Ajax brengt aanvallend bitter weinig Blaise N'Kufo is Sibon speelt defensie held bij Twente Setubal ondersteboven NEC houdt het hoofd koel in heksenketel 42 Vrijdag 3 oktober 2008 PZC Zwitserse aanvaller spoelt nare smaak vorig seizoen weg. door Ger Lammerink ENSCHEDE - Met een minimale ze ge heeft FC Twente gisteravond te gen Stade Rennes het maximale re sultaat behaald. Dankzij Blaise N'Kufo werd de thuiswedstrijd in de eerste ronde van de Uefa Cup gewonnen: ï-o. Dat was genoeg, na de 2-1-nederlaag in Frankrijk. Voor N'Kufo was dat een aardige opsteker. Vorig seizoen had hij aan de basis gestaan van de uitschake ling van FC Twente in de eerste ronde. Tegen het Spaanse Getafe miste hij eerst een strafschop, om vervolgens uit frustratie tegen de rode kaart aan te lopen. FC Twente kende tegen Rennes een moeizaam begin. De Fransen begonnen minder behoudend dan verwacht en hadden in eerste in stantie het initiatief Het leidde on- Ploeg van Mario Been heeft in slotfase geluk bij Dinamo Boekarest. door Harry Arts BOEKAREST - Zonder geluk vaart niemand wel. NEC dacht de lood zware klus tegen Dinamo Boeka rest gisteravond geklaard te heb ben, maar ver in de extra tijd dreig de het toch nog mis te lopen. Inval ler Lucian Goian kreeg een niet te missen kans om zijn ploeg aan een verlenging te helpen. De Roe meense international presteerde echter het onmogelijke door de bal over het lege doel te mikken. Het bleef o-o en daarmee presteer de ook de Nijmeegse ploeg het on mogelijke: het bereiken van de groepsfase in de Uefa Cup. .Door de ijzersterke voorstelling in stadion Stefan cel Mare is NEC ver zekerd van nóg vier wedstrijden op Europees niveau, maar daarvan kan de Nijmeegse equipe alleen maar sterker worden. NEC-coach Mario Been glom na afloop van der meer tot een kans voor oud-Heerenveen-speler Hansson. De Engelse coach Steve McClaren had bij FC Twente vóóraf geduld gepredikt. Zijn ervaring heeft de oud-bondscoach geleerd hoe dode lijk een klein foutje op het interna tionale niveau kan zijn. „Succes in dit soort duels valt of staat bij con centratie." De Enschedese club liet de bal derhalve liever wat langer rond gaan, dan met risico voor diepte te kiezen. Kansen deden zich dan ook nauwelijks voor. Na de hervatting koos FC Twente nadrukkelijker voor het offensief Dat werd in de 67e minuut be loond. Een snel genomen vrije bal van Ronnie Stam belandde voor de voeten van N'Kufo. De Zwitser bleef de rust zelve: 1-0. FC Twente (Ned)-Stade Rennes (Fra) 1-0 (0-0). 67. N'Kufo 1-0. Scheidsre- cher: Genov'(Bul). Gele kaart: N'Kufo (FC Twente), Danzé, Thomert, Briand (Stade Rennes). Aantal toeschouwers: 20.300. trots en genoegen. „Met het beha len van Uefa-Cupvoetbal hadden we vorig seizoen al iets bijzonders gepresteerd. Door Dinamo uit te schakelen schrijven we pas echt een nieuw hoofdstuk in de clubhis torie. En al hebben we ook geluk gehad, op basis van twee wedstrij den is het zeker verdiend." NEC waande zich gisteravond in een heksenketel. De ruim 10.000 toeschouwers maakten, opge zweept door snoeiharde rock, een ongelooflijk kabaal. De Nijmeegse aanhang, die toch al wat intimide rende belevenissen achter de rug had in de hoofdstad, zat er relatief