MAMTHONWl Kustmarathon is ongeveer 42 kilometer en 195 meter Papanikitas wordt harder van zware omstandigheden Kijk op www.pzc.nl Volg de Kustmarathon van uur tot uur Laatste nieuws Lezersfoto's Uitslagen En verder. Video 40 Vrijdag 3 oktober 2008 PZC 42 kilometer en 195 meter Start 12.00 uur aan de Ring, Burgh-Haamstede Finish tussen 14.45 uur en 18.00 uur in de Langstraat Zoutelande O llw foto's van het rnarathonweekend kunt u in het fotoalbum zetten op www.pzc.nl r. zonneschijn b neerslagkans minimumtemperatuur maximumtemperatuur windrichting windkracht (bft) laag water* hoog water* locatie Roompot buiten ongeveer 5 km boven Vrouwenpolder vrijdag zaterdag zondag .3 oktober 4 oktober 5 oktober 30 40 20 80 70 90 5 7 10 12 12 15 w zw zw 4 4 5 11.10 uur 11.40 uur 12.03 uur 17.16 uur 17.49 uur 18.28 uur www.pzc.nl/kustmarathon De Ladies Run op vrijdag De Kustmarathon op zater dag De Minimarathon op zater dag Sfeerverslagen Lezersreacties Foto's Alle voorbeschouwingen Interviews Officieuze metingen komen in buurt van de officiële afstand. door Koen de Vries GOES - Ook mensen die weinig verstand van atletiek hebben we ten het: de lengte van de mara thon is 42 kilometer en 195 meter. Het is echter sterk de vraag of dat bij iedere marathon ook echt zo is. Dankzij de moderne techniek wordt de lengte van allerlei par koersen steeds vaker nagemeten, maar op de echte officiële wijze gebeurt dat zelden of nooit. Ook de lengte van de Zeeuwse Kust marathon is nooit precies bepaald. Is die niet veel te kort of te veel lang? Goesenaar Paul Pieters is een van de weinige mensen in Nederland die namens de Atletiekunie be voegd zijn de lengte van een mara thon officieel na te meten. Hij heeft er een heuse cursus voor ge volgd. „De organisatie van de Kustmara thon heeft me gevraagd het traject op te meten", vertelt hij. „Maar ik heb dat niet gedaan. Een eis van de Atletiekunie voor een officieel parkoers is dat het geheel verhard is. En dat is bij de Kustmarathon natuurlijk niet het geval. Dus gaan we dat niet meten. Stel dat Haile Gebrselassie op het parkoers van de Kustmarathon een wereldre cord loopt, dan wordt het niet er kend." Dat er weinig organisaties zijn die hun parkoers laten nameten, blijkt wel uit het feit dat er in Zee land maar één zo'n traject is: dat van de Oosterscheldeloop. De wedstrijd over 20 kilometer is door Pieters hoogstpersoonlijk en op officiële wijze gecontroleerd, dus met een fiets met geijkte meet apparatuur, de zonaamde Jo nes-counter, op de voorvork. Dit wondertje der techniek meet heel nauwkeurig het aantal omwente lingen die het wiel maakt. Dat ij ken gebeurt vooraf vier keer en na afloop ook nog eens. Steeds wordt uitgerekend hoe lang een omwen teling is. Meestal fietsen twee meters het parkoers. Waarom? Voor de zeker heid. Ook hun resultaten kunnen afwijken. De een weegt wat zwaar der, de ander zijn band is net iets minder hard opgepompt. Tijdens de meting kunnen er allerlei afwij kingen ontstaan, bijvoorbeeld door temperatuurverschillen. „Ik heb de cursus afstandmeten ge volgd omdat ik de apparatuur aan vankelijk niet vertrouwde", vertelt Pieters. „Maar na die cursus denk ik er heel anders over. Het blijkt dat de meetresultaten heel nauw keurig zijn." 'Als Haile Gebrselassie hier een wereldrecord loopt dan wordt het niet erkend' Die nauwkeurigheid gaat dus aan de neus van Kustmarathon voor bij. Zes jaar geleden zetten Lein Lievense, Floris-Jan Koole en enke le anderen het parkoers op de fiets uit. Een tellertje dat je wel va ker op de fiets aantreft gaf de af stand aan. Erg nauwkeurig was dat dus niet. Om toch enigszins zeker te weten hoe lang de marathon is, heeft Jan Bostelaar, onder meer parkoers coördinator van de Kustmarathon, vier jaar geleden het traject nage meten met een geijkt meet wiel .dat ook in de wegenbouw ge bruikt wordt. Hij stuitte op problemen die Pie ters ook al aangaf. Welke route kies je op het strand? De hoogwa- terlijn of de laag waterlijn? En hoe nauwkeurig is zo'n wiel in het mulle zand? En op de trap van een duinovergang? Bostelaar over won zo goed en kwaad als het kon deze problemen. Hij mat som mige stukken lopend en sommige op de fiets en deed sommige tra jecten twee