nuttig of handige bewaarplaats? 'Niet bedoeld om op te bergen' Jaarlijks wordt in ons land de isoleercel 18.000 keer gebruikt. Projecten om het aan tal separaties te ver minderen hebben mondjesmaat succes, maar personeelstekor ten gooien roet in het eten. „De isoleercel wordt te vaak ge bruikt als handige op bergplaats." 1 2 Vrijdag 3 oktober 2008 PZC door Harry Havekes en Niek Opten foto Sander Nieuwenhuys/ANP Er is veel mis in instel lingen voor geeste lijke gezondheids zorg. Een inventari satie leert dat de ge beurtenis in SPDC Oost in Amsterdam, waar een man begin vorige maand stierfin een isoleercel, geen inci dent is. „Ik ben hier van geschrok ken", zegt Femke Welles van de stichting Patiëntvertrouwensperso nen in de zorg (PVP) die het on derzoek heeft uitgevoerd. In ons land zijn vijftig vertrou wenspersonen actief binnen de geestelijke gezondheidszorg (ggz). Tien van hen signaleren misstan den zoals die zich in de inmiddels gesloten Amsterdamse kliniek heb ben voorgedaan. Enkele patiënten zitten of hebben jaren in gedwon gen afzondering gezeten. Daar naast kampen veel afdelingen met personeelstekorten en vervuiling. Ook signaleren de vertrouwensper sonen een toename van dwangme- dicatie. Uit de inventarisatie van de PVP blijkt dat in de afgelopen weken twee mensen in de sepa- reercel zijn overleden, zonder dat dit in het nieuws kwam. Gisteren kondigde minister Ab Klink van Volksgezondheid aan dat in isoleercellen permanent ca meratoezicht komt. De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) gaat dit handhaven en boetes uit delen aan instellingen die in gebre ke blijven. De belangrijkste oorzaak van de misstanden is volgens Welles per soneelstekort. „De isoleercel wordt te vaak gebruikt als handige op bergplaats, zodat het personeel even geen omkijken heeft naar die persoon. Zo zat een patiënt drie weken in afzondering omdat de psychiater met vakantie was. Maar dat is een foute gedachte. Iemand in separatie vraagt ook veel aan dacht." In de geestelijke gezondheidszorg zijn 70.000 mensen werkzaam. Van alle vacatures is 20 procent moeilijk in te vullen, blijkt uit cij fers van koepelorganisatie GGZ Ne derland. De verwachting is dat het tekort in de nabije toekomst groter wordt. Er zijn volgens Welles goede alter natieven voor de gedwongen sepa ratie. „Door een patiënt goed in de gaten te houden, kun je soms voor af ingrijpen. Met een wandeling kun je dan voorkomen dat iemand de isoleercel in moet." Ook eenper- soonsverblijven, prikkelarme ruim tes en andere vertrekken waar ie mand even tot zich zelf kan ko men zonder opsluiting, hebben volgens haar effect. „Een ander alternatief is het snel ler toepassen van gedwongen me dicatie, maar daar kleven ook nade len aan. Uit eigen onderzoek blijkt dat een meerderheid van de pa tiënten tegen dwangmedicatie is. Dergelijke medicijnen hebben vaak bijwerkingen, het werkt lang door." Instellingen zouden na af loop hun dwangtoepassing moe ten evalueren met de patiënt, vindt ze. „Zo wordt duidelijk waar de patiënt het meeste baat bij heeft." Voorzitter Marleen Barth van GGZ Nederland is niet verbaasd over de bevindingen van de ver trouwenspersonen. „Ik wil het on derzoek niet wegwuiven, maar wie in deze sector incidenten zoekt, zal ze vinden." Ze is blij dat de bevindingen van de PVP bij een lopend onderzoek van de in spectie wordt betrokken, 'zodat een objectief beeld ontstaat'. De gezondheidsinspectie is bezig met onderzoek onder 39 instellin gen in de ggz naar separaties. De gesloten kliniek in Amsterdam komt daarbij als slechtste uit de bus, schreef minister Ab Klink van Volksgezondheid deze week aan de Tweede Kamer. Een 'zeer be perkt aantal' scoort onvoldoende op 'een aantal kwaliteitseisen'. De