Israël dweilt met de kraan open STIPPEN ACTIE! Republikeinen willen goedkoper financieel reddingsplan in VS Britse hoogste politiebaas weg Zuid-Afrika: beter hiv-beleid FIETSEN EN FITNESSAPPARATEN 15% 15% 15% 15% Wrakstukken gevonden van toestel Fossett Aanslag op politicus Pakistan pzc Vrijdag 3 oktober 2008 7 Landend vliegtuig krijgt extra beveiliging, maar luchthaven is een chaos. tel aviv - Verkeersvliegers met be stemming het vliegveld Ben Gu- rion moeten zich voortaan met een smartcard en een persoonlijke pincode identificeren voor ze toe stemming krijgen om te landen. Is raël hoopt zo aanvallen met bur gertoestellen te voorkomen. De identificatie moet zijn afge rond op ongeveer 300 kilometer af stand van het vliegveld. Dat geeft de Israëlische luchtmacht twintig minuten om in te grijpen als ze een aanval vermoedt. Na de aansla gen van 11 september 2001 in de VS rees de vraag hoe te voorko men dat terroristen een vliegtuig gebruiken als vernietigingswapen. Israël stelde al snel een hermetisch gesloten cockpitdeur verplicht. Bo vendien moesten vliegers bij het inzetten van de landing voortaan ook via de boordradio een code doorgeven, waaruit zou blijken dat ze niet gekaapt waren. Maar dat was niet genoeg. Na ja ren studie kwam het Israëlische de fensiebedrijf Elbit met het 'Securi ty Code System' (SCS). Daarbij steekt de vlieger een persoonlijke smartcard in een soort pincodeau- 1^ Piloten op weg naar de luchtha- ven Ben Gurion moeten met het oog op terreurgevaar een pinco de geven eer zij landen. De lucht haven zelf is echter erg onveilig. tomaat en toetst een cijfercombina tie in. Een apparaat op het vlieg veld ontvangt de code en leidt daar uit af dat de vlieger in kwes tie zelf het toestel bestuurt. Volgens sommige berichten is er ook stemidentificatie bij betrok ken, maar hoe het precies werkt is het geheim van Elbit. Vandaar dat er geen afdoend antwoord valt te geven op vragen als: wat gebeurt er als kapers pas toeslaan als de co de al is doorgespeeld? De kans dat een vliegtuig gekaapt wordt is overigens veel kleiner dan de kans op een ordinaire lucht- ramp. De situatie rond Ben Gu rion is berucht. De Amerikaanse rijksluchtvaartdienst heeft al ge dreigd met maatregelen tegen Is raëlische luchtvaartmaatschappij en als de toestand niet beter wordt. Een Israëlische commissie, ingesteld na een bijna-botsing tus sen toestellen van El Al en Iberia in januari 2007, was eerder al tot schrikbarende conclusies geko men. De verkeerstoren op vlieg veld Ben Gurion biedt onvoldoen de uitzicht en er staan geen came ra's bij de startbanen, niet alle ver keersleiders zijn op hun taak bere kend en het hoofd van de verkeersleiding omschrijft de aan wezige apparatuur als 'middel eeuws'. Het Israëlische luchtruim is over vol, ook al door intensief militair verkeer, en de communicatie tus sen verkeerstorenen cockpitbe manningen wordt ernstig gestoord door radiopiraten. LONDEN - Het hoofd van Scotland Yard, het politiekorps van Groot-Londen, stapt op. Politie chef Sir Ian Blair liet weten dat hij zijn functie neerlegt omdat hij niet de volledige steun geniet van burgemeester Boris Johnson. Blair was korpsleider sinds februari 2005. Hij leidde de politiemacht tij dens het onderzoek naar de bom aanslagen in 2005 in Londen. kaapstad - De nieuwe minister van Volksgezondheid in Zuid-Afri- ka heeft gisteren beterschap be loofd in de strijd tegen aids. „Je hoeft geen gezondheidsexpert te zijn om te begrijpen met welke uitdaging dit land te maken heeft als het gaat om de aidspandemie", zei Barbara Hogan tegen verslagge vers. De ANC-politica is opvolger van Manto Tshabalala-Msimang, die wereldwijd werd bekritiseerd en bespot om haar opvattingen'over aidsbestrijding. Zij opperde het eten van wortels en knoflook als medicijn tegen de gevreesde virus ziekte. Haar vertrek na de val van de rege ring van Thabo Mbeki werd eerder al toegejuicht door aids-activisten. Ongeveer een op de tien Zuid-Afri kanen is besmet met hiv/aids. „Het is ontzettend belangrijk dat diegenen die een behandeling no dig hebben, die ook kunnen krij gen", aldus Hogan. „Ik ga er alles aan doen om de zaken op een juis te manier aan te pakken." PESHAWAR - Vier mensen zijn giste ren omgekomen bij een zelfmoordaan slag bij de woning van politicus