1 9 Wij zijn allemaal- -jtscciier SA™« HPW ynre foL i^jp I/'" »n Op kamers? wel/met Voordelen: w ér Nadelen: 3 OKTOBER 2Ö0S VSs - -V jgg%c,nS'tjiJ/^/ jyfjhwi S'<4 .ii i Naam: Myrna Rasker Leeftijd: 39 Vooropleiding: atheneum Vervolgopleiding: Tekenen en Schilderen aan de Acade mie Beeldende Kunsten Maastricht (eerstegraads lesbe voegdheid), Orthopedagogisch beeldend vormgever (sa menwerkingsverband Kunstacademie en HBO-J (nu SPH)), illustratieopleiding aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag Verdiensten van een kunstenaar: tussen de 0 en 10.000 euro per maand Onmisbare eigenschap pen: discipline, open staan voor de dingen om je heen, lef hebben om door grenzen heen te breken, bij docentschap heb je pedagogische eigenschappen nodig Nadelen beroep: onzekere inkomsten, het kunstenaarschap kan eenzaam zijn, veel sjouwen, altijd bezig met je werk, je Creativi teit kan blokkeren als je even niet zo lekker in je vel steekt. Voordelen beroep: vrijheid, eigen tijd indelen, werken vanuit creativiteit en inspiratie. Beeldend kunstenaar Myrna Rasker werkt vrij en geeft beeldende cursussen en workshops (waaronder mo- zaiek) aan zowel volwassenen, kinderen en autistische jongeren. Dat doet ze in haar atelier, maar ook in loon dienst en als freelancer. „In de vierde klas van de lagere school had ik een onderwijzer die heel goed kon teke nen. Hij gebruikte zijn tekeningen in zijn lessen. Ik had toen al iets van dat wil ik ook. Wat natuurlijk hielp was dat ik zelf ook al vrij goed kon tekenen. Perspectiefteke nen kon ik bijvoorbeeld veel eerder dan de anderen." Met haar atheneumdiploma op zak keek Myrna rond bij diverse kunstacademies en koos voor Maastricht. „Naast de academie volgde ik daar op de HBO-J (nu:SPH) een studie waarin het beeldende en het sociale werden ge combineerd en ik werd opgeleid tot orthopedagogisch beeldend vormgever." Haar opleidingen vulde ze in de tweede fase aan met de opleiding tot illustrator aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Haar eerste baan was in de zorg. Daarna volgden andere banen, waaronder die van docente op kinder- kunstwerkplaatsen. De laatste tijd legt ze zich voorname lijk toe op het ontwikkelen en uitvoeren van kunstprojec ten in het onderwijs. Kunstenaar zijn, zij zou niet anders meer willen. Maar zo als ieder vak heeft het ook nadelen. Elke dag moet je maar weer alles uit jezelf halen. Je inkomsten zijn nooit zeker. En wie denkt dat een kunstenaar altijd geïnspi reerd, met zijn hoofd in de wolken, aan zijn Kunst werkt, heeft het mis. Sjouwen met spullen hoort er ook bij. Zorg vooral dat je bezig blijft als je even op een dood punt belandt, is het advies van Myrna. „Blijf dingen on derzoeken en ontdekken, dan blijf je in een flow." De meeste studenten die op kamers gaan, studeren aan de universiteit. Hbo'ers blijven langer thuis wonen. Over het algemeen kun je zeggen dat studenten tegenwoordig langer thuis blijven wonen dan tien jaar geleden. Het is financieel aantrekkelijker om thuis te blijven. Bovendien heerst in de meeste gezinnen een overlegcultuur waar studenten zich happy bij voelen. Ouders zijn vaak begripvol en meedenkend, dus hoefje niet meer per se op kamers om je eigen leven te kunnen leiden. Toch is op kamers gaan nog steeds de beste manier om jezelf te ontdekken. Bij een nieuwe studie hoort wellicht ook een nieuw leven in een nieuwe stad met nieuwe vrienden. Voor de twijfelaars enkele voor- en nadelen van op kamers gaan op een rijtje: Je raakt sneller thuis in je nieuwe studentenstad. Studenten op kamers zijn op elkaar aangewezen, helpen elkaar, dus maak je sneller nieuwe vrienden. Je bent je eigen baas. Kortere reistijd naar de opleiding, je springt zo op je fiets. pf Buiten de colleges om bezoek je sneller een lezing, debat of studieborrel. Zelf koken, wassen, schoonmaken Langzaamaan vervreemd je van je dorp of oude stad. Je bent verantwoordelijk voor je eigen in- en uitgaven. Er is niemand die je fc 's ochtends wekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109