Extra bankje kan al een Zonder zout is Krammer-Volkerak niet vrij van blauwalg te krijgen Sintstress Wl 2 Vrijdag 3 oktober 2008 pzc ONDINE VAN DER VLEUTEN Het is november en ik heb mijn eerste pepernoten al op. Niks te vroeg, want sinterklaas begint in de herfst, heb ik geleerd, met de jacht op geschikte geschenken. Halverwege november was mijn ouderlijk huis al vol verbo den bergplaatsen. De dagen verstreken en de spanning steeg. Tot de onvermijdelijke anticlimax op het Heerlijk Avondje zelf. Om zes uur hoorden wij de deur dichtslaan, teken dat mijn moeder vermoeid van het werk terugkeerde. Mijn zus en ik werden bij de kachel gezet en moesten sinterklaasliedjes zin gen (om de sfeer er in te krijgen). Van achter de schuifdeuren klonken verhitte inpakgeluiden. 'Waar heb ik dat nou gelaten? Heb ik nou nog plakband? Waar is die schaar gebleven? Nou heb ik geen papier meer! Dan wikkel ik het maar in een lapje. Voor wie was dit cadeautje nou?' Aan onze kant van de schuifdeuren werd de stemming door het lange wachten steeds joliger, wat uitmondde in het brul len van variaties op sinterklaasliederen. Mijn moeder, die te gen die tijd niet veel meer kon hebben, kwam regelmatig woe dend de kamer binnenstormen, wijzend op ons sfeerbeder- vend gedrag. Zo tegen tienen kon het uitpakken beginnen. Eindelijk zaten wij dan bij elkaar, mijn moeder met een vastberaden uitdruk king op het gezicht, die betekende: en nu wordt het leuk. Nou en of! De meeste cadeautjes waren in de haast niet voorzien van een naam en moesten langdurig in de verpakking bevoeld worden alvorens op de gok te worden uitgereikt. Tegen twaal ven was alles dan eindelijk opengescheurd. Daar zaten we dan, doodmoe van de emoties, het zingen en het geruzie. Eén ding heb ik ervan geleerd. Sinterklaas draait niet om cadeautjes. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Van achter de schuifdeuren klonken verhitte inpakgeluiden COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzC.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.ni Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/iezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel cololon treft u nadere informatie Het is een illusie om alle natuurgebieden in Zeeland volledig toegankelijk te maken voor iedereen, maar met een beetje goede wil komen gehandicapten letterlijk een stuk verder. door Joeri Wisse Stel, u zit in een rolstoel of kunt, vanwege uw gezond heid, niet al te lange afstan den lopen. Is het dan toch mogelijk, op een mooie herfstdag de Zeeuwse natuur in te trekken? Deze vraag stelden de provincie en Klaverblad Zeeland zich ook. Afgelopen weken konden mensen met een functiebeperking een ant woord geven, door een enquête in te vullen op de website van het platform voor zorggebruikers. Opvallendste uitkomst is dat 86 procent van degenen die de vra genlijst invulden aangaf geregeld geconfronteerd te worden met slecht toegankelijke paden en ge brekkige informatie. Daardoor be zoeken ze minder vaak natuurge bieden dan ze zouden willen. Kees-Jan van der Klooster neemt met zijn bedrijfje K-J projects in opdracht van het Klaverblad een deel van het onderzoek voor zijn rekening. Het past prima in zijn doel om gehandicapten meer te la ten integreren in de maatschappij en hen te stimuleren grenzen te verleggen. De gebrekkige informa tievoorziening is voor hem een heikel punt. „Het is vervelend om met je handicap geconfronteerd te worden door bij een natuurgebied aan te komen dat slecht toeganke lijk blijkt te zijn." Beheerders van terreinen kunnen zo'n teleurstelling voorkomen door op hun website duidelijk te maken of het gebied toegankelijk is voor rolstoelgebruikers. Alleen Natuurmonumenten biedt deze service, de andere twee grote ter reinbeheerders in Zeeland, Staats bosbeheer en Het Zeeuwse Land schap vermelden op hun websites heel summier of helemaal geen ge gevens over toegankelijkheid. Piet de Keuning van Staatsbosbe heer Midden-Zeeland kijkt daar van op. „Hier ga ik meteen actie op ondernemen." Dat uit de en quête blijk dat het Veerse Bos één van de terreinen is die snel moe ten worden aangepakt, verbaast hem. „Iedereen is welkom in het Veerse Bos, dat ook redelijk toegan kelijk is. Er loopt een half verhar de route, dat zijn paden met schel pen die op sommige plaatsen ge walst zijn." Misschien dat het bos zo hoog eindigt omdat ook een flink deel van de paden niet ver hard is. De Keuning: „Daar heb