Asfan- dyar Wali Khan in het noordwesten van Pakistan. Verscheidene mensen raakten gewond, Khan bleef onge deerd. De politicus behoort tot de Nationale GEHELE MAAND OKTOBER MET RODE STIP 15% KORTING! MET GROENE STIP 20% KORTING! fiets Scfttnm Jeremiasse Awami-partij, die met taliban-gezinde partijen wedijvert om de loyaliteit van etnische Pathanen. foto Arshad Arbab/EPA (niet in combinatie met inruïl/fietsenplan) www.fietsplezier.nl GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, viissingen@fietsplezier.nl 0QB Groep: plan moet niet 700, maar 250 miljard dollar gaan kosten. WASHINGTON - Een groep van 23 Republikeinse leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden wil dat het reddingsplan voor noodlijdende banken aanzienlijk minder zal gaan kosten. Zij willen een amendement indie nen dat de maximale kosten van het plan terug zal brengen van 700 miljard naar 250 miljard dollar. Dat maakte afgevaardigde Steven PM Een groep van 23 Republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wil een aan zienlijk goedkoper reddingsplan voor de banken. LaTourette bekend. Het is onduidelijk of de leiders van het Huis toestemming willen geven voor het indienen van het amendement. Voorzitter Nancy Pelosi gaf eerder al aan dat aanpassingen niet ge wenst zijn omdat de Senaat al met het huidige voorstel heeft inge stemd. De groep Republikeinen wil na de eerste 250 miljard in no vember opnieuw bekijken of er meer geld nodig is. Het Huis van Afgevaardigden stemt naar verwachting vandaag over het reddingsplan, dat slechte beleggingen overneemt van nood lijdende banken. In het Huis zit ten 434 afgevaardigden. Minstens de helft moet instemmen, wil het plan de goedkeuring krijgen van het Huis van Afgevaardigden. Kosovo-Serviërs keren zich tegen EU-missie MITROVICA - Duizenden Serviërs zijn gisteren in Mitrovica en ande re steden van Kosovo de straat op gegaan uit protest tegen Eulex. Die EU-missie onder leiding van de Nederlandse diplomaat Pieter Feith moet van Brussel toezien op de in februari eenzijdig uitgeroe pen onafhankelijkheid van Kos ovo. Servië en Rusland erkennen Eulex niet bij gebrek aan een dui delijk VN-mandaat. Politie Peking moet weer op de fiets PEKING - Een op de drie politie mensen in Peking moet afstand doen van zijn motorvoertuig. Uit milieuoverwegingen moeten agen ten weer op de fiets patrouilleren. Voor de patrouilles zijn 1600 fiet sen aangeschaft. Daaronder is ook een aantal elektrische rijwielen. Verder worden de 300.000 meest vervuilende voertuigen vanaf deze week uit Peking geweerd. Recordvangst van nep-pillen in Brussel BRUSSEL - De douane op het vlieg veld van Brussel heeft een partij van 2,1 miljoen nep-pillen ont dekt. De nagemaakte medicijnen, die uit India kwamen, waren be stemd voor Togo in West-Afrika. Het is de grootste inbeslagname ooit in Europa. De pillen zaten in medicijnstrips verstopt in grote ba len. Het gaat om nagemaakte pijn stillers van het merk Tramal en om onechte antimalariatabletten. Twintig Tanzaniaanse kinderen doodgedrukt ARUSHA - In een danszaal in Tanza nia zijn minstens twintig kinderen omgekomen toen ze in de verdruk king kwamen. Vijftig kinderen raakten gewond. Het ongeluk ge beurde in de centraal gelegen stad Tabora. In de zaal waren meer dan twee keer zoveel kinderen als was toegestaan. Ze waren tussen de 5 en 13 jaar en waren in de danszaal om het Suikerfeest te vieren. atlanta - De politie heeft gisteren in de Sierra Nevada in de Ameri kaanse staat Californië wrakstuk ken gevonden van het vliegtuig van de vermiste avonturier en mul timiljonair Steve Fossett. Volgens de politie is het vliegtuig zo ver woest, dat Fossett de crash niet kan hebben overleefd, in het toestel zijn tot nu toe echter geen menselijke resten aangetrof fen. Wel vonden wandelaars nabij de plaats van het ongeval een shirt, geld en een vliegidentiteits- kaart met Fossetts naam. De poli tie hield eerst een slag om de arm over de identiteit, onder meer om dat op de identiteitskaart geen fo to zat. De politie denkt dat Fossetts vlieg tuig op volle snelheid tegen de berg is gevlogen, maar het duurt mogelijk maanden voordat de oor zaak met zekerheid vastgesteld wordt. |0p zoek naar een I stoere skelter?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7