Controleer de huurprijs van je kamer 1 8 Zijn er rookmelders Tips (van het LSVB) voor het zoeken naar een kamer: r 3 OKTOBER 2008 "''VtfëÊkWmÊfêiïii De LSVB maakt zich niet alleen zorgen over de hoge huurprijzen van studentenkamers, maar ook over de slechte brandveiligheid. Een op de drie studenten heeft geen brandmelder in huis. Vier op de tien studenten heeft geen vrije vlucht weg, waardoor bij brand het pand niet snel kan worden verlaten. Stu dentenhuizen zijn vaak oud en brand- gevoelig. Toch kun je je eigen studen tenhuis brandveilig maken. Stel de volgende vragen: Zijn er rookmel ders? Zijn er brandbestrijdingsmidde- ten? Zijn er vluchtwegen aanwezig en vrij van obstakels? Zijn er oude gaska chels en geisers in huis? Wordt er veel gebruik gemaakt van stekkerdo zen die bij kortsluiting brand kunnen veroorzaken? Veel kamers in oude huizen hebben slechts twee stopcontacten. Dan is een aaneenschakeling van stekker dozen meestal de enige oplossing om computer, telefoon oplader, televisie, dvd-speler (radio)wekker en lamp van elektriciteit te voorzien. Maar wees bewust van de gevaren. Studenten betalen te veel voor een kamer. Dat kan oplopen van tientallen tot honderden euro's per maand volgens de landelijke studentenvakbond LSVB. door Maaike Lange ,-,w. Voor voorlichting en advies over maximale huurprijzen raadpleeg www.checkjekamer.nl, studentenlijn@lsvb.nl of bel 030-2313029 mooiste tijd van je leven worden. Ein delijk de suffigheid van de middelbare school van je afschudden en verhuizen naar de grote stad om te gaan studeren. De koffer met ondergoed, hand doeken en een stel gestreken blouses is ge pakt, de labtop bovenop, en vertrekken maar. Kink in de kabel is al jarenlang het vinden van de juiste studentenkamer. Op in ternet buitelen de vragers massaal over de kleine hoeveelheid aanbieders heen. Kamer bemiddelaars kunnen niet of nauwelijks aan de vraag voldoen. De aanhoudende krapte op de studentenka- mermarkt zorgt ervoor dat studenten 'ja' zeg gen tegen een piepkleine achterkamer met net ruimte voor een hoogslaper en daaronder een bureau met stoel. Bewegingsvrijheid nul. Vol gens gegevens van de studentenvakbond LSVB leggen studenten ook nog eens veel te veel neer voor zo'n kamer. Veertig procent betaalt tien tot honderden euro's boven op de maximale maande- Betaalt Huurprijs Opp.(m2) teveel ■^Amsterdam 311,65 17 60% Nijmegen/Arnhem 249,99 17,5 42% fa Den Bosch 229,31 17,5 33% Eindhoven 220,33 17 32% Tilburg 226,93 16 53% fa Leiden 276,05 8,5 45% fa Utrecht 267,20 15,5 53% fa Ede/Wageningen 220,71 17 31% Bron: www.checkjekamer.nl lijkse huurprijs. Die maximale huurprijs wordt sinds jaar en dag berekend volgens het zogenaamde puntenstelsel. Hierin wordt de oppervlakte van de kamer, wel of niet een eigen wasbak, raam, balkon, min of gezamenlijke woonkamer, meegewogen. Vaak wijzen studenten elkaar op het bestaan van het puntenstelsel. Maar ook het LSVB doet er alles aan om de beginnende student zo goed mogelijk te informeren. Alleen al tussen 19 september en 18 ok tober van het vorig jaar raadpleegden ruim negen duizend studenten de website checkjekamer.nl. Op basis van een vragenlijst konden ze de huurprijs van hun kamer controleren. Naar aanleiding van de inge vulde vragenlijsten onderzocht de studentenvak bond de situatie op de kamermarkt. De uitkomst er van leverde een zorgwekkend rapport op. blijkt dat in Amsterdam maar liefst 60 procent van de studenten te veel betaalt voor hun kamer. Amsterdam is veruit de duurste studentenstad, een kamer kost gemiddeld 311,65 eu ro. In Nijmegen en Arnhem betaal je 249,99 euro voor een kamer. Eindhoven is goedkoper met 220,33. Maar ook in deze steden dokt 30 tot 40 pro cent van de huurders te veel. De studentenvakbond omarmt het idee voor meer controle op de huur vanuit gemeenten. In Amster dam, Rotterdam en Den Haag zijn huurteams actief Dat zijn onafhankelijke experts die huurders wijzen op hun rechten en ze kunnen bijstaan in de proce dures om huurprijzen te verlagen. De studentenvak bond pleit ook voor het bewoonbaar maken van leegstaande ruimtes boven winkels en leegstaande kantoren. Lisa Westerveld, voorzitter van de LSVb: „Het is onbegrijpelijk dat de Nederlandse gemeen ten de mogelijkheden als het ombouwen van kan toorgebouwen en het wonen boven winkels niet veel meer aangrijpen om het kamertekort terug te dringen." Het idee ligt er namelijk al jaren, maar in de praktijk blijkt het niet zo eenvoudig. Gemeenten voeren maar mondjesmaat wijzigingen in het bestemmings plan door. In Rotterdam is de afgelopen vijftien jaar wel zo'n 250.000 vierkante meter aan leegstaande kantoren omgezet in 7000 studentenwoningen. In Maastricht zijn driehonderd woningen boven win kels gebouwd. Het kan dus wel, maar de voortgang is traag. De student is voorlopig de dupe. Begin direct met zoeken nadat je weet waar je gaat studeren. De meeste grote studentensteden hebben een woningcorporatie die kamers verhuurt. Je kunt je daar f meestal ook al inschrijven als je nog niet studeert. Kijk naar advertenties op internet (bijvoorbeeld Kamernet) en in huis-aan-huisbladen of zet zelf een advertentie. Huur met een groep vrienden een appartement. Dat is goedkoper en je hebt gegarandeerd leuke huisgenoten. Bekijk advertenties in super markten en universiteits- of hogeschoolgebouwen of hang zelf advertenties op. Veel mensen kijken alleen op internet of bij een woning corporatie dus je kans is hier groter. Vanuit een kamer bij een hospes kun je altijd verder zoeken naar iets beters. Controleer altijd of de huur die je betaalt conform de wettelijke regeling is. Dit kun je onderzoeken op www.checkjekamer.nl Pas op voor bemiddelings bureaus. De meeste vragen schandalig hoge bemiddelings- kosten en je kunt vaak met iets meer moeite een veel betere en goedkopere kamer vinden. Je mag nooit zomaar uit je kamer worden gezet, ook niet als je een maand te laat bent met het betalen van je huur. Je huisbaas mag nooit zonder jouw toestem ming je kamer binnen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 108