Welkom in het rijk des overuloeds f 1 5 Ben je volgend jaar student, dan is er één ding dat je ook moet leren: goed met geld omgaan. Wie pas op eigen benen staat en een gat in zijn hand heeft, redt het niet. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) heeft twee boekjes uitgebracht, die je veel geld kunnen besparen: De Geldwijzer Studenten en 101 Goed met geld tips. 3 OKTOBER 2008 1 1 Boeken kopen is leuk, maar diezelfde boeken lenen in de bieb kost een stuk minder,, Mis je abonnementen op tijdschriften? Neem de proef op de som. Je kunt ze bovendien gratis lezen in de bieb. Heb je het idee dat je te veel huur betaald? Bereken je rechtvaardige liuurprijs met behulp van een punten systeem. Zie hiervoor: www.vrom.nl Ben je weinig thuis dan is het wellicht zinvol je vaste telefoonabonnement op te zeggen. Op www.bellen.com kun je uitzoeken wat in jouw geval de voordeligste methode is. Let goed op de uitverkoop van seizoensartikelen. Reclamefolders proberen je aan te zetten tot impulsieve aankopen. Daarom kun je ze weren met een Nee-Nee sticker op de deur. Die kun je bestellen bij Milieudefensie, www.milieudefehsie.nl. Maar je kunt ze ook zien als informatiebron waarin handige aanbiedingen staan. Als je op de hoogte wilt blijven van aanbiedingen in bepaalde winkels kan dat via WAAnv.folderplaats.nl. Op www.geldenrecht.nl zie je aanbiedingen van de grote supermarkten wekelijks op een rij. i i 3 door Moniek Hüsken een (vette) baan hebt, kun je het je bijna niet meer voorstellen. Hoe is het je in hemelsnaam ooit gelukt om in je studententijd van 6oo euro per maand rond te komen? Toch heb je het gevoel dat je er destijds niets minder om deed. Ondanks die beurs verkeerde je in het rijk des overvloeds. Het geheim? Goed met geld om gaan en besparen op dingen die je niet nodig hebt. Studieboeken kopen? Kopiëren is een rot klus, maar bespaart geld. Stem met een groepje studenten, wie wanneer een boek koopt. Tweedehands televisie? Niets mis mee. De Olympische Spelen zijn hier uitstekend op de volgen, net als je favoriete soap. Uit eten in een hippe tent? Picknicken in het park is ook leuk. Wat je als student bijna automatisch deed, verleer je later als je meer geld hebt en het niet meer nodig is altijd op de kleintjes te letten. Daarom om is het boekje 101 Goed met geld geldtips van Ma rieke Henselmans niet alleen interessant voor jou maar ook voor je ouders. Kun nen zij ook weer eens kritisch kijken naar hun eigen uitgaven. In haar boek geeft Henselmans tips voor een gezonde financiële houding. Daarnaast reikt ze je creatieve manieren aan om geld te bespa ren en vermeldt veel websites waar je iets hebt (zie de tips links). De Geldwijzer studenten is een informatieve uitgave waarin alles dat met studiefmaciering te maken heeft netjes op een rijtje wordt ge zet. Wie dit boekje heeft gelezen is uitste kend geïnformeerd en kan niet voor ver rassingen komen te staan. De Geldwijzer studenten kost 9,75 euro, 101 goed met geld tips kost 10 euro. Beide boekjes zijn verkrijgbaar via de webwinkel van de website AAww.nibud.nl Heb je af en toe een auto nodig. Overweeg dan een auto te delen. Kijk hiervoor op twww.autodate of www.deelauto.nl. Of wordt lid van Greenwheels, \Anvw.greenweels.nl Gebruik je iets bijna nooit? Probeer het dan te lenen. Maak hier wel goede afspraken over. Soms komen dingen die je nodig hebt gratis uit de lucht vallen. Kijk eens op AAnvw.gratisoptehalen.nl, www.gratisaftehalen.nl of Avww.gratis-producten en AAnvw.gratiz.nl Speciaal voor (aankomend)studenten: er zijn gratis studieboeken down te loaden via wAAnv.studentenspupport.nl Naam: Martijn Heeren (22) Huidige beroep: tweede mon teur bij garagebedrijfbedrijf Speedy te Arnhem Vooropleiding: mavo d (nu vmbo-t) Vervolgopleiding: opleiding tot tweede monteur op het roe, opleiding tot eerste mon teur op het roe, opleiding tot apk-keurmeester Verdiensten van een auto monteur: schoolverlater van 16 jaar het bruto-minimum- loon van 460 euro tot 1895 euro bruto als je een vakdi ploma hebt Onmisbare eigenschap pen: niet bang zijn voor vieze handen, altijd bereid zijn verder te leren, technisch inzicht. Nadelen beroep: de tech niek verandert voortdu rend, altijd doorleren, altijd vieze handen. Voordelen beroep: je kunt je eigen auto maken. Pa Heeren stond niet altijd te trap pelen als zoon Martijn op de oprit weer eens zat te prutsen aan zijn brommers en scooters. „Altijd olie vlekken op de stoep, hé", lacht Martijn. Maar Martijn deed niets liever en zijn jeugdige hobbyisme vormde uiteindelijk de bakermat voor zijn latere beroep: automon teur. Wie automonteur wil worden moet niet bang zijn voor een vieze stoep én vieze handen. Want daar ontkom je niet aan, volgens Mar tijn. Als hij 's avonds van zijn werk terugkomt, is hij altijd vies. „En je moet het leuk vinden dat gepruts. Maar dat zat bij mij gelijk goed." Dus ging Martijn na het behalen van zijn diploma mavo-d op zijn zestien de naar het ROC Rijn IJssel om de opleiding tot tweede monteur te doen. „Vier dagen per week ging ik naar school, een dag per week liep ik stage. Het kon ook anders: zes we ken lang naar school en zes weken achter elkaar werken." Na het voltooien van zijn studie vond Martijn het nog niet genoeg. „Ik wilde verder. Er is natuurlijk veel vraag naar automonteurs, maar wil je echt aantrekkelijk zijn voor een werkgever dan is het beter dat je je diploma voor eerste monteur en je apk-opleiding doet." Tijdens deze opleiding werkte hij vier dagen per week als tweede automonteur bij ga rage Speedy en ging een dag per week naar school. Al mag hij zich nu apk-keurmeester noemen, van het gestudeer is hij nog niet af. „Je krijgt om de om de twee jaar een herha lingsexamen, zodat je helemaal up-to-date blijft", aldus Martijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 105