rustig bij. Maar naarmate de wed strijd vorderde werd het stille toe kijken steeds meer stil genieten. Uiteindelijk beloonden zelfs de Roemeense fans de NEC-spelers met een beschaafd applaus Dinamo Boekarest (Roe)-NEC (Ned) 0-0. Scheidsrechter: Johannesson (Zwe). Gele kaart: Bratu, Blay, Torje (Di namo Boekarest), Radomski, El-Ak- chaoui (NEC). Aantal toeschouwers: 15.000. SC Heerenveen neemt revanche voor eerdere bizarre uitschakeling. door Henk Mulder HEERENVEEN - SC Heerenveen is op de spaarbrander langs Vitoria Setu bal naar de groepsfase van de Uefa Cup geglipt. De Friezen maakten in het Abe Lenstra Stadion korte metten met de zwakke Portuge zen: 5-2. Na de 1-1 van de heen wedstrijd leek de spanning nog wel in de confrontatie te zitten, maar gisteravond was de wedstrijd binnen een halfuur gespeeld. Met dank aan een uitblinkende Ge rald Sibon. De spits speelde in zijn eentje de chaotische defensie van Setubal ondersteboven, bereidde de openingstreffer van Paulo Hen rique voor en zorgde zelf voor nummer twee en drie. Daarmee had Heerenveen zich in feite al ge revancheerd voor de ontnuchteren de ervaring van vorig seizoen, toen de groepsfase tot afgrijzen van de hele club werd gemist door een bizarre uitschakeling tegen Helsingborg. Na een 5-3-zege thuis werd in Zweden met 5-1 verloren. De 3-0-ruststand bevrijdde de Frie zen nu van alle kopzorgen en toen Sibon binnen vijf minuten na de hervatting nogmaals een helder moment had kon Elyounoussi zo doorlopen en simpel 4-0 laten aan tekenen. Dat was het sein voor Heerenveen 0111 het, met de topper van zondag tegen Ajax in het vooruitzicht, rus tig aan te gaan doen. Dat kon ook tegen Vitoria Setubal, een ploeg die grotendeels is opgebouwd uit tweederangs Brazilianen. Boven dien schijnt de Mozambikaanse trainer Dauto Faquira het met de trainingsdiscipline niet zo nauw te nemen, want bij sommige spelers klotste het overtollige vet onder de veel te nauwe shirts. Heerenveen kon de benen gaan sparen en deed dat ook. De spelers van Setubal zonden na weer een mislukte ac tie voortdurend 'wees-gegroetjes' naar de hemel, maar van daar was weinig hulp te verwachten. Wel van de thuisclub zelf. Door de toenemende nonchalance van de Friezen kwamen de Portu gezen nog terug tot 4-2 door doel punten van invaller Bruno Gama en Ricardo Chaves. Verder liet Hee renveen het niet komen, want een schitterende actie van Danijel Pranjic bezorgde Tarik Elyounous si de mogelijkheid om de eind stand op 5-2 te laten vastleggen. SC Heerenveen (Ned)-Vitoria Setubal (Por) 5-2 (3-0). 6. Paulo Henrique 1-0, 13. Sibon 2-0, 24. Sibon 3-0, 50. Elyou noussi 4-0, 57. Bruno Gama 4-1, 64. Ri cardo Chaves 4-2, 68. Elyounoussi 5-2. Scheidsrechter: Yefet (Isr). Gele kaart: Bruno Moraes (Vitoria). Aantal toe schouwers: 22.500. 1^ SC Heerenveen maakt korte met- ten met Vitoria Setubal. De Frie se ploeg wint met 5-2 van de Por tugezen. Gerald Sibon is de uit- .blinker. Vermeer houdt ook in tweede Uefa-Cupduel zijn doel schoon: 2-0. