding Werk: piloot bij Ryanair Verdiensten van een piloot: tussen de 1500 (begin carrière) en ,10.000 (eind) per maand. Onmisbare eigenschappen: passie, doorzet tingsvermogen, teamplayer, flexibiliteit Nadelen beroep: hoger investering, instabiele markt, onregelmatige roosters, altijd studeren, vaak ver weg van huis en haard. Voordelen: Werken in een zeer uitdagende om geving, werken met geavanceerde moderne ap paratuur, gevoel van vrijheid. 6 3 OKTOBER 2008 Eliev\ KfelVfc. «v ^Lo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96