'Muren die lekker galmen' Regels separatie 'Als je niet weet waarom je in de separeer zit, werkt opsluiting veel minder' Pauline PZC Vrijdag 3 oktober 2008 1 3 door Joost de Poel Pauline is manisch depres sief! Althans, dat beweren haar artsen. Vele malen zag ze na een psychose de separeercel van binnen. Soms voor een half uur, vaker voor drie we ken. „De eerste keer ben ik op ei gen initiatief opgenomen. De behandelaars zeiden: 'we gaan met je oefenen in de isoleercel'. Ik moet zeggen: die eerste keer er voer ik dat ik echt rustiger werd." Dat was anders toen ze - 'al die vol gende keren' - tegen haar zin in isolatie moest. „Ik werd opgeno men terwijl ik dat onterecht vond. Toen werd ik echt boos. Soms mag je in isolatie je eigen kleren aanhouden, maar als de behande laars dat niet verantwoord vinden, kiezen ze voor de 'klassieke separa tie'. Dat betekent dat je een blauw 'scheurhemd' aankrijgt dat zo sterk is dat je het niet kapot kunt maken. Dat is me toch ooit gelukt. Als je niet weet waarom je in de se pareer zit, werkt opslüiting veel minder. Maar uiteindelijk word je wel rustiger in zo'n cel. Ie wordt met jezelf geconfronteerd." Het plan van minister Klink om in alle isoleercellen camera's op te hangen, is volgens Pauline onver mijdelijk. „Het kan bijna niet an ders. Mensen moeten toch kun nen zien wat er gebeurt in zo'n cel. Ik heb ook wel eens zo hard met mijn hoofd tegen de muren gebonkt dat het blauw werd onder p- De regels rond separatie staan in de wet Bijzonder Opnemingen Psychiatrische Ziekenhuizen. p- Iemand die vrijwillig opgenomen is in een psychiatrische instelling moet toestemming geven voor se paratie. Meestal is dat al in het be handelplan geregeld dat werd opge steld toen de patiënt binnenkwam. p- Ontbreekt de toestemming, dan moet de behandelaar een met me dische redenen onderbouwd ver zoek om inbewaringstelling (ibs) aanvragen. p- Die moet ondertekend worden door de burgemeester van de woonplaats van de patiënt. Voor waarde is dat de patiënt een' gees telijke stoornis heeft, daardoor een gevaar voor zichzelf of ande ren vormt en behandeling weigert. Met een ibs mag hij dan gedwon gen worden opgenomen. p- Binnen drie dagen komt een rech ter (en eventueel de advocaat van de patiënt) kijken of de opname ge- mijn ogen. In al die cellen die ik van binnen heb gezien, hing een camera. Daar 'speel' je in je boos heid soms ook mee. Je weet dat er aan de andere kant mensen naar je kijken. Tegen hen kun je je boos heid uiten." Pauline beschrijft een isoleercel als 'een ruimte met kale muren die lekker galmen'. Verder: een tl-buis aan het plafond, een bed met plas tic matras, een blauwe deken en een aantal bekertjes water. Een mi crofoon registreert het geluid. Vaak kijkt een camera mee. Een isoleercel moet een patiënt zo weinig mogelijk prikkels meege ven. Pauline: „Dat werkt niet al tijd. Als je in een psychose zit, schep je je eigen wereld, zelfs 'in de separeer' waar bijna niets is. Er zit een bel in de muur, waarmee jé" hulp kunt inroepen. Maar als je boos bent, blijf je bellen en rea geert er natuurlijk niemand meer. Je wordt soms ook gelucht, dan mag je een sigaretje roken. Dat hangt af van je toestand." Ondanks de nadelen van eenzame opsluiting is voor Pauline de keus tussen separeercel en medicatie een eenvoudige. „Dan kies ik zeker voor de isoleercel. Het lullige van medicatie is dat ze je opsluiten in je eigen lichaam. Je hebt geen ex pressie meer, maar van binnen ben je wel jezelf Dan heb ik liever dat ze van mijn lichaam afblijven en ik in separeer moet." De naam Pauline is gefingeerd. rechtvaardigd is en eventueel ver lengd moet worden. p Zit iemand al gedwongen in een psychiatrische inrichting, dan is een ibs niet nodig. pHet gebruik van de separeer valt vervolgens onder de 'middelen en maatregelen'. Ook daarbij moet aan een aantal voorwaarden wor den voldaan. Zo moet er sprake zijn van een noodsituatie en moet het gaan om onverwacht gevaar. Als het gevaar namelijk te verwach ten was, moet dat worden voorko men met therapeutische middelen. pNaast separatie kan ook gekozen worden voor andere maatregelen als afzondering, fixatie, medicatie of toediening van vocht of voedsel. Er moet gekozen worden voor de minst ingrijpende en meest effec tieve methode. p Gebruik van de separeercel moet meteen gemeld worden aan de in spectie en aan partner of familie van de patiënt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13