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Ajax bereikte gistera vond ten koste van FK Borac de poulefase van de Uefa Cup. Twee weken geleden in Belgrado rolden de Amsterdammers de rode loper naar de volgende ronde al uit met een 4-1-zege. De return in de Are na was op voorhand een formali teit: 2-0. Ajax maakte zich voor eigen pu bliek echter veel te gemakkelijk van het klusje af. Dat resulteerde al snel in twee riante mogelijkhe den voor Dragan Milovanovic, spits van Borac. De eerste voorzet rolde aan hem voorbij, de tweede kopte hij in vrijstaande positie naast het doel. Keeper Kenneth Vermeer kon er geen hand of voet tussenkrijgen. De vervanger van de geblesseerde Maarten Stekelen burg hoefde nauwelijks iets te doen en hield zijn doel eenvoudig 'schoon'. Net als in zijn eerste wed strijd voor Ajax, in september 2006, toen hij in de Uefa-Cupwed- strijd tegen IK Start (4-0) Dennis Gentenaar verving. In de tussenliggende periode kwam Vermeer tot zestien eredivi sieduels, die hij speelde voor Wil lem II, de club die hem vorig sei zoen van Ajax huurde. Toch was hij de afgelopen jaren meestal een vaste waarde in Jong Oranje, het elftal waarmee hij in 2006 Euro pees kampioen werd. En ook tij dens de Olympische Spelen in Pe king kreeg Vermeer de voorkeur van bondscoach Foppe de Haan. „Surinaamse jongens houden er niet zo van dat er op ze geschoten wordt", zei Vermeer ooit „Suri naamse jongens houden ervan om mannetjes te passeren. Dat leren ze op de pleintjes. Keepen vinden ze niet zo leuk." Vermeer is een Su rinamer, maar hij vindt keepen heel leuk. Als D-pupil van Neerlan- dia was hij nog voetballer en bleek hij net niet goed genoeg voor de jeugdopleiding van Ajax. Toen al trainde hij als doelman mee bij de C-jeugd van de Amsterdamse ama teurclub. Een jaar later werd hij als doelman wel toegelaten tot de op leiding van Ajax. Bij die club is hij 'sinds de komst van trainer Marco van Basten ge stegen in de pikorde, al moet hij Stekelenburg nog voor zich dul den. Na twee jaar verdedigde Ver meer gisteren eindelijk weer eens het doel van Ajax in een officiële wedstrijd. Hij hoefde welgeteld één redding te verrichten. Ajax stel de er aanvallend bitter weinig te genover. De Amsterdammers vie len plichtmatig en fantasieloos aan en dankten de overwinning aan een ferme uithaal van invaller Jef frey Sarpong en een oprisping van Luis Suarez in de extra tijd. Ajax (Ned)-Borac (Ser) 2-0 (0-0). 71. Sarpong 1-0, 90. Suarez 2-0. Scheids rechter: Brugger (Oos). Gele kaart: Ver- maelen (Ajax). Aantal toeschouwers: 17.500. Overige uitslagen Wisla Krakow-Tot. Hotspur* 1-1, Rapid Boekarest- VfL Wolfsburg* 1-1, Unirea Urzice-, ni-Hamburger SV* 0-2, FBK Kaunas-Sampdoria* 1-2, Spar- tak Moskou*-Banik Ostrava 1-1, Schalke 04*-Apoel FC 1-1, VfB Stuttgart*-Tsjerno Varna 2-2, FC Honka Espoo-Racing Santander* 0-1, Levski So- fia-Zilina* 0-1, Rosenborg BK*-Brondby IF 3-2, Lech Poznan*-Austria Wien 4-2nv, FC Partizan*-FC Timisoara 1-0, Galatasaray*-AS Bellinzona 2-1, Metalurg Charkov*-Besiktas 4-1, Saint Etienne*-Hapoel Tel-Aviv 2-1, SC Vaslui-Slavia Praag* 1-1, Standard Luik*-Ever- ton 2-1, Züricfj-AC Milan* 0-1, Sp. Praag-Din. Zagreb* 3-3. naar tweede ronde Met twee doelpunten in het eerste halfuur bracht Gerald Sibon zijn club SC Heerenveen in een riante positie tegen Vitoria Setubal. foto United Photos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44