Helpde hond heeft mijn diploma opgegeten 1 4 wm DeJ.i.e.ta.xds Ztor-o**"11 w,ls b Diploma kwijt. Het zal je maar gebeuren. Het enige bewijs van jaren keihard studeren, dat is kwijt, weg, verdwenen. Maar niet getreurd, als je je diploma, certificaat of cijferlijst kwijt bent, kun je bij de IB-groep altijd nog een Verklaring Afgelegd Examen aanvragen dat het origineel vervangt. OKTOBER 2008 Naam: Gina van Maldegem Leeftijd: 20 Vooropleiding: vmbo-t en anderhalf jaar havo Vervolgopleiding: Imko-kappersopleiding Verdiensten van een kapster: tussen de 800 (salonassistent) en 1800 bruto (topstylist) Onmisbare eigenschappen: creatief zijn, passie voor het vak, goed me,t mensen om kunnen gaan Voordelen beroep: je maakt mensen mooier en kijkt goed naar wat bij ze past' Nadelen beroep: het is lichamelijk zwaar, om dat je veel staat. „Vanaf de eerste dag krijg je een schaar in handen" Snijden, vlechten, opsteken? Ze kan het allemaal. Gina van Maldegem is kapster en werkt als salonassistent bij Eef en Haar in Nijmegen. „Ik heb mijn diploma allroundkapper met profile ring tot topstylist. Dat laatste, profile ring tot topstylist, betekent dat ik met de klas een kappersshow heb ge organiseerd waarbij we alles zelf moesten doen en dat ik het vak visa- gie heb gevolgd." Toen ze jong was ze altijd al in de weer met de schaar. Geen pop die vei lig was voor Gina. „Dan moest de po ny worden geknipt." Na haar lagere school ging ze naar het vmbo. „Op mijn middelbare school heb ik het idee kapster te worden helemaal uit mijn hoofd gezet. Ik weet eigenlijk ook niet waarom", zegt Gina. „Na het behalen van mijn vmbo-diploma ben ik naar de havo gegaan. Dat lukte niet en toen moest ik over iets anders na gaan denken. Dat werd toen toch de kappersopleiding." Voor deze opleiding had ze niet eens een diploma nodig gehad. „Je krijgt een intakegesprek en dan beoordelen ze of je geschikt bent. Dat is wel be langrijk. Het gaat namelijk om een tweejarige particuliere opleiding die in totaal zo rond de 17.000 euro kost. Wie de kappersopleiding gaat doen, wordt gelijk in het diepe gegooid. „Vanaf de eerste dag krijg je een schaar in je handen." De opleiding is 'best zwaar' vindt Gina. „We gingen vijf dagen per week naar school van negen tot vier. En denk maar niet dat er ooit een les uitviel." Na drie maan den school ging ze een dagen per week stage lopen. Een goed kapster is nooit uitgeleerd, vindt Gina. Ze is blij dat ze in een kwaliteitssalon werkt, waar aandacht wordt besteed aan trainingen en haar prestaties kritisch worden gevolgd. „Dat is niet in iedere kapsalon zo." 0 door Anne Salomons illustratie Saskia van der Linden verbroken en nu ze heeft ze al je spullen weggegooid, de hond ligt te herkauwen op je diploma en door een uitslaande brand zijn al je belangrijke papie ren weg. Of je excuus nu verzonnen is of niet, het maakt niet uit. Je hoeft ook geen reden op te geven om een Verklaring Afgelegd Examen (VAE) bij de IB-groep aan te vragen. Jaarlijks krijgen ze hier tussen de 2500 en 3000 verzoeken binnen voor een VAE, dus alle excuses, snelle smoesjes en indianenverhalen kennen ze wel. „Ongeveer twintig keer per jaar wordt er ook een VAE aangevraagd omdat er een naams- of geslachtsverande ring heeft plaatsgevonden", vertelt een woordvoerster van de IB-groep. Maar de meest opvallende aanvraag kregen ze bij de IB-groep een paar jaar geleden, van een Nederlander die enkele jaren in Russische gevangen schap had gezeten vanwege politieke uitingen. „De man was op voorspraak van Gorbatsjov 'glasnostpresident' Sovjet Unie van 1988 tot 1991 red.) vrijgelaten. Maar om een nieuw leven op te bouwen had hij zijn Nederlandse diploma's nodig. Een collega heeft deze man door de procedures heen geholpen en de diploma's ook binnen de IB-Groep laten legaliseren. De man had in gevangen schap een boek geschreven en heeft dat mijn collega uit dankbaarheid cadeau gedaan." De Verklaring Afgelegd Examen, die wordt afgegeven na mens de minister van OCW, heeft dezelfde waarde als het origineel. Maar je krijgt geen kopie van je diploma al leen een afschrift van je cijferlijst. Mooi inlijsten en op hangen kan je daarom wel vergeten. De ib-groep beschikt over de eindexamenuitslagen sinds 1910 van ongeveer zeventig onderwijssoorten. Bij voorbeeld de opleidingen in het voortgezet onderwijs (vwo, havo, mavo, lbo, vmbo), het middelbaar beroeps onderwijs, een aantal onderwijsakten, staatsexamens vwo, havo, mavo, vmbo, NT2 en SPD. Dus je kunt ook de cijferlijsten van je vader opvragen. Kijken of het echt waar is dat ie altijd zulke hoge cijfers haalde. Dat kan helaas niet stiekem want hij moet je daar voor wel machtigen. Kijk op de web site van de IB-groep: www.ib-groep.nl En klik door naar 'diploma kwijt'. Hier wordt je door verwezen naar een informatiefolder en een aan vraagformulier. Je kunt de VAE namelijk alleen schriftelijk aanvragen. Wees niet bang wanneer je bepaalde gegevens, zoals examennummer van het staatsexamen, niet meer hebt, de IB-groep kan je hier vaak toch nog bij helpen. Wel moet je altijd een uittreksel uit de Ge meentelijke Basis Administratie (GBA) of ko pie van je passpoort of identiteitsbewijs mees turen. Bovendien moet je de IB-groep machti gen voor een bedrag van maar liefst 72 euro dat pas van je rekening wordt afgeschreven als je gegevens bij de IB-groep gevonden zijn. Niet bepaald een goedkope deal. Maar ach, je kunt tenminste weer aantonen dat je ooit goed je best hebt gedaan. Moet je voor je sollicitaties straks alvast maar een goede smoes verzinnen waarom je niet met het originele document komt aanzetten: in de trein laten liggen, in de wasmachine mee gedraaid of per ongeluk met het oud pa pier meegegeven. Kortom: verzin een list. Informatie Beheer Groep, Examendienst, afdeling Verklaring Afgelegd Examen, Postbus 30158, 9700 LK Groningen. Je kunt voor meer info en/of een aanvraag formulier ook bellen naar: 050-5998899, op werkdagen van 0.900 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 104