je wel twee weken droog weer voor nodig, voordat ze beter begaan baar zijn. We zijn altijd bereid om zulke paden te verbeteren, maar dat kost natuurlijk geld." Ook twee gebieden van Het Zeeuwse Landschap (Oranjezon en Duingebied Neeltje Jans) moe ten volgens de geënquêteerden snel toegankelijker worden ge maakt. Directeur Marten Hemmin- ga is benieuwd naar de precieze RONDWANDELING 4 Km 3gSr w m RONDWANDELING 1,5 Km WANDELROUTE 2.5 Km ROLSTOELTOEGANKELIJK 7. s. l TS Als het aan het Klaverblad ligt, worden alle wandelroutes die toegankelijk zijn voor rolstoelers in de toekomst als zodanig aangeduid. wensen van de ondervraagden. „Hoewel er verharde paden door beide gebieden lopen, vinden we het een belangrijk onderwerp." Hij is bereid om aanpassingen uit te voeren, maar wijst ook op de onmogelijkheden van sommige ge bieden. „Om het landschap niet te ontsieren, willen we bij kleine ter reinen niet al te grote informatie borden plaatsen." Hij wijst ook op het dilemma van toegankelijkheid in het algemeen. „Ie moet enorm zorgvuldig te werk gaan bij het aanleggen van paden. Beleving is belangrijk, maar de natuurwaar den mogen er niet onder lijden." Dat beaamt Marion Struik van de provincie Zeeland. „Je kunt niet bij wijze van spreken alle duinover gangen asfalteren, want die heb ben ook een functie. De natuur heeft zo z'n beperkingen." Het is de provincie die, sa men met de terreinbeheer ders, aan de slag gaat met de uitkomst van de enquête. Struik: „Gedeputeerde Frans Ha melink heeft een onderzoek geïni tieerd om alle Zeeuwse natuurge bieden in te schalen op natuur- en recreatiewaarde. Mensen met een functiebeperking zijn daarbij ge woon onderdeel van de gebrui kers." De provincie spreekt daar om behalve met de beheerders, ook met gebruikers als het Klaver blad. Marcel de Ronde van de be langenorganisatie: „Omdat we de wensen en behoeften van de doel groep niet kenden, hebben we de enquête laten uitvoeren." Struik: „Met de resultaten kan het college een afweging maken welke gebieden zouden moeten worden aangepast." Het hoeven niet altijd grote aan passingen te zijn. Zo kan een extra bankje een wereld van verschil be tekenen voor iemand die af en toe moet rusten. „Dat is nou een con crete suggestie die interessant is om te horen", vindt Hetnminga van Het Zeeuwse Landschap. Ander punt van aandacht is de in richting van nieuwe natuur. Ma rion Struik van de provincie: „We zouden tot een handboek voor be heerders moeten komen, met daar in bijvoorbeeld richtlijnen voor rol- stoelvriendelijke picknickbankjes." Ze erkent het gebrek aan een al lesomvattend overzicht van toegan kelijke natuurgebieden. „Mis schien is dat een taak voor het Routebureau Zeeland", oppert ze. door Ben Jansen middelburg - Zonder zout water geen gezond Volkerak-Zoommeer. Suggesties dat de blauwalg ook on der zoete omstandigheden valt aan te pakken, zijn volgens gedepu teerde Frans Hamelink (coördina tie deltawateren) 'uit de lucht ge grepen'. Donderdag onderschreven verte genwoordigers van ministeries, provincies, waterschappen en ge meenten die in het bestuurlijk overleg Krammer-Volkerak verte genwoordigd zijn, de conclusie dat het zieke randmeer alleen kan op knappen door zout water in te la ten en een beperkt getij toe te staan. Tot die slotsom kwamen ze na brede studies die bovendien door binnen- en buitenlandse des kundigen zijn getoetst. Hamelink over deze opvatting van het be stuurlijk overleg: „Het is allemaal uit en te na bekeken. Je moet je nu gewoon bij uitkomsten neerleg gen: een zoet Volkerak-Zoommeer is geen optie meer." Gevolg is dat voor de landbouw in het oosten van Zeeland en in West-Brabant op een andere ma nier in de zoetwatervoorziening moet worden voorzien. Ook zijn maatregelen nodig tegen een ho ger zoutgehalte in het nu zoete be nedenrivierengebied. Hamelink: „Er komt daar in de toekomst via de Volkeraksluizen zout water bin nen. De gevolgen, bijvoorbeeld voor de bollentelers, de glastuin bouw en de drinkwatervoorzie ning zijn vrij groot. Het is de be doeling dat deze maand nog slim me oplossingen daarvoor in kaart worden gebracht." De gedeputeerde stelde met tevre denheid vast dat ook de provincie Zuid-Holland instemt met een zout Volkerak-Zoommeer. „Dat is constructief en loyaal, want we hebben het over de oplossing van een Zeeuws en West-Brabants pro bleem met grote gevolgen voor Zuid-Holland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2