ze instellingen nemen wel alle maal deel aan het project 'dwang en drang', een initiatief van GGZ Nederland. Het moet het aantal se paraties jaarlijks met 10 procent te rugbrengen. Volgens pvp'ers heeft dit bij de meeste instellingen vooralsnog geen merkbaar resultaat opgele verd. De brancheorganisatie is het daar niet mee eens. „Van de 42 in stellingen die meedoen heeft de helft de duur van de separaties be kort. Het gaat om cultuurverande ring en dat is een langdurig pro ces", aldus Barth. i I 1 en patiënt in de woon- |H groep is agressief. Je 1—J neemt hem dan even apart en vraagt hem wat er aan de hand is. Als hij niet kalmeert en er ontstaat een onveilige sfeer voor de andere patiënten en het perso neel, dan moet er ingegrepen wor den. Je zorgt voor afleiding, gaat bijvoorbeeld even met hem wan delen. Als dat niet kan, bied je hem medicatie aan. Als ook dat niet helpt en er ontstaat een ge vaarlijke situatie, wordt separatie soms noodzakelijk", zegt Lamber Miggiels, klinisch psycholoog van de GGZ Noord- en Midden-Lim burg in Venray. „Meestal zie je dit soort situaties aankomen. Je kunt dan collega's bellen met de vraag of ze zo dadelijk even willen assis teren. Bij accuut gevaar heb je een pieper waarmee je collega's alar meert, maar dat levert zoveel on rust op dat je dat echt alleen in noodsituaties gebruikt. De patiënt wordt dan met een man of twee, drie naar de separeercel gebracht." Bij de cel aangekomen, wordt beke ken of de patiënt suïcidaal is. In dat geval moet hij zijn kleren, waarmee hij zichzelf kan suïcide- ren, uittrekken en krijgt hij scheur- vrije kleding aan. Miggiels: „Een vaak traumatische ervaring, maar helaas onvermijdelijk." De separeercel is zo 'prikkelarm' en veüig als maar mogelijk is. Er is een raam voor daglicht, een klok, een matras, een schema waarop de patiënt kan zien hoe laat hij bij voorbeeld bezoek kan verwachten, soms een schoolbord en een krijt je en iets waarin hij zijn behoefte kan doen maar waarmee hij zich niet kan verwonden. Ieder kwar tier komt er even iemand kijken. „Het is ook absoluut niet de bedoe ling om iemand op te bergen. Be langrijk is juist dat de communica tie open blijft." Naast patiënten van de instelling komen er ook mensen van buiten in de isoleercel terecht. De ambu lante geestelijke gezondheidszorg is de afgelopen jaren versoberd. Dat heeft tot gevolg dat bij een cri sis bij een patiënt pas laat kan wor den ingegrepen. Miggiels: „Meestal komt er politie aan te pas. Dat is voor patiënten vaak een schokken de ervaring, met veel heisa erom heen. Mocht je al agressief zijn, dan is dat niet de manier om te kalmeren." Voordeel van het separeren is dat een patiënt tot rust kan komen. Ook kan hij zichzelf of anderen niet meer verwonden en er ont staat voor overige patiënten en het personeel weer een veilige situatie. Nadelen ziet Miggiels ook: Zo lang iemand in de separeer zit, vindt er geen behandeling plaats en schuifje het probleem voor je uit. Daarnaast is het een zeer trau matische ervaring, zeker voor ang stige en achterdochtige mensen. Dat is ook een van de redenen dat ik cameratoezicht in de cellen niet toejuich. Achterdochtige mensen worden daar niet rustiger van." Dat Nederland met separeren vrij hoog scoort in Europees opzicht is voor hem geen verrassing. „In het buitenland wordt veel eerder naar medicatie gegrepen. Een* net woord voor platspuiten. Dat zie je in de statistieken niet terug. Toch is het wel zo dat er soms te gemak kelijk tot separatie wordt overge gaan. Daarom is het goed dat er projecten lopen als bijvoorbeeld SMAKK: separeer minder, anders, korter en kundiger. Dan blijkt dat het aantal separaties minder kan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12