keer. „Ik ben tot de conclusie gekomen dat de Kustmarathon iets korter is dan 42 kilometer en 195 meter. Maar het scheelt niet veel", meldt hij. Hij herinnert zich nog enkele praktische problemen. Zo weet hij dat het bordje van de 15 kilometer aan het eind van de Stormvloedke ring niet precies op de goede plaats kon hangen. „Het zou eigen lijk twintig meter verder in de richting van Schouwen moeten hangen. Maar daar was geen beves tigingspunt." Uit verschillende bronnen blijkt dat Bostelaar zijn werk niet slecht heeft gedaan. Zo hebben twee Zeeuwen hun metingen op de website www.afstandmeten.nl vastgelegd. Hier kun je afstanden via een kaart nameten. J. Portegies en Pieter Sturm komen precies tot dezelfde conclusie. De Zeeuwse Kustmarathon heeft een lengte van 42 kilometer en 170 meter. En ook tal van atleten die in het gelukkige bezit zijn van een GPS-systeem op hun horloge, ko men in de buurt van dat resultaat. Jan Bostelaar: „Ik heb verschillen de mensen gesproken met zo'n horloge. Bij de meesten viel het re sultaat iets hoger uit: ongeveer 42 kilometer en 600 meter." Hoe dan ook, wie zaterdag of zon dag de Kustmarathon fietst, rent of wandelt, zal ongeveer 42 kilo meter en 195 meter afleggen. Wie op het strand voor een route dicht langs-de duinen kiest, zal een kor tere afstand afleggen dan iemand die voor de laagwaterlijn kiest. Het is echter de vraag of dat ver standig is. Belg komt naar Zeeland om te trainen voor het WK 100 kilometer. door Roeland van Vliet GOES - Dat het morgen stormt en regent tijdens de Kustmarathon, komt Mare Papanikitas goed uit. De Belg wil namelijk tijdens de barre tocht van Burgh naar Zoute lande mentale hardheid kweken, met het oog op het WK 100 kilo meter. „Dat gaat zó zwaar wor den." De wereldtitelstrijd is over vijf we ken in Midden-Italië. Hij hoopt daar, na mindere optredens in 2006 en 2007, weer eens in beeld te lopen. „Ik wil bij de beste vijf tien komen", vertelt hij. „Maar ik weet niet of het parkoers mij zo ligt. Ik moet het eigenlijk van mijn snelle start hebben, maar in de eer ste 25 kilometer gaat het alleen maar bergop." Dus kan het geen kwaad als de Vla ming morgen al eens flink afziet. Met windkracht 5, regen en kilo meters rul zand moet dat wel luk ken. Maar al die moeilijke omstan digheden mogen hem ook weer niet gaan opbreken. „Ik moet wel finishen", zegt hij. „Ik kan het nog altijd maar moeilijk verkroppen dat ik tijdens mijn eerdere twee deelnames moest opgeven. Ik heb Lein Lievense, die mij een wild card gaf, beloofd het dit jaar wel te halen." En dan zou het niet eens vreemd zijn als de Belg als eerste de finish- 'In mijn WK-voorbereiding heb ik geen tijd om gas terug te nemen' bult passeert. „De Kustmarathon is natuurlijk een trainingswestrijd voor mij, maar ik zou geen Mare Papanikitas heten als ik geen ambi ties had om het podium te halen. Ik zou zelfs heel graag winnen." De ultraloper zal voornamelijk op Jan van der Marei letten, de grote favoriet. „Normaal ben ik iemand die het kopwerk niet schuwt, maar nu zal ik meer een volger zijn", ver klapt Papanikitas. „Ik blijf bij Jan in de buurt. Hij is een kracht mens, hij kan heel goed overweg met het zware parkoers. Ik heb meer souplesse en moet het van mijn snelheid op lange rechte stuk ken hebben, maar die tref je op dit parkoers niet veel aan. We zullen dus wel zien hoe het onderweg met ons gaat." Met de Kustmarathon erbij loopt Papanikitas deze week 170 kilome ter hard. „In mijn WK-voorberei- ding heb ik geen tijd om gas terug te nemen." En de Kustmarathon is al zijn derde marathon in drie we ken. „Toch heb ik, als ik straks aan het WK begin, minder wedstrij den in mijn benen dan voor eerde re WK's. Ik ben in het voorjaar erg ziek geweest en heb zelfs in het zie kenhuis gelegen. Ik heb dus een aanloop gehad met hobbels en bobbels. Maar nu voel ik me sterk. Als je me vraagt of ik klaar ben voor de Kustmarathon, zeg ik ronduit 'ja'." Actuele berichten over alle onderdelen van het programma www.pzc.nl/kustmarathon Bekijk het speciale foto-album en zet uw eigen foto's erbij www.pzc.nl/foto Bekijk het gefilmde wedstrijdverslag en andere video's PZCtv t-r X

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42