wereld van verschil betekenen Rijkseeld is voor N57 JfP'" vrese]n °p Wateroverslag kan dijken beschadigen De Manteling is een schoolvoorbeeld fietsen is te veel' Kamervragen over Roompot Zeeuwse Banken krijgen bescherming Archievendag PZC Vrijdag 3 oktober 2008 3 TERNEUZEN - Fietsende scholieren die met z'n drieën naast elkaar rij den, riskeren een boete van zestig euro per persoon. De Zeeuwse po litie houdt deze fietsers de komen de tijd extra in de gaten. Wanneer blijkt dat ze met meer dan twee naast elkaar rijden gaan ze op de bon. Gistermorgen hield het korps al controles op het fietspad tussen Axel en Terneuzen, toen bleef het bij waarschuwingen. De actie is op touw gezet om botsingen te ver mijden tussen elkaar tegemoetrij- dende groepen fietsers, en om ru zies te voorkomen die ontstaan wanneer de fietsers elkaar niet doorlaten of anderszins hinderen. Bij de plaatsing van picknickbankjes in de Manteling van Walcheren is rekening gehouden met rolstoelgebruikers, zoals Kees-Jan van der Klooster. Verder aan tafel: Marcel de Ronde van Klaverblad Zeeland en Marion Struik van de provincie Zeeland. foto's Ruben Oreel Toegankelijkheidsdeskundige Marcel de Ronde van Klaver blad Zeeland wordt blij als hij in De Manteling bij Oostkapel- le loopt. En niet alleen van de mooie natuur. Het gebied is twee jaar geleden aangepast voor men sen met een lichamelijke beper king. De gele route, die geschikt is voor rolstoelers, is ook als zodanig aangeduid. „Zo zou elke geschikte route in Zeeuwse natuurgebieden er uit moeten zien", vindt hij. Een korte verkenning van de route met Kees-Jan van der Klooster be wijst dat het pad inderdaad ge schikt is om over te rollen. „Zelf schuw ik ook de paden met hout snippers niet. Maar daarvoor moet je wél de hele tijd op je achterwie len rijden. Dat kost veel extra arm- kracht." Op de platgewalste schel penpaden in De Manteling kun nen de kleine voorwielen van zijn rolstoel wel probleemloos vooruit komen. „Ja, dit rolt prima, natuur lijk", zegt hij tevreden. Ook verderop is het pad aange past. Kees-Jan: „De bruggetjes zijn voorzien van een leuning." Marcel de Ronde vult aan: „En het pad over de heuvel daar is verlegd, zo dat het minder steil loopt." Hele maal perfect zijn de paden nooit. Op deze regenachtige herfstdag zijn grote plassen ontstaan. Kees-Jan: „Als rolstoeler kun je daar kun je natte handen van krij gen, ja. Maar een ander heeft natte voeten. Dat heb je nou eenmaal in de natuur." Kees-Jan heeft nog wel een punt van aandacht voor De Manteling ontdekt. „Langs de röute is een in validentoilet, in het museum Terra Maris. Maar dat wordt nergens ver meld, dat is vervelend voor men sen die daar afhankelijk van zijn." (on)toegankelijke natuur Of een natuurgebied geschikt is voor rolstoelers of mensen die slecht ter been zijn kan af hangen van kleine zaken. - Een hek of een wildrooster, bedoeld om dieren in het ge bied te houden kan een belem mering vormen. Informatiebordjes met braille schrift, aangepaste toiletten, verrekijkers op zitniveau, spe ciale rolstoelen en.vlonders op het strand en ruime parkeer plaatsen zijn voorbeelden van voorzieningen die net het ver schil kunnen maken voor men sen met een beperking. DEN HAAG - Wanneer moeten de buitenlandse werknemers die wo nen op vakantiepark Roompot Renesse vertrekken? De SP-Kamer- leden Van Leeuwen en Ulenbelt willen dat weten van de ministers Cramer (PvdA, Vrom) en Donner (CDA, Sociale Zaken). Aanleiding is de uitspraak van Cramer dat bui tenlandse werknemers niet kun nen wonen op recreatieparken. De Kamerleden willen weten hoe wordt opgetreden en waar men sen dan moeten wonen. DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg (CDA, LNV) wil dat de Zeeuwse Banken, zandbanken voor de mondingen van de Oos- ter- en Westerscheide extra wor den beschermd. Ze kondigde dat gisteren aan tijdens een overleg in de Tweede Kamer. De minister gaat de gebieden - die tot aan het Vlaamse deel van de Noordzee doorlopen - aanmelden in het ka der van de Europese habitatricht lijn. Behalve dit gebied worden nog zes andere gebieden op de Noordzee extra beschermd. De Ka mer vindt het niet voldoende en eist dat meer stukken Noordzee worden beschermd. door René Schrier GOES - Zeeuwse dijken kunnen bij wateroverlast worden beschadigd op de plek waar de dijk overgaat in de onderhoudsweg. Precies op die knik blijken, als er water over de dijk slaat, beschadigingen op te treden. Dat is duidelijk geworden bij praktijkproeven die dit voor jaar in Sint Philipsland en Katten- dijke op de dijken zijn gehouden. De proeven waren bedoeld om te zien of het oppervlak van de dijk bij overslag van water zich goed zou houden. Zo werd onder meer gekeken naar de aantasting van de grasmat. Op dat punt hebben zich geen problemen voorgedaan, legt Yvo Provoost van het Projectbu reau Zeeweringen uit. Misschien kan het beheer van die oppervlak ken zelfs wat minder intensief ge beuren. Maar op plekken waar geen scha de werd verwacht, bleek die zich wel voor te doen. Dat was op de knik tussen de dijk en de onder houdsweg of het fietspad. Daar sloegen nog wel eens stukken van de dijk of de onderhoudsweg weg. Dijkbeheerders, zoals de water schappen en Rijkswaterstaat, zijn inmiddels van resultaten van de proeven op de hoogte gesteld en houden er in het beheer van hun dijken rekening mee. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De 15 miljoen euro die het Rijk uittrekt voor de aanleg van het resterende deel van de N57 is wel degelijk daarvoor gere serveerd. Het Zeeuwse CDA-TXveede-Kamer- lid Ad Koppejan is verbaasd over de vragen die de Statenfractie van GroenLinks heeft gesteld aan het dagelijks provinciebestuur. „Eén te lefoontje naar mij was genoeg ge weest. Dan had ik de Statenleden direct de motie, inclusief de bijla gen en de financiële verantwoor ding kunnen mailen." Hij vindt dat GroenLinks verwar ring schept. „Het geld voor de N57 komt helemaal niet uit het Fonds Economische -Structuurverster king (FES), zoals GroenLinks stelt. De N57 en het bedrag van 15 mil joen euro staan letterlijk in de bij lage van de motie. Is GroenLinks niet blij dat dankzij dit CDA-initia- tief de verkeersveiligheid in het Veerse deel sterk wordt verbe terd?" Op initiatief van het CDA dwong de TWeede Kamer het kabi net na afloop van de politieke be schouwingen om extra geld uit te trekken voor het oplossen van 're gionale infrastructurele knelpun ten'. In de bijlage van de motie Van Geel staat waaraan het geld wordt besteed: de N18 bij Varsse- veld (18 miljoen), de N57 tussen Middelburg en de Oosterscheldeke- ring (15 miljoen), de buitenring Parkstad (15 miljoen) en sleutelpro jecten bij Utrecht Centraal (3,5 mil joen). MIDDELBURG - De verwerving van archiefstukken staat centraal tij dens de Landelijke Archievendag in het Zeeuws Archief in Middel burg. Zaterdag 11 oktober is van 12.00 tot 15.00 uur elk heel uur een rondleiding met de titel 'Van oud vuil tot erfgoed' langs de stukken van het archief Het Zeeuws Archief beschikt over zeventien kilometer aan stukken. Medewerkers lichten er enkele pa pieren uit, die op bijzondere wijze in handen van het Zeeuws Archief zijn gekomen. Van 17.00 tot 18.15 uur vertelt auteur Arthur Japin over zijn onderzoek in archieven. Zijn lezing 'Liefde in archieven' wordt gehouden in de Hofplein- kerk tegenover het archief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3