Dop hebben, dat is mijn ideaal van de Fashion Gallery is redelijk uniek Malaise zet pensioenen onder druk Gemeenten en provincie praten over havenschap www.interieur-paauwe.n PZC Vrijdag 3 oktober 2008 3 7 Mercer: 40 procent fondsen kan uitkering niet volledig aanpasen. John Riemens en Margot den Toonder van de winkels Fashion Gallery in Middelburg en Ladylike in Goes. foto Lex de Meester Only bij zitten, hebben elke week een nieuwe collectie", zegt Dirk Mulder, branchespecialist van de ING-bank. „Niet een héle nieuwe collectie, maar er hangen wel veel nieuwe dingen in de winkel. Die ketens hebben dat heel goed geor ganiseerd. Ze kunnen signalen uit de winkel oppikken via informatie van de kassa. Worden er veel hood ed sweaters verkocht, dan vertalen ze dat naar de productie." „De consument wil dat ook, die wil iedere keer dat hij in een win kel komt verrast worden. Vroeger kwamen ze aan het begin van het seizoen en nog een keer bij de uit verkoop. Tegenwoordig wordt de consument uitgedaagd om vaker te komen. En vaker te kopen." Die werkwijze heeft gevolgen ge had voor andere winkels. „De rest moet nu ook vaker leveren. Veel modemerken komen tegenwoor dig met meerdere collecties per sei zoen, tot wel twaalf per jaar. De modebranche begint in januari met de wintercollectie. Op basis daarvan bestellen leveranciers bij de producenten. In juli wordt het eerste deel van de collectie uitgele verd. Er zijn nog wel twee bestel- momenten maar er zijn nu meer levermomenten." Winkeliers zijn in feite de magazij nen van de leveranciers. „Ze probe ren de tijd dat kleding in de winkel hangt steeds korter te maken. ]e merkt ook dat de consument tegen woordig wacht met kopen tot hij echt iets nodig heeft. We hebben de laatste jaren geen strenge win ters meer, dus winterjassen wor den van tevoren bijna niet meer verkocht." De aanpak van de Fashi on Gallery - heel vaak heel weinig inkopen en streng selecteren - is uitzonderlijk, zegt Mulder. „Wat die winkel in Middelburg doet, is niet gangbaar in de markt. De regu liere branche doet dat niet. Het is redelijk uniek." Bestuurders formuleren voorwaarden voor verzelfstandiging. door Wout Bareman TERNEUZEN - Provinciale Staten en de gemeenteraden van Terneuzen, Vlissingen en Borsele worden de komende maanden geraadpleegd over de verzelfstandiging van ha venschap Zeeland Seaports. Dat moet leiden tot een kadernota, waarin de randvoorwaarden voor de verzelfstandigingsoperatie wor den opgenomen. De nota wordt opgesteld door de havenschapsbestuurders, die door de raden en de Staten zijn be noemd in het algemeen bestuur van het schap. Die formuleren een standpunt over de rechtspersoon (nv of bv), de bevoegdheden van de aandeelhouders, de benoeming van de raad van commissarissen en alle mogelijke andere zaken. Zij krijgen ondersteuning van een onafhankelijke ambtelijke werk groep. Het moet in de loop van volgend jaar leiden tot definitieve besluitvorming. Het voorstel om de Staten en de raden alvast te raadplegen én een kadernota op te stellen, is afkomstig van gedepu teerde Marten Wiersma (econo mie). Hij is lid van het algemeen bestuur van het schap. Zijn voor stel wordt donderdag 9 oktober be sproken in Terneuzen door het al gemeen bestuur van het schap. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Vier op de tien pen sioenfondsen kunnen door de beursmalaise de uitkeringen niet volledig aanpassen aan de geste gen prijzen. Bij 10 procent van de fondsen is het tekort zelfs zo groot dat er geen indexatie mogelijk is. Dat stelt adviesbureau Mercer op basis van onderzoek naar de finan ciële stabiliteit van de pensioen fondsen. Het betekent dat de pen- sioenbrief die in december op de mat ploft voor veel gepensioneer den en werkenden slecht nieuws bevat. Extra zuur is dat de fondsen die de indexatie nu overslaan, veel al ook al geen aanpassing voor de gestegen prijzen hebben doorge voerd tijdens de vorige beurscrisis vlak na de eeuwwisseling. De fondsen met tekorten moeten een herstelplan bij De Nederland- sche Bank (DNB) indienen. Voor de pensioenfondsen die de oude dagsvoorziening helemaal niet aan de inflatie kunnen aanpassen, gel den strenge verplichtingen. Zij moeten DNB binnen een maand duidelijk maken hoe zij de buffers weer denken aan te vullen. Bij de betrokken fondsen is sprake van een lage dekkingsgraad, dat be tekent dat er maar een klein ver schil is tussen hun verplichtingen en wat ze feitelijk in kas hebben. Bij de onderzochte fondsen die de inflatie-aanpassing volledig achter wege laten, ligt de dekkingsgraad op 105: voor elke 100 euro aan ver plichtingen hebben ze 105 euro in kas. Er is dus maar een buffer van 5 euro, terwijl dat volgens deskun digen minstens 20 euro moet zijn. Grote fondsen als het ABP (ambte naren) en PGGM (zorgsector) heb ben nog wel zo'n ruime buffer. Een aanzienlijk deel van het ver mogen van pensioenfondsen zit in obligaties, waarvan de waarde sterk afhangt van de ontwikkeling van de rente. Als de rente stijgt, gaat de dekkingsraad omhoog en omgekeerd. De rest van het geld zit in risicovolle beleggingen als aandelen, vastgoed en grondstof fen. De koersen van aandelen staan onder grote druk. De Vereniging voor Bedrijfstakpen sioenfondsen noemt de situatie niet rampzalig. „De buffers van pensioenfondsen hebben hun werk gedaan. De situatie op de fi nanciële markten is nu wel zoda nig dat hier en daar problemen ontstaan", aldus een woordvoer der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39