door het OOD schijnt Zonder licht is glas-in-lood slechts een stukje gekleurd glas. Pas als het licht er doorheen schijnt, komt glas-in-lood tot le ven. Vooral met de mond gebla zen antiek glas geeft de mooiste lichteffecten. Glas-in-lood heeft al tijd licht 'van achteren' nodig. „Dan komen de kleuren en de eventuele brandschilderingen op het glas het beste tot hun recht", zegt Clarien Fooien. Zij is met man en zus eigenaar van de groot ste glas-in-lood enTiffany-winkel in Nederland, Foka Glas in Nijn- sel, gemeente Sint-Oedenrode. Clarien wijst naar de onbewerkte gekleurde glasplaten in het atelier. „Dat onbewerkte glas doet niets omdat er geen licht op schijnt. Maar kijk eens naar de glas-in-lood panelen in de etalage: die leven! Daar blijf je naar kijken omdat de kleuren door de wisse lende lichtinval constant verande ren." I f/ rr V loodprofiel De basis van meer dan glas Ruim der tig jaar geleden ontwikkelde Clarien Fooien als eerste amateur in Neder land het werken met glas-in-lood. Van heinde en ver komen mensen tegen woordig voor glas-in-lood- en Tiffa- ny-producten en voor advies en ont werpen naar haar winkel Foka Glas in Nijnsel. Clarien schreef verschillende instructieboeken over deze glastech nieken en bracht daarover een dvd uit, 'Meer met glas'. T/OÏ if \/f 7 71 - T" J^T~ j£Z door Mariëtte vail Wissen Zonlicht door glas-in-lood kerkra men kan zelfs adembenemend mooi zijn, iets sacraals hebben. Clarien, weet er alles van. „Op va kantie in York, in Engeland, beleef de ik daar in de kathedraal mijn finest moments. Dat adembene mende licht door die 22 meter ho ge glas-in-lood ramen... Rillin gen!" Volgens Clarien ziet haar etalage er het mooiste uit in de middag zon. „Als dan het zonlicht door al die glas-in-lood panelen naar bin nen schijnt, weet je niet wat je ziet. Al die kleurschakeringen... Dan ben ik helemaal gelukkig. He laas moet de luifel af en toe naar beneden omdat het binnen anders te warm wordt." Buitenlicht is volgens Clarien het mooiste licht voor glas-in-lood. „Maar met kunstlicht kun je ook veel doen. Je kunt zelfs een glas-in-lood-paneel tegen een dich te muur plaatsen en in de omlijs ting van het paneel lichtpunten zetten. Dat kan een mooi effect hebben. Ach, er is zoveel mogelijk met glas-in-lood en Tiffany." Volgens Clarien wordt alle lichtin val sowieso mooier door glas-in-lood. „Glas-in-lood dempt tenslotte het licht op een hele mooie, natuurlijke manier. Je kunt glas-in-lood daarom gebruiken op plekken in huis of kantoor waar licht te fel naar binnen schijnt." Clarien heeft in haar eigen huis zelfs glas-in-lood in een Velux-dak- raam gezet. „De kleuren van het glas worden prachtig weerkaatst op de muur om het raam. Een heel mooi effect." Zelf vindt Clarien de kleuren warm geel en warm oranje het mooiste in glas-in-lood. Ze houdt een paar gele en oranje stukjes glas tegen het licht: „Kijk eens hoe warm... Zelfs als de zon niet schijnt, komen die kleuren nog zonnig over." Clarien wijst op blank facetgeslepen glas in haar winkel. „Je zou het bijna niet gelo ven, maar zelfs door dat facetgesle pen glas zie je de mooiste kleuren als de zon schijnt. Je ziet een kleur- weerkaatsing waarvan je denkt: waar komt die vandaan, hoe kan dat..." Facetgeslepen glas is tegenwoordig volgens Clarien erg populair. „Veel mensen willen wel glas-in-lood, maar willen het rustig houden qua kleur. Je kunt op facetgeslepen glas natuurlijk ook hele mooie brandschilderingen maken. Bij voorbeeld je bedrijfslogo. Dat is rustig en chique." In Nederland wordt glas-in-lood glas-in-lood is een loodprofiel. Hierin worden op maat gesneden glasdelen geschoven. De kruispunten worden daarna met tin gesoldeerd. In deze techniek worden vooral ramen, raam- hangers en wanddecoraties gemaakt. De Tiffany-glastechniek maakt het mo gelijk veel kleinere stukjes glas te ver werken. Bekend zijn natuurlijk de Tiffa- ny-lampen met dieren en bloemen, maar ook de Tiffany-raamdecoraties. Tiffany is vernoemd naar de Ameri kaan Louis Tiffany die deze techniek rond 1900 ontwikkelde. vooral gebruikt in bovenlichten en in tussendeuren. Clarien: „In Enge land en in Amerika wordt glas-in-lood nog veel vaker toege past in huizen en bedrijfsgebou wen. In Nederland is glas-in-lood de laatste tien jaar wel helemaal in opkomst. Er is de laatste jaren een duidelijke hang naar de jaren der- Voor meer informatie: www.foka-glas.nl tig. Ook bij jongere mensen. En in die stijl past glas-in-lood natuur lijk perfect. Maar ook in nieuw bouwwoningen kan het prima. Glas-in-lood kun je eigenlijk aan iedere stijl aanpassen." foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93