Kapitalisme is gebaat bij een scheutje staat m AL 12» JAAR EEN BEGRIP INSANITAIRLANDIII jtÖWT» Kredietcrisis kan leiden tot een economie met een menselijk gezicht. door René van der Lee DEN BOSCH - Het vergt wat optimis me - en als u aandelen van Fortis heeft, is het waarschijnlijk te veel gevraagd - maar uit de rokende puinhopen van Wall Street zou nog wel eens iets moois kunnen ontstaan. De financiële crisis die de wereld doet sidderen, zou wel eens een als een ramp vermomde zegen kunnen zijn. Herman Wijffels, de man die der tien jaar leiding gaf aan de Rabo bank en vorig jaar het kabi net-Balkenende/Bos in elkaar draaide, was een van de eersten die het durfde te zeggen: het fail liet van het 'fundamentalistische Wall Street-kapitalisme' is in we zen een ontwikkeling waar we op getogen over kunnen zijn. De kampioen van de vrije markt, Amerika, hangt zwaar aangeslagen in de touwen. Slechts met een flin ke scheut vlugzout van de staat kon de bokser voorkomen dat-ie helemaal knock-out op het canvas zou belanden. Niettemin is duide lijk dat deze bokser over zijn top is. Als de beurs straks weer tot rust is gekomen, zal blijken dat we daar niet rouwig over hoeven te zijn. Het Wall Street-kapitalisme haal de het slechtste in de mens naar boven: ongebreidelde hebzucht. De rijken werden rijker, en de ar men - vooral die in de Derde We reld - betaalden de rekening. Zoals ook de voortdurende uitputting van de aarde een offer was op het altaar van Wall Street. Zeker na de ineenstorting van het communis me in 1989 verspreidde dit turbo- kapitalisme zich over de hele we reld. Ook in de Nederlandse pol der heeft het stevig voet aan de grond gekregen. In de beursgenoteerde bedrijven gaat het alleen nog maar om de waarde van het aandeel. Dat moet Wanhoop op de beurs in New York. omhoog - en als het nodig is om daar duizenden mensen voor op straat te zetten, dan gebeurt het. De topmannen verrijken zichzelf en schuiven elkaar fraaie bonussen toe, óók als ze zichtbaar gefaald hadden. Investeringsmaatschappijen kopen gezonde bedrijven op en zuigen ze leeg of knippen ze op in kleine stukjes: alles om de aandeelwaar- de op te krikken. Honderden miljoenen mensen ma ken zich zorgen over hun spaarcen ten, maar zou het niet mooi zijn als de Zwarte Maandag van 29 sep tember 2008 straks in de geschie- 'De vrijemarkteconomie kan niet zonder de straffe hand van de overheid' denisboekjes komt te staan als het Waterloo van de kapitalistische pa rasieten? De dag ook waarop de Amerikaanse slogan 'de wereld draait op geld' schipbreuk leed? Hoe moet het verder, als de man nen in krijtstreep hun wonden ge likt hebben? Moeten we, op de vuilnisbelt van de geschiedenis, weer op zoek naar het Communis tisch Manifest van Karl Marx? Alle productiemiddelen terug naar de staat? Zo gek hoeven we het niet te maken, maar het kapitalisme is wel gebaat bij een scheutje staat. mm Mm m m foto Richard Drew/AP Tenminste, als dat inhoudt dat het kapitalistisch systeem weer onder worpen wordt aan controle en be perking van de overheid. Anders dan in de Verenigde Staten, waar de graaiers konden graaien zonder dat ze op de vingers werden getikt door een meekijkende overheids functionaris. De overheid is geen wonderdokter die alle maatschap pelijke kwalen kan oplossen, maar de Amerikaanse bokser die nu dui zelig in de hoek zit, heeft genoeg zaam bewezen dat de vrijemarkt economie niet zonder de straffe hand van de overheid kan. Na twintig jaar tucht van de markt is het de hoogste tijd voor een grondige reflectie op het sys teem, zeg maar een mondiale Rondom Tien. Een mooi moment ook om nog eens kennis te nemen van het pleidooi dat de Nederland se econoom Bob Goudzwaard in 1986 hield voor een 'economie van het genoeg'. Een economie waarin stilstand niet per se hetzelfde is als achteruitgang, waarin onderne mers zich tevreden stellen met een bescheiden winst, en die ook niet per se gedemonstreerd hoeft te worden via protserige wolkenkrab bers. Een beetje hebzucht mag: eer zucht en winstbejag hoeven niet van staatswege te worden verbo den. Het zijn nog steeds goede aan jagers van de welvaart. Maar er moeten grenzen zijn. l! StoomcabinelWhirlpool aktie. Spectaculaire aanbiedingen op de stoomcabines van o.a liho, Schavis, Ri-jo, Villeroy Both, li Ballonprikaktie met extra kortingen van 1 tfni 10%. (bij aankoop van een badkamer van minimaal €2500, alle A-merken, o.a. Grohe, Villeroy Boch en Sphinx keramiek en Hiippe etc. Voorbeeldkorting: Kranen Sani-Dump korting 25% L-— Extra leverancierskorting 10% ^a/lonpnHküe ge/(ft /wet voor de netto aanbieoi/ige/ii Extra Ballonkorting max 10% Ruime showrooms met de nieuwste collectie! 85 Badmeubels: o.a. Thebalux, Primabad. Pelipal, Sanijura, Riho, Hagon, Gebo, Banubad, Detrerhmerie, Sphinx, Villeroy Boch en Sanicare. 80 Douchecabines: o.a, Hüppe, Sphinx, Sealskin, Kerrni, Samo, Riho. Novellini, Villeroy Boch en PDP. 90 Baden: o.a. Villeroy Boch, Sphinx, Riho, Hoosch, Ucosan en Wave Design. Sanitair: o.a. Duravit, Ideaal Standaard, Laufen, Keramag en alle series van Villeroy Boch, Sphinx en Sanicare. Kranen: o.a. Hansgrohe, Damixa, Dornbracht. Borma en alle series van Grohe. Stoomcabines: o.a. Riho, Jacuzzi, Villeroy Boch, Ri-Jo. en Schövis. Wand- en Vloertegels: o.a. Grespania, Sphinx en Villeroy Boch. Staat uw merk er niet bi]? Vraag er gerust naar... wij kunnen alles leveren! Villeroy Boch uvandcloset (wit) Grohe Rapid-SL inbouwreservoir Grohe afdekplaat normaal 643,- van Konijnenburgweg 7 Bergen op Zoom'Tel.: 0164-210 740 Huifakkerstraat 10 Breda-Noord'Tel.: 076-593 71 00 Bosscheweg 253a Tilburg'Tel,: 013 - 582 13 91

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11