Mosselsector moet wachten 'Meer mensen op taalcursus' caramB wl# Stripboek tegen seksueel geweld Gescheurd, verkleurd, versleten? Kinderfeestje? PZC Vrijdag 3 oktober 2008 31 Stoffeerderij Brouwer Tel.: 0113 - 2i 36 42 www. stoffee rd e r i j b ro u we r. n I Tweede Kamer eist meer duidelijkheid over situatie mosselvisserij. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Verburg (CDA, visserij) doet een klem mend beroep op natuurorganisa ties om dit najaar geen bezwaar te maken tegen een vergunning op het vissen van mosselzaad in de Waddenzee. De minister wil een vergunning verstrekken, maar vreest dat na tuurorganisaties die aanvechten bij de Raad van State, zei ze gisteroch tend in de Tweede Kamer. „De si tuatie in de mosselvisserij is broos en kwetsbaar. Zowel de vissers als de natuurorganisaties moeten hard werken aan wederzijds ver trouwen. Dat begint met vertrou wen geven. We moeten het uiter- ste'doen om te zorgen voor een ju ridisch houdbare vergunning voor het vissen op mosselzaad in de Waddenzee. Maar ik hoop dat ge sprekken tussen de vissers en de natuurorganisaties tot resultaat hebben dat de inmiddels aange vraagde vergunning niet aan de Raad van State wordt voorgelegd. Dat zou een belangrijke stap zijn in het krijgen van wederzijds ver trouwen." De Kamer drong gisteren bij Ver burg aan om snel iets te doen aan de situatie in de mosselvisserij. Toch riep de oproep aan natuuror ganisaties verbazing op. „Het is zaak dat u een juridisch houdbare vergunning maakt", verwoordde Hugo Polderman (SP) het algehele gevoel. Verburg: „Ik wil dat duurzamer wordt gevist en ik wil dat de na tuur wordt beschermd. Want als de sector over 25 jaar nog wil kun nen vissen, dan is het van belang dat de visstand herstelt en groter wordt. Ik begrijp het ongeduld van de Kamer. Maar de zaken liggen complexer dan sommige Kamerle- Minister Verburg vraagt natuuror ganisaties in te binden in hun ju ridische strijd tegen de mosselvis serij. Alleen dan kan het weder zijds vertrouwen groeien. den in al hun ongenuanceerdheid doen voorkomen." Als voorbeeld gaf ze de roep om meer ruimte voor het vissen op mosselzaad met invanginstallaties op de Waddenzee en de Ooster- schelde. Ze schreef de Kamer deze week dat ze bereid is om op een beperkt aantal hectares in de Wad denzee en de Oosterschelde daar voor extra ruimte te bieden. De mosselvissers zeggen met die toe zegging niet uit de voeten te kun nen en eisen meer ruimte. Maar die wil de minister niet geven, om dat het nog niet duidelijk is of dat juridisch zomaar mag. Verburg: „Nu overhaast besluiten om meer installaties toe te staan gaat ten koste van zorgvuldigheid." Hoog bezoek voor start Zeeuws aanvalsplan tegen laaggeletterdheid. door Dewi Gigengack MIDDELBURG - De provincie wil dat meer mensen die moeite hebben met lezen en schrijven op cursus of training gaan. Ook moeten ver schillende partijen, zoals bibliothe ken en scholen, meer doen om laaggeletterdheid te voorkomen. Maandag wordt het 'Zeeuwse aan valsplan laaggeletterdheid' inge luid door prinses Laurentien, mi nister Ronald Plasterk (PvdA, on derwijs) en staatssecretaris Marja van Bijsterveldt (CDA, onderwijs). Met het plan wil de provincie Zee land het aantal laaggeletterden te rugdringen. Op dit moment telt Zeeland 36.000 mensen die moei te hebben met lezen en schrijven en daardoor niet goed kunnen "deelnemen aan de maatschappij. Dit zijn vooral ouderen en niet- werkenden. Slechts 150 van hen volgen een cursus. Het doel is om meer mensen op een training te krijgen. „Laaggeletterden vinden het vaak lastig om formulieren van instan ties te begrijpen en in te vullen, ondertiteling te lezen bij films of de betaalautomaat van de NS te ge bruiken", zegt projectleider Emile Eshuis van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ), dat het plan bedacht en uitvoert. „We willen het taboe van laaggelet terdheid doorbreken en het pro bleem op een laagdrempelige ma nier aanpakken." Voorbeeld daarvan is het project 'Ticket to the Future', waarbij laag geletterden in de eigen wijk een cursus kunnen volgen. De wijken Dauwendaele in Middelburg en het Middengebied in Vlissingen en Colijnsplaat doen hier aan mee. meerpaal. De Heemkundige Vereniging Terneu- zen wist het erfgoed beter op z'n waarde te schatten. Het inmiddels opgeknapte kanon staat nu op een speciaal vervaardigd affuit op de plaats, aan de rand van de Margarethapolder, waar Napoleon in 1807 een kustbatterij liet aan leggen. De kleine keizer droomde ook van een marinehaven (St. Marguerite) met dertig ligplaat sen en 50.000 soldaten, maar die is er nooit geko men. De batterij werd in 1809 zwaar getroffen door geschut van het Britse fregat Impérieuse, maar later weer opgebouwd. Het kanon op de dijk herinnert aan die woelige Napoleontische tijd. Iets verderop staat een vogeltrektelpost van De Steltkluut. Het kanon en de telpost worden za terdag in gebruik genomen, foto Adri van de Wege TERNEUZEN - Op de Scheldedijk tussen Terneu- zen en het buurtschap de Griete waakt sinds gis teren een eenzaam kanon. Het werd op z'n plaats getakeld door medewerkers van het havenschap Zeeland Seaports, die het gevaarte eerder op groeven aan de Buitenhaven in Vlissingen. Daar werd het met andere kanonnen uit het begin van de negentiende eeuw oneerbiedig gebruikt als Bruisend centrum voor bowling, biljart en brasserijen Wij regelen alles, van eten tot bowlen! Vanaf 11,50 p.p. Da Vinciplein 14 4462 GX Goes 0113-227373 Naast de Zeelandhallen Open 7 dagen per week vanaf 14.00 uur (weekend vanaf 12.00 uur) door René Schrier VLISSINGEN - Met een stripverhaal seksueel geweld voorkomen. Het idee kwam van Petra van der Pool, studente aan de Hogeschool Zee land, nadat ze stage had gelopen bij een organisatie die te maken heeft met incestslachtoffers. Het werd haar duidelijk dat er maar weinig voorlichtingsmateri aal over seksueel geweld beschik baar was. En omdat ze vond dat je het beste met kinderen kunt begin nen, in de hoop dat die er het meest aan hebben, ontstond het idee van een stripverhaal. In totaal zeven studenten van de HZ, van verschillende studierich tingen, hebben er aan gewerkt. Het stripboek bevat tien verschil lende verhalen. Iedere tekenaar heeft het in zijn of haar eigen stijl neergezet. De verhalen gaan uit van praktijksituaties, zoals een aan randing na een avondje stappen. Het stripboek richt zich op jonge ren van li tot 14-jarigen. Maar ook docenten, hulpverleners en oude ren kunnen er wat aan hebben. Het boek is te bestellen via de web site van uitgeverij Zorn voor 5,95 euro. Dan wordt er ook een cd-tje van Danny Vera bijgeleverd, die speciaal voor het stripboek een nummer heeft geschreven. www.zorn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59