Bezoekers servicekantoor ib-groep willen persoonlijk contact Heb je vragen over je studiefinanciering dan kun je bellen of mailen naar Groningen, maar je kunt ook terecht op een van de twaalf kantoren in de buurt. Per dag lopen bij de twaalf servicekantoren van de IB-groep in Nederland rond de duizend studenten en ouders binnen met vragen die voornamelijk over geld gaan. Yaron Reijnen werkt en zit op school. Wer ken doet hij twee dagen per week voor uitgeverij Wegener waar hij als applicatie beheerder het aanspreekpunt is voor de redactie. Daarnaast volgt Yaron drie da gen per week de hbo-opleiding Ict-securf- ty and management aan de Fontys Hoge school in Eindhoven. Dat hij, met zijn vmbo-t op zak, 'de it in zou gaan' kwam voor niemand in zijn om geving als een verrassing. „Computers wa ren altijd al een hobby van me. Ik vond het leuk spelletjes te doen en netwerken aan de praat te krijgen. Een beetje knutse len, dingen uit elkaar halen en nadenken over hoe het werkt." Na het behalen van zijn vmbo-t diploma besloot Yaron naar het ROC Nijmegen te gaan om de opleiding mbo-ictbeheerder te doen. „Het was veel praktijk en we had den een paar theorievakken: Nederlands Engels en wiskunde. De praktijk leerden we door projecten te doen. Daarnaast liep ik drie keer een halfjaar stage. Zelfstandig werken was tijdens de opleiding heel be langrijk. Omdat ik mijn vmbo-t op het Montessoricollege heb gevolgd, had ik daar niet veel moeite mee. Voor medestu denten, die dat niet gewend waren, was dat wel eens lastig." Ook merkte Yaron dat niet iedereen zo'n weloverwogen keu ze had gemaakt als hij. „Sommige me destudenten gingen de studie doen, om dat ze computerspelletjes leuk vonden. Dan red je het niet. Meer dan de helft van de studenten viel dan ook af het eerste jaar." Weten wat je wilt, is belangrijk bij je stu diekeuze volgens Yaron. Maar hoe wist hij dat? „Omdat het altijd al mijn hobby was." Intussen volgt hij naast zijn werk de hbo-opleiding ict-security en manage ment. „Ik kan het en wil ook graag een hbo-diploma hebben. Dan heb ik later meer kansen als het wat slechter gaat op de arbeidsmarkt." Omdat hij op de hbo-opleiding in een aparte versnelgroep zit met bijna allemaal studenten die al een mbo-opleiding op iet-gebied achter de rug hebben, zijn er weinig afvallers, „le dereen weet waar hij aan is begonnen." door Mariëtte van Wissen illustratie Saskia van der Linden Naam: Yaron Reijnen Leeftijd: 21 Vooropleiding: vmbo-t Vervolgopleiding: mbo-ictbeheerder. Doet nu: hbo-ictsecurity and management. Werk: applicatiebeheerder bij Wegener Nieuwsmedia Verdiensten van een applicatiebeheerder: tussen de 2300 en 3500 bruto Onmisbare eigenschappen: goed het overzicht kunnen bewaren, nut van informa tietechnologie voor de gebruiker kunnen zien, flexibiliteit, goed met mensen om kunnen gaan. Voordelen beroep: afwisse ling, nooit saai, samen werken aan een pro duct. Nadelen: „Zijn er eigen lijk niet. Een piepklein nadeel is dat je af en toe 's avonds bereikbaar moet zijn." Eva Bekkers (21) legt resoluut haar ov-kaart op het bureau. „Zo, die kom ik vast inle veren." Esther van Dooren kijkt in de computer. „Maar je mag hem nog tot eind september gebruiken want dan ben je pas klaar met je studie." „Dat weet ik", zegt Eva, „maar nu denk ik toevallig aan inleveren. In sep tember vergeet ik dat vast en dan moet ik vet betalen." Esther probeert Eva over te halen. „Maar als je hem nu inlevert moet je tot eind september je eigen reiskosten betalen." „Ja, maar dan ben ik nog goedkoper uit, dan dat ik die ov vergeet in te leveren", zegt Eva. Uiteinde lijk weet Esther Eva ervan te overtuigen de kaart nog niet in te leveren. Eva komt gemiddeld twee maal per jaar bij de IB-groep om zaken te regelen, vertelt ze. „Ik vind per soonlijk contact veel fijner dan internetten of bellen." Volgens Marit Verbogt hebben de IB-medewerkers twee belangrijke doelen: klanten moeten binnen een kwartier na binnenkomst worden geholpen en ze moe ten tevreden het pand verlaten. Meestal lukt dat. De meeste indruk op de medewerkers maken de studen ten die aanspraak willen maken op de zogenaamde 'hardheidsclausule' omdat ze geen contact meer heb ben met hun ouders. „Dat zijn vaak hele trieste verha len. Ze komen helaas vaak voor." Een klant, die twee balies verder zit, zet zijn volume knop wat harder. Want meneer is boos. Hij wil voor zijn drie kinderen over het afgelopen schooljaar alsnog een tegemoetkoming in de studiekosten aanvragen, maar dat kon maar tot eind juli. En het is nu 14 augus tus. Die twee weken 'over de datum' schelen de man zo'n 1500 euro. Marit Verbogt probeert ook deze klant, volgens de richtlijnen, 'tevreden het pand te laten ver laten'. Dat kost toch enige moeite. Uiteindelijk weet ze de vader ervan te overtuigen dat hijzelf nalatig is ge weest. Zij adviseert hem bezwaar in te dienen. Een juri dische commissie zal dat bezwaar dan beoordelen. FT behoorlijk opge wonden zijn stoel bij. Volgens de IB-groep zouden zijn ouders een te laag inkomen hebben opgegeven. „Maar die berekening van de IB-groep klopt helemaal niet, en nu word ik wel enorm gekort op mijn beurs. Ik krijg nog maar 90 euro." Papieren moeten opnieuw worden ingevuld. Maar Rhodhyn blijkt niet door zijn ouders gemachtigd om hun inkomen officieel op te ge ven. „Ik wist dat ik iets vergeten was te regelen", gromt Rhodyn. Zijn ouders wonen op Curasao, dus het gaat even duren voordat hij hun handtekeningen heeft. „We kunnen je beurs tijdelijk ophogen met een le ning", zegt Marit. „Daar zit zeker een rente op", zegt Rhodyn zuur. „Standaard 4,17 procent." „Daar ga ik even over nadenken", zegt Rhodyn en verlaat pein zend het pand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 107