Vroege echo kan jaarlijks dertig babylevens redden OCCASION Aanklacht hiv-zaak: zware mishandeling OP ZOEK NAAR DE VAN JE DROMEN? waar anders? Sanitairset bestaande uit: wandcloset wit closetzitting wit inbouwreservoir en bedieningsplaat Chirurgen van het Vanderbilt University Medical Center in Nashville voeren een binnenbaarmoederlijke operatie bij een foetus uit aan een open ruggetje. Het opereren van foetussen in de baarmoeder neemt in Nederland toe. foto CPD Verstopte piasbuizen alleen te genezen door operatie in baarmoeder. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Jaarlijks kunnen twin tig tot dertig babylevens worden gered als alle zwangere vrouwen standaard een 'twaalfweken-echo' aangeboden krijgen. De echo, die de kans op het Downsyndroom bepaalt, laat ook verstopte piasbui zen zien. Deze dodelijke aandoe ning is alleen te genezen door de foetus al na veertien weken zwan gerschap in de baarmoeder te ope reren. Dat stelt perinatoloog Jos Offer- mans van het Maastricht Universi tair Medisch Centrum. Nu worden verstopte piasbuizen bijna altijd te laat ontdekt, namelijk pas bij de twintigweken-echo. „In dat sta dium zijn blaas, nieren en longen van de foetus al onherstelbaar be schadigd", zegt Offermans. Hij is een van de twee chirurgen in Ne derland die prenataal (voor de ge boorte) opereren. Alleen zwangere vrouwen ouder dan 36 jaar krijgen de twaalfwe ken-echo, ook wel nekplooime- ting genoemd, standaard aangebo den en vergoed. Offermans vindt dat alle vrouwen de echo moeten krijgen. „Vrouwen onder de 36 jaar, veruit de grootste groep, moe ten de 127,50 euro kostende echo zelf betalen. In de praktijk blijkt maar een kwart van hen daarvoor te kiezen, daardoor missen we bijna alle gevallen van een verstop te piasbuis." Elk jaar sterven daaraan twintig tot dertig kinderen. De termijnbe- palende echo, die zwangere vrou wen wél aangeboden krijgen, wordt meestal te vroeg gedaan om de afwijking al te kunnen zien. In België, waar de afwijking wel vroegtijdig wordt opgespoord, lig gen de sterftecijfers veel lager. In te genstelling tot in Nederland wor- TW1 Twaalfweken-echo's moeten stan- daard aangeboden worden zodat verstopte piasbuizen eerder op gespoord worden. Dit kan jaar lijks dertig levens redden. den alle zwangerschappen daar be geleid door gynaecologen in zie kenhuizen. Het maken van echo's is er gangbaarder, de nekplooime- ting wordt in België door alle ver zekeraars vergoed. Jongetjes met een verstopte pias buis kunnen niet plassen en ma ken geen vruchtwater aan (na twaalf weken neemt de baby de aanmaak van vruchtwater over van de moeder). Nieren, blaas en longen raken daar door zo zwaar beschadigd dat de baby's direct na de geboorte over lijden. De foetale operatie bestaat uit het plaatsen van een slangetje in de blaas, zodat deze leeg kan stromen. Na de geboorte vindt een hersteloperatie plaats. PZC Vrijdag 3 oktober 2008 5 Verdachten in Groningse zaak riskeren celstraf van 21 jaar. groningen - Het Openbaar Minis terie (OM) klaagt de drie verdach ten in de zogenoemde Groningse hiv-zaak aan voor zware mishande- ling. Dat blijkt uit de definitieve tenlas teleggingen die justitie gisteren naar buiten heeft gebracht. De ver dachten staan over anderhalve week terecht. Het OM verdenkt een 49-jarige man uit Scharmer, zijn 48-jarige partner en een 39-jarige kennis uit Groningen ervan sinds mei 2007 meerdere homoseksuele mannen met drugs te hebben gedrogeerd om hen vervolgens seksueel te mis bruiken. Ook kreeg een aantal slachtoffers hiv-besmet bloed toe gediend. In totaal gaat het om twaalf slachtoffers. De strafzitting tegen de verdach ten begint maandag 13 oktober en duurt de hele week. Volgens het OM kan maximaal 21 jaar celstraf voor de feiten worden gegeven. Meldpunt vreest kinderporno op mobiel den haag - Het Meldpunt Kinder porno op internet slaat groot alarm over de verspreiding en het gebruik van kinderporno via mo biele telefoons. Volgens het Meld punt is dat de logische volgende stap voor pornobezitters. Zij kun nen ongezien beelden versturen waardoor het voor de politie bijna onmogelijk wordt om hen op te sporen. Die zou daarom zeer alert moeten zijn op deze methode. Vertrouwenslijn voor burgemeesters den haag - Burgemeesters die ge confronteerd worden met agressie en geweld kunnen vanaf volgend jaar een vertrouwenslijn bellen voor advies. De informatielijn zal ook openstaan voor wethouders. Burgemeesters zeggen behoefte te hebben aan ondersteuning, mede omdat ze zelfstandig opereren. On geveer zestig procent heeft te ma ken met agressie of geweld. Anonieme tips helpen misdaad oplossen amsterdam - Elke veertien minu ten wordt er ergens op de wereld een misdaad opgelost met hulp van anonieme tips. Dat blijkt uit cijfers van Crime Stoppers Interna tional, waar ook het Nederlandse Meld Misdaad Anoniem deel van uitmaakt. Daarnaast wordt hier mee dagelijks voor 100.000 euro aan gestolen goederen teruggevon den en nog eens voor 425.000 eu ro aan drugs opgespoord. Politie krijgt 25 tips liquidatie Van Hout amsterdam - De politie heeft de afgelopen dagen ongeveer 25 tips binnengekregen over de liquidatie van Heineken-ontvoerder Cor van Hout in 2003. „Een aantal lijkt bruikbaar", zei een woordvoerster. Over de precieze inhoud ervan kon ze niets zeggen. Het Openbaar Ministerie loofde maandag een be loning van 30.000 euro uit voor de tip die leidt tot de